Ko je kapitulirao!?

Podgorica Jul 21, 1998

aim/pod/pubs/zi

Nakon beogradskog dogovora predsjednika Jugoslavije, Srbije i Crne Gore

tekst:

Crnogorska javnost, posebno glasaci pobjednicke koalicije "Da zivimo bolje" bili su sokirani u petak vece, kada su iz udarnog TV Dnevnika, culi saopstenje sa beogradskog sastanka tri predsjednika, Milosevica, Djukanovica i Milutinovica, u kojem se iznose jednoglasno usvojeni zakljucci o mijenjanju Ustava SRJ, jacanju informativnog prostora preko JRT-a, i borbi protiv terorizma na Kosovu svim sredstvima. Prvi utisak vecinskog dijela crnogroske javnosti je bio nevjerica da je njen lider Djukanovic pristao na sve te ustupke i prakticno potpisao kapitulaciju pred Milosevicem. Koalicioni partneri DPS, KIlibarda i Rakcevic su takodje bili zateceni - prvi je uzdrzano rekao da sa Milosevicem treba pregovarati ali da ga se i treba paziti "jer je dosad prevario svakoga", dok je Rakcevic konstatovao da ovakav dogovor ide na ruku jacanju pozicije federalnog predsjednika. Oba partnera Djukanoviceve Demokratske partije socijalista su priprijetili da ce pratiti dalji tok dogadjaja i da ce u slucaju istinske realizacije pomenutih stavki, napustiti koaliciju.

Negativan odjek takvog sporazuma predsjednika Djukanovica pokusali su da ublaze njegov savjetnik za ustavni sistem Miodrag Vukovic i sekretar za infromisanje Bozidar Jaredic, koji su, u starom dobrom maniru nasiroko ubjedjivali razocarane pristalice da se ustavne promjene vise odnose na Ustav Srbije nego li Crne Gore, da zalaganje za JRT nema veze sa sadasnjim JRT-om koji je "julovski a ne jugoslovenski", i da se po pitanju Kosova Crna Gora zalaze za politicko rjesenje tog problema, uz posredovanje OEBS-a i postovanje svih gradjanskih i nacionalnih prava, a da je pominjanje terorizma samo usputna i protokolarna formulacija.

Kada se, medjutim, pokazalo da ovakva opravdanja nemaju mnogo efekta, vlasti su posrednim kanalima pocele da proturaju glasine kako od ovog dogovora nema nista, i kako je Djukanovic samo folirao Milosevica ne bi li dobio glavni ustupak - smjenu saveznog premijera Bulatovica. Danas je na konferenciji za stampu potpredsjednik Narodne stranke, clanice Djukanoviceve Koalicije, Predrag Drecun izjavio da je crnogorski predsjednik dobio obecanje od Milosevica da ce do oktobra biti smijenjen Bulatovic, a mjesto premijera i jos sedam resora u federalnom kabinetu biti ponudjeno Koaliciji "Da zivimo bolje". Ovu izjavu je pratila i konstatacija iz saopstenja sa sastanka predsjednika Djukanovica sa delegacijom OEBS-a da dogovor sa Milosevicem vazi samo ako se smijeni Bulatovic.

Da je na pomenutom razgovoru pominjaana i ta tema najslikovitije je pokazala reakcija samog Bulatovica i njegove stranke. Oni su ustvrdili da je dogovorom sa Milosevicem, Djukanovic priznao Saveznu vladu jer je dao saglasnost na sve ono sto je ona pod Bulatovicevom komandom vec pokrenula - od usaglasavanja Ustava, preko jacanja JRT-a do borbe protiv terorrizma na Kosovu. Na osnovu svega toga Bulatoviceva stranka je zakljucila da je Djukanovic pred Milosevicem potpisao kapitulaciju. Tako zestoko reagovanje SNP, iako uobicajeno kada oni ocjenjuju rad predsjednika Republike kojeg usput i ne priznaju, ovog puta je odavalo i zabrinutost Bulatoviceve partije za sopstvenu sudbinu, jer u slucaju smjene saveznog premijera, toj stranci se prakticno polovi biracko tijelo. "Bulatoviceva pozicija je stabilna", objasnjava potpredsjednik SNP Predrag Bulatovic, iako iz njegovog nastupa izgleda kao da ni on sam ne vjeruje u to.

