NA TAPETU I SAKRALNI OBJEKTI

Beograd Jul 25, 1998

Ratovanje na Kosovu

Ukoliko se nastave oruzni napadi na sakralne objekte na Kosovu Balkanci nemaju pravo da se ljute kad ih drugi svrstavaju u primitivne narode

AIM, BEOGRAD, 25. 7. 1998.

Oruzani napad na manastir "Svetih vraca Kozme i Damjana" u Zocistu (opstina Orahovac) mozda je izvrsila grupa bez saglasnosti vise komande ilegalne Oslobodolicke vojske Kosova - receno je saradniku AIM u sjedistu eparhije rasko - prizrenske. Takva tvrdnja potkrepljuje se cinjenicom da je sedam monaha, jedna monahinja i 27 uglavnom starijih civila predato Crvenom krstu nekoliko sati poslije zarobljavanja. Ovaj napad dvostruko je iznenadio crkvene licnosti na Kosovu.

Prvo, do sada nije bilo slicnih oruzanih akcija na bogomolje i pripadnici OVK "su postovali pravoslavne svetinje, a vladika i igumani su putovali bez ometanja na liniji Prizren - Decani". Akt napada na manastir svrstava se u "hajducke metode" i, po nekoj logici, ne ide u prilog liderima stranaka kosovskih Albanaca, jer to pokazuje da oni nemaju kontrolu nad oruzanim grupama, a time gube kredibilitet u eventualnom nastavljanju pregovora.

Drugo, manastir u Zocistu posjecivali su cesto i pripadnici islamske vjere, tvrde u eparhiji, donosili darove, jer se smatra da ima izcjeliteljsku moc. To je, mozda, bio jedan od cisto "vjerskih razloga" napada kako bi se "prekinule i te vrste veza dva naroda". Inace, po islamu je strogo zabranjeno trazenje te vrste pomoci ne samo kad je rijec o hriscanskim hramovima nego uopste u mjestima koja se u narodu smatraju svetilistima. Medjutim, to pravilo rijetko postuju ljudi koje su ljekari otpisali, o cemu svjedoce, na primjer, posjete pripadnika razlicitih vjera manastiru Ostrog u Crnoj Gori, ili katolickoj crkvi "Gospe Snijezne", u Tekijama, na Petrovaradinu.

Po ocjeni episkopa rasko - prizrenskog, Artemija, koji od pocetka sukoba u ovoj pokrajini zagovara dijalog i politicko rjesenje, napad na manastir predstavlja atak "na celu Srpsku prvavoslavnu crkvu". Po njegovom nalogu evakuisan je manastir Svetog Marka, nedaleko od Prizrena, a nagovjestava se da ce monasi i monahinje morati da napuste jos nekoliko manastira koji se nalaze u okruzenju pripadnika oruzanih grupa kosovskih Albanaca koje se bore za nezavisnu drzavu Kosovo. Nekoliko svestenika SPC, za koje se pouzdano moze reci da bolje poznaju politicku i bezbjedonosnu situaciju na Kosovu od vecine politicara u Beogradu, tvrde da je oruzani napad na manastir u Zocistu bio greska. Jer, " ilegalna Oslobodilacka vojska Kosova ima taktiku opkoljavanja manastira tako da oni koji se nalaze u njima moraju pobeci zbog psihickog pritiska i straha".

Do pisanja ovoga teksta nije javno reagovala Islamska zajednica Kosova iako su u opticaju nezvanicne informacije da je njen celnik, dr Redzep Boja, insistirao na hitnom oslobadjanju zarobljenih monaha i civila. Situaciju na Kosovu otezava cinjenica da izmedju Islamske zajednice i SPC nema zvanicnih kontakata. Izuzimajuci reagovanje Boje na pismo patrijarha srpskog, gospodina Pavla albanskim studentima u vrijeme demonstracija (januar.1998.) nije, bar javno, zabiljezena bilo kakva druga vrsta direktne ili indirektne komunikacije. Patrijarh je, podsjecanja radi, javno osudio nasilje nad albanskim studentima, ali i zatrazio od njih da priznaju drzavu u ko joj zive. Prvi covjek Islamske zajednice to je protumacio kao "svojevrsni cinizam", ali i izrazio nadu "da pocinje nova svest u srpskom crkvenom vrhu koji je, nazalost, suodgovoran za tragediju nakon raspada Jugoslavije, a posebno onu u BiH".

