BUGARSKI POLITICARI SU SE POSVADjALI OKO POZICIJE SOFIJE PREMA KOSOVSKOJ KRIZI

Sofia Jul 19, 1998

AIM Sofija, 17.07. 1998

Skandaloznu konferenciju za novinare bez presedana odrzala je na sofijskom aerodromu bugarska delegacija koja je ucestvovala u redovnom godisnjem zasedanju Parlamentarne skupstine OEBS-a u Kopenhagenu. Sef parlamenta Jordan Sokolov je pored domacim i stranim novinarima zajedno sa ostalim parlamentarcima iz vladajuceg antikomunistickog Saveza demokratskih snaga (SDS) optuzio predstavnike opozicije Bugarske socijalisticku partiju (BSP) Georija Pirinskog da je podrzao predlog ruskih deputata da u zavrsnoj rezoluciji izpstanu tacke koje osudjuju akciju jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica. Pirinski koji je bio ministar inostranih poslova Bugarske u vladi socijalistickog premijera Zana Videnova pravdao se proceduralnom greskom u sekretarijatu konferencije i precizirao je da su on licno kao i BSP protiv nasilja koje vrse dve strane umesane u konflikt na Kosovu i da odgovornost za to snose kako kosovski Albanci tako i vlasti u Beogradu.

Vodjeni svojim politickim simpatijama novinari su zauszeli razlicite strane u tom slucaju. Ali za sve njih on je bio potvrda cinjenice da u parlamentarno zastupljenim snagama u Bugarskoj postoje ne samo nijanse nego i ozbiljne razlike u pogledu ocena izbijanja, razloga i eskalacije krize na Kosovu.

Jos pocetkom juna Konsultativni savet za nacionalnu bezbednost pri predsednika Petri stojanovu istupio je sa deklaracijom koju su navodno podrzale sve politicke partije predstavljene u savetu. Tada je ova pozicija ocenjena kao "nacionalno odgovorna i jedinstvena, iza koje stoje sve politicke snage i vlasti u zemlji". Prema toj poziciji interesi Bugarske zavise od "uspesnog lokalizovanja i resavanja konflikta na Kosovu uz postovanje nepovredivosti granica svih zemalja Jugoistocne Evrope". Kod predsednika Stojanova jasno je formulisano i ono cega se Bugarska kao sused Kosova mora kloniti: neposrednog uvlacenja u regionalne konflikte, izbeglickig talasa prema bugarskim granicama, kriminalizacije regiona, etnicke i verske konfrontacije i novog ekonomskog embarga. Embargo bi ugusio bugarsku privredu, ozbiljno bo otezao strukturnu transformaciju i prelazak na trzisnu privredu i po drugi put u zadnjih osam godina odvojio bi nas od Evrope, receno je na zasedanju.

Nesto vise od mesec dana posle toga, medjutim, ne prestaju javni sporovi izmedju upravljaca i opozicije o tome ko je odbranio a ko izdao nacionalne interese Bugarske prilikom ocene kosovske krize. Muvu je pustio "saman americke diplomatije" Ricard Holbruk koji je izrazio pretpostavku da u slucaju eskalacije krize u nemirnoj srpskoj pokrajini u opstealbanski konflikt nije iskljuceno da Bugarska ne odoli iskusenju da "prigrabi" parce Makedonije. Sef poslanickog odbora za spoljnu politiku Asen Agov iz "plavog" Saveza demokratskih snaga optuzen da je sugerisao te namere Sofije u razgovoru sa "buldozerom" Holbrukom posle cega ih je Amerikanac javno oglasio. Pravi verbalni rat izbio je izmedju premijera Ivana Kostova, lidera SDS i prvog coveka neokomunisticke BSP Georgija Prvanova. "Crveni" Prvanov koga okrivljaju za neiskrenu "partisjku solidarnost sa Slobodanom Milosevicem, zatrazio je da se oglase stenogrami zasedanja Konsultativnog saveta za nacionalnu bezbednost da bi se bugarski narod uverio ko je u stvari kakvu poziciju zauzeo o Kosovu i ko zaista izdaje nacionalne bugarske interese.

Diskusija se prenela i u bugarsski parlament gde vecinu imaju predstavnici vladajuceg SDS. Opozicija je optuzila premijera Kostova da nema jasnu i kategoricnu poziciju prema krizi na Kosovu. "Kosovo je Ahilova peta kabineta", izjavio je poslanik BSP Ivan Genov. Prema njemu vladajuci krugovi u Sofiji aktivno koriste konflikt u pokrajini kao dopunski motiv za forsirano clanstvo Bugarske u NATO.

Sa parlamentarne govornice premijer Ivan Kostov optuzio je opozicionu BSP da brani interese socijalista u Beogradu i njihovog lidera Slobodana Milosevica. "BSP pokusava da provocira debatu o Kosovu iz unutar politickih razloga ali od toga nema koristi", zakljucio je on.

U diskusiju se ukljucio i lider politickog kluba "Ekoglasnost" Ivan Gajtandziev koji je izabran za poslanik listom BSP. Po njemu osnovni problem bugarske pozicije prema kosovskom konfliktu jeste kakav treba da bude odnos prema vojnoj intervenciji medjunarodne zajednice tamo. "Nasa i pozicija nasih parnera iz BSP jeste da se Bugarska ne sme angazovati vojnim operacijama i prisustvom u toj srpskoj pokrajini", navodi Gajtandzive. On smatra da bugarska odluka treba da sadrzi apel za mirno sredjivanje pitanja sa cvrstim garancijama da ce dve strane konflikta sesti na pregovaracki sto.

Za sada predsednicka institucija unosi spokojstvo u ostru i po mnogima neblagovremenu i beskorisnu diskusiju. Sef drzave Petar Stojanov kategoricki je odbio da se oglase stenogrami sa zasedanja Konsultativnog saveta za nacionalnu bezbednost koji je on sazvao. "Bugarska je drzava, a ne kafana", izjavio je on po svom povratku iz Brisela gde je boravio u zvanicnoj poseti. Opet on preduhitrio je brzopletu nameru ministra spoljnih poslova Nadezde Mihajlove da se hitno sazove Konsultativni savet uoci prve demonstracije sile od strane NATO kraj granica Kosova, a naime vazdusni manevri "Odlucni soko" u vazdusnom prostoru Albanije i Makedonije. I opet Stojanov lansirao je u Briselu najpragmaticniju i najrazumljiviju za Evropu poziciju Bugarske u vezi sa krizom na Balkanu. On je zatrazio da Zapad podstakne stvaranje bezbednosnih pojaseva na nasem vrucem poluostrovu, navodeci da su Bugarska, Rumunija i Makedonija upravo zemlje koje bi mogle stvoriti ovakav "pojas" oko Kosova.

I pored toga, medjutim, mnogi sumnjaju da ce razumni i spokojni pozivi i akcije predsednika smanjiti temperaturu javne debate. svima je jasno da se ona vodi sa pozicija partijskih i unutarpartijskih, a ne nacionalnih interesa. Zbog toga nekako cudno zvuci namera ekologa iz politickog kluba "Ekoglasnost" da ce zapoceti seriju protesta ispred ambasada zemalja clanica NATO u Sofiji u okvirz svoje antiratne kampanje. "Moramo spreciti vojni udar medjunarodne zajednice protiv Srbije i Jugoslavije", ovako je argumentirao planirane akcije Stefan Gajtandziev.

AIM Sofija

GEORGI FILIPOV