Najbliza istini bila bi konstatacija lidera SDP Zarka Rakcevica da Milosevic u stvari igra izmedju Djukanovica i Bulatovica, pokusavajuci da ih sto vise posvadja, oslabi i time ojaca svoju poziciju. I njegov partijski drug Stankovic smatra da Milosevic ne prestaje da trazi podanike po Crnoj Gori, zbog cega crnogorske vlasti moraju biti pri punom oprezu. "Treba se samo prisjetiti koalicije Zajedno, njene velike pobjede i onoga sto ona danas predstavlja u Srbiji, pa biti oprezan sa Milosevicem jer on se nikad ne predaje i uspijeva da iz naizled izgubljenih situacija izvuce za sebe maksimalnu korist" - smatra Stankovic.

Stankovic ima dosta istomisljenika, tako da ta poredjenja sa koalicijom Zajedno se mogu cuti kao cesta ilustracija ovdasnjih politickih krugova u odslikavanju Miloseviceve namjere da razbije i koaliciju "Da zivimo bolje". Da je vec uspio da destabilizuje odnose medju partnerima govori cinjenica da na ovaj sporazum sasvim razlicito reaguje svi oni - Djukanovicev DPS cuti a njegovi mediji uglavnom zaobilaze tu temu, narodnjaci objasnjavaju kako je Djukanovic pristao na nesto sasvim drugo nego sto to moze da izgleda nakon prvog citanja sporazuma, dok SDP zazire i strahuje da je ovo bio korak nazad u hodu Koalicije ka boljem zivotu. Naravno, tesko je vjerovati da ce dogovor Milosevic-Djukanovic izazvati dublji potres Koalicije - ali, da on moze biti zacetak takvog procesa to je nesumnjivo. Sada ce sve zavisiti od daljeg razvoja dogadjaja. Ocito je da predstoji nadmudrivanje i da ce se tek za koji mjesec vidjeti ko je u svemu ovome profitirao. Tesko je, medjutim, vjerovati da ce Milosevic, makar i za ovako velika obecanja koja mu je dao Djukanovic, pristati da smijeni Bulatovica i izuzetno jako mjesto saveznog premijera prepusti Djukanovicu. Ako bi pristao na tako nesto, bio bi to prakticno pocetak njegovog kraja. Postoje tumacenja da to ne bi bilo iznenadjenje i da pristisnut ogromnim i nerjesivim problemima Milosevic i pristane da stvari prepusti Djukanovicu, preko nejga i medjunarodnoj zajednici, pod uslovom da ga ne diraju na mjestu ceremonijalnog predsjednika SRJ!?

Izglednija je, bar na osnovu dosadasnjeg ponasanja jugoslovenskog predsjednika, ocekivati njegov pokusaj da nadmudri rivala iz Podgorice i da mozda i pristane na neke ustupke, pa i na smjenu Bulatovica, ali nakon sto bi ustavnim promjenama obezbijedio svoju poziciju i moc, a samim tim prakticno obesmislio mjesto saveznog premijera i ustupke koje bi dao po tom osnovu.

Naravno, ni Djukanovic nije naivan. Njegova situacija je mnogo lagodnija i on nema razloga da trci sa realizacijom dogovora i ustupcima Milosevicu. Sve to bi, dakle, moglo dovesti do jedne pat pozicije u kojoj bi ovaj dogovor ostao mrtvo slovo na papiru a Djukanovic i Milosevic zadrzali iz prroteklih 15 mjeseci itekako upraznjavanu relaciju nepomirljivih i ostrascenih protivnika. Takvu mogucnost potkrepljuje dnevnopoliticka zbilja - pravi rat izmedju savezne i republicke vlade oko poreza, akciza, carina, sto sve ostavlja utisak da je isuvise kasno za bilo kakvu mogucnost ocivljavanja i snazenja savezne drzave, jer, kako rece jedan ovdasnji analiticar, "mrtvaca je nemoguce ozivjeti".

Marko Vukovic AIM Podgorica