Iz ovog citata nije tesko razaznati u kakvim su odnosima vrhovi dvije vjerske zajednice od kojih je jedna vecinska u Srbiji, a druga u pokrajini. Tesko se moze ocekivati da ce SPC i Islamska zajednica Kosova imati uticaja na dalji razvoj dogadjaja i zastitu sakralnih objekata. U sukobima na Kosovu osteceno je vise dzamija, a tim povodom oglasio se jeromonah Sava, zamjenik igumana manastira Visoki Decani, izrazivsi zaljenje zbog toga: - Ne smemo dozvoliti da nestane ono sto su osvajaci u proslosti postedeli. Cela kulturna bastina Kosova i Metohije je blago koje pripada ne samo Srbima i Albancima, vec i celom civilizovanom svetu". On je, isto tako rekao da su "kosovski Srbi taoci rezima", da "OVK ne namerava da dira manastire i crkve" te da najveci nacionalisti malo poznaju svoju vjeru.

Dobija se utisak da zbog zestokih prozivki rezima u Beogradu, od strane episkopa Artemija i drugih crkvenih uglednika, nema reagovanja zvanicnih vlasti, bar do pisanja ovog teksta, povodom napada na manastir u Zocistu kao i evakuaciju monaha i iz sela Koris. Jos 1981. godine, u vreme velikih demonstracija kosovskih Albanaca i upotrebe oruzja od strane policije, vodjena je zestoka javna polemika povodom informacija da SPC premjesta crkvene dragocjenosti u Sumadiju. Malo je ko mogao da dokaze ili podrobnije objasni da li su relikvije zaista sklanjane na sigurnije mjesto, ali je to dalo povoda za nagadjanja kako "Srbija polako gubi Kosovo". Ta teza je ponovo aktuelizovana povodom oruzanih sukoba, u kojima su se na udaru, jedne ili druge strane, nasli i sakralni objekti.

Podrobnijom analizom napada na manastire u svim ovdasnjim skorasnjim ratovima, moze se steci utisak da se vecinska vjerska zajednica na odredjenom prostoru uglavnom "nonsalantno" ponasala kada se radi o nasrtajima na bogomolje drugih vjerskih zajednica. To je pokazao i rat u Hrvatskoj i BiH, izuzimajuci Sarajevo, Tuzlu i Zenicu. Mozda je i to jedno od balkanskih pravila. Specificnost kosovskog prostora lezi u tome sto su albanske porodice u daljoj i blizoj proslosti cuvale i stitile manastire tako da je to postala neka vrsta institucije. Da li ce se ta tradicija nastaviti poslije svega sto se dogodilo? Mnogi vjeruju da hoce, ali sve zavisi od toga kako ce se i na koji nacin rijesiti problem Kosova.

Ejub Stitkovac (AIM)

PAGE 2 

v C ïâ.î-Aì  Ä  Cí Éí A N: Vec vidjeno PN: Ukoliko se nastave oruzni napadi na sakralne objektC Ä C ô ö ò û £ × Á ···÷       C ì C © + [ ] ¨ <   ' + + T * E v ø e       o - ¨ @ ë Ä ÿ Ü £ × ¹¹¹¹÷¹±¹ýsÔýÔs¦ÏËÏÏsýÔ˹¹¹¹-÷÷¹ ¾ t R     t R   t R   t R   t R   t R   t R   t R    t R        F       ¾ž Ì   × + C       C           C Á  C ×  m  Times New Roman   Symbol &Arial  Times YU  Century-Schoolbook-Roman  Century-Schoolbook-Italic    !   WINFAXCOM2:WINFAXWINFAX  @a     ³ ,10YesEjub Stitkovac9605BusyPulsConnectMedC:\WINFAX\data.FXDTEMPIND.IND000.INDFax Dr C  CC#"   ëdj h .-'Z«-'Z ¢/ Ejub Stitkovac Ejub Stitkovac