RAVNOPRAVNOST ILI POLITICKA IKEBANA

Sarajevo Aug 5, 1998

Zene u politici

Banjaluka, 5. avgust 1998. (AIM)

Zene u RS u politiku ulaze preko pravila OEBS-a prema kome na kandidatskim listama politickih partija mora biti najmanje 30 posto zena.

Na proslim parlamentarnim izborima 1997. godine pripadnice ljepseg pola su na kandidatskim listama bile zastupljene sa manje od 10 posto. O kakvoj-takvoj ravnopravnosti polova do sada su vodele racuna jedino Srpska demokratska stranka (SDS), Srpska radikalna stranka (SRS) i Srpski narodni savez (SNS).

Prva zena koja je uspjesno uplovila u vode politike je aktuelni predsjednik Rrepublike Srpske (RS) Biljana Plavsic. Njena politicka karijera pocela je 1990. godine kada je ispred Srpske demokratske stranke kandidovana za clana predsjednistva SR BiH. Do tada, Plavsicka se nije bavila politikom. Njeni biografi su zabiljezili da nikada nije bila clan Saveza komunista, a da je njena najveca bliskost sa politikom bila funkcija predsjednika Komisije za nauku u sarajevskoj organizaciji bivseg Socijalistickog saveza.

Kao kandidat SDS-a Plavsika 14. septembra 1996. godine postaje Predsjednik RS i prva zena na prostorima bivse Jugoslavije koja je uspjela doseci sam vrh drzavne hijerarhije. Na funkciji predsjednika Republike Biljana Plavsic je povukla nekoliko hrabrih poteza zbog kojih je skrenula na sebe paznju svjetske i domace javnosti. Prva se otvoreno suprostavila politici Slobodana Milosevica, a zatim i politici vlastite stranke. Rat protiv paljanskog drzavnog i politickog vrha dobila je zahvaljujuci podrsci naroda i opozicije. Uporno insistiranje na borbi protiv kriminala donosi Plavsicki nove poene i procjene su da u izbornoj trci za mjesto predsjednika Republike na predstojecim izborima nece imati ozbiljnog konkurenta.

Jedan novinar je njen portret nedavno zavrsio rijecima: "Sanel-kostim gospodje Plavsic i dostojanstvo kojim ga nosi glavni su "krivac" otvaranja RS prema svijetu i Evropi".

U Narodnoj skupstini RS danas sjede samo dvije zene - dr Nada Rakovic, poslanik Srpskog narodnog saveza (SNS), i Mirjana Sajinovic, poslanik Srpske radikalne stranke (SRS). Nada Rakovic, je pedijatar i sef djecijeg dispanzera Doma zdravlja u Derventi. U politiku je usla, kaze, inspirisana likom i djelom predsjednice Plavsic.

Mirjana Sajinovic je pofesor srpskog jezika i knjizevnosti Doboju. U stranci su joj povjerili prvo mjesto na listi kandidata za Narodnu skupstinu. Po retorici se nimalo ne razlikuje od svojih stranackih kolega. Na Petrovdanskom saboru, kao gost SDS-a, Sajinovicka najvljuje pobjedu radikala na septembarskim izborima. O motivu svog politickog angazovanja, kaze: "Sa politikom se covjek nikad ne bavi iz cista mira. Kada uslovi to zahtijevaju, svi moramo biti u prvim borbenim redovima. Uslovi u RS su bili upravo takvi. Da ne bi neko drugi odlucivao o nama samima i nasoj sudbini, ja sam odlucila da budem aktivni ucesnik odlucivanja o sudbini svoje i tudje djece". Priznajuci da je "neobicno za nase uslove da se zena bavi politikom", Sajinovicka naglasava da je njen tretman potpuno isti kao i tretman muskaraca politicara. "Sta god oni uradili, ja imam mogucnosti da to uradim, ne isto, vec mozda i bolje", kaze. Na pitanje da li zene u nasim uslovima mogu uspjesno da se bave politikom, Sajinovicka odgovora: "Postoje zene sa svim predispozicijama za uspjesan politicki rad. To su u prvom redu zene cija su djeca odrasla. To ce se vidjeti na ovim izborima i dobro je sto su zene po novom OEBS-ovn pravilu ubacene u politicku igru".

Gordana Vidovic je predsjednik Srpske seljacke stranke iz Modrice i nosilac liste za Predstavnicki dom parlamentarne skupstine BiH. Po zanimanju je pravnik. Vrlo je aktivna u politickom i javnom zivotu. Kao aktivan clan nekoliko nevladinih organizacija, zasluzna je za novo pravilo OEBS-a. Kao majka dvoje djece priznaje da je tesko izbalansirati politicku karijeru i porodicne obaveze. "I ja i moja porodica trpimo zbog mog politickog angazovanja. Medjutim, smatram da radim ispravnu stvar i jako sam sretna kad se nesto promjeni mojim zalaganjem. Ja sam pionir ovog posla, ali za par godina zenama ce biti mnogo lakse baviti se politikom, jer nece morati prolaziti put koji ja sad prolazim", prica Vidovicka.

Vidovicka smatra da zene danas politiku ne shvataju ozbiljno. "Moramo odviknuti zene da ne glasju kao njihovi muzevi, moramo polagati pravo na sopstveno misljenje. Trebamo shvatiti da je poltika sve oko nas, politika je kad kupite hljeb, novine, politika je kad se interesujete koliko je cijena brasna. Politika je kako ce te skolovati i vaspitati svoje dijete. Zato zene moraju biti tamo gdje se odlucuje", kaze.

Vece ucesce zena u politici najavile su sve stranke. Neke vec predstavljaj zene - poslanicke kandidate na konferencijama za stampu. Socijalno liberalna stranka RS i Srpski monarhisticki savez povjerile su zenama mjesto nosilaca liste za Narodnu skupstinu. Tri zene na celu lista obecavaju transparentniji sastav srpskog parlamenta.

Olga Lola Stanic (AIM)