"PARLAMENT NIJE IGRA"!
Intervju sa novoimenovanim predsednikom Parlamenta kosovskih Albanaca Idrizom Ajetijem
Akademik Izdriz Ajeti jedan od najpoznatijih albanskih lingvista, 16. jula na kostitutivnoj sednici izabran je za predsednika ove Skupstine. Konstituisanju Parlamenta suprostavile su se neke politicke snage na Kosovu, a OVK je u svojoj Deklaraciji saopstila da je ne priznaje. U intervjuu za AIM gospodin Ajeti govori o vaznosti konstituisanja Skupstine, o buducim odnosima sa OVK, novoj vladi i drugim pitanjima.
AIM:-Gospodine Ajeti, kako Vi gledate na kostituisanje kosovskog Parlamenta u aktuelenom trenutku?
AJETI:-Na izborima od 22. marta ove godine birani su poslanici Skupstine Kosova. 16. jula oni su konstituisali Parlament. Postojala je zelja i zahtev biraca na Kosovu i celokupnog kosovskog naroda da upravo u ovim teskim vremenima u skladu sa kosovskim Ustavom konstituisu zakonodavni i drzavni organ Kosova. Konstituisanjem Skupstine i stvaranjem odgovorajucih organa kompletirace se drzavna "zgrada" nase Republike. Zato, njegovo konstituisanje predstavlja vazan istorijski dogadjaj u izgradnji konacne institucije njene drzavne piramide. U sastavu Skupstine osim predstavnika DSK ucestvuju i neke druge partije kao sto su demohriscani, liberali i socijaldemokrati. Trojica potpredsednika su iz ovih partija. Skupstinu, dakle sacinjavaju cetiri vodece partije politickog zivota na Kosovu.
AIM:-Ali, gospodine Ajeti, ideja o konstituisanju Paralmenta odmah je izazvala reakcije opozicionih politickih stranaka, koje su zahtevale stvaranje jednog drugog tela, kao zamenu za Parlament?
AJETI:-Da, Parlamentu su se usprotivile, ukljucujuci tu i njegovo nepriznavanje neke politicke snage koje su zapravo minorne u politickom zivortu na Kosovu. Sto se tih snaga tice, i ako su na njihovom celu neka poznata imena iz oblasti kulture, nauke i drustvenih delatnosti, one su brojcano kako rekoh skoro beznacajne. U aktivnostima ovih snaga uocavaju se glavne linije delovanja koje one slede. Put koje te stranke slede u mnogo cemu lici na ono sto je vidjeno pre godinu dana u albanskom drustvu sa one strane granice, kada su se varvarski unistavala kulturna i materijalna dobra. I OVK, ili jedan njen ogranak, u izjavi objavljenoj u stampi, usprotivio se konstituisanju Skupstine. Reklo bi se prevremeno. Zbog cega prevremeno? Zato, jer ako kazemo da u radu pri konstituisanju Skupstine nisu zgazene norme i pravila, onda ne nalazimo za shodno da osudimo i njeno funcionisanje.
OVK je sada postao znacajan faktor naseg vojnog i politickog zivota. U krugu odlucivanja o politickoj sudbini Kosova ona se ne moze ignorisati. U njenoj organizaciji OVK treba nekoliko stvari da razjasni i to prvenstveno oko preciziranja i nodredjivanja uskog odnosa sa drzavnim organima na Kosovu.
AIM:-Prvi korak, kako kazu neki politicki krugovi, institucionalnizacije zivota na Kosovu je Parlament. Drugi korak je imenovanje vlade. Da li su povodom toga zapocele konsultacije?
AJETI:-Da, pocele su. Predsednik je u stalnoj vezi i saradnji sa predsednikom Skupstine i sa njegovim saradnicima, sa potpredsednicima oko priprema i vrsenja sto sirih konsultacija.
AIM:-Da li ce se poniditi mesto u vladi onim partijama koje nisu predstavljene u Parlamentu?
AJETI:-Rekao sam vec da se pripreme vrse u sirokom krugu, dakle sa parlamentranim partijama, sa vanparlamentranim i sa poznatim nepartijskim licnostima, ali koji su aktivni u politickom i drustvenom zivotu.
AIM:- Parlament Kosova je izasao sa Politickom deklaracijom u kojoj se izmedju ostalog kaze da je "instituicija koordinacije opstih politickih i vojnih nastojanja u funkciji realizacije nezavosnosti Kosova". U tom smislu da li znaci da prva institucija na Kosovu priznaje OVK za vojnu snagu?
AJETI:-Parlament je institucija koordinacije opstih vojnih i politickih nastojnja u funkciji ostvarivanja nezavisnosti Kosova. Da, nema nikakvog zdravog rezona da Parlament Kosova ne prizna OVK, tj., da nju ne prizna kao vojni i politicki faktor koji je proizasao iz okrilja naroda i koji se stavio u njegovu sluzbu, da bi ga odbranio od necuvenog varvarstva i surovosti srpske policije i vojske. Utoliko vise sto su inostrane politicke i drzavne institucije, drzavnici i poznati analiticari politickih pitanja, objektivno priznale OVK kao vojni faktor u sluzbi odbrane naroda Kosova. Sto se tice pitanja priznavanja OVK treba reci da nju intimno i objektivno priznaje citav narod, jer je ona takoreci postala jedina snaga koja brani ovaj narod od masakra i animalnih zlodela koje zajedno cine srpska vojska i policija. Jedan stav u vezi sa OVK vec iznet, zblizavanje u smislu odnosa koji ce se uspostaviti i izmedju ova dva faktora, dakle parlamenta i OVK sto je neophodno da bi se izbegle bilo kakve dileme u vezi sa medjusobnim odnosima. Ja trenutno mogu izraziti samo licnu zelju sa mesta predsednika Skupstine. Ja licno snosim odgovornost da moji stavovi naidju na podrsku u najmanju ruku od rukovodstva Skupstine.
AIM:-Novostvorena realnost na terenu kao da je umanjila znacaj rada politickih subjekata, a time i ostalih drzavniu organa na Kosovu. Kako mislite da stavite pod kontrolu OVK?
AJETI:-Kada je rec o umanjivanju znacaja rada politickih subjekata i drugih organa na Kosovu, treba reci da se nad njima vrsi dvostruki pritisak. S jedne strane taj pritisak dolazi od birackog tela, sa zahtevima da se OVK zblizi, da se stavi kako vi kazete pod kontrolom. S druge strane, neprestalni pritisak vrsi i Beograd da se albanski politicki subjekti izjasne protiv OVK koju nazivaju teroristickom, preteci da pregovaracka strana u Beogradu nece prihvatiti da sedne za istim stolom sa predstavnicima OVK. Na kraju krajeva, Skupstina ili vlada nemaju mandat niti pravo i mogucnosti da bez saglasnosti glavnog staba OVK nju stave pod kontrolom. To se moze uraditi sporazumom obeju strana.
AIM:-Gospodine Ajeti, da li uistinu verujete u dalje funkcionisanje ovih drzavnih organa ili kako kazu opozicione partije to ce biti jos jedna igra sa drzavnim organima?
AJETI:-To nece biti igra. Cak sam ubedjen da ce se nastaviti sa institucionalizacijom zivota na Kosovu. Kada ne bi u to bio ubedjen, ne bih prihvatio funkciju predsednika Skupstine Kosova.
AIM Pristina Rrahman PACARIZI