30 POGINULIH NA GRANICI I ULICNE BORBE U ORAHOVCU
Sudeci i po srpskim i po albanskim izvorima situacija u Orahovcu koji se nalazi 60 kilometara od Pristine vrlo je opasna, jer oruzani sukobi izmedju policije i naoruzanih kosovskih Albanaca u ovom gradu traju od sinoc, trajali su tokom citavog dana, a ni veceras kasno nema vesti da su oni prekinuti. Provladin Medija centar pozivajuci se na ocevice prenosi da su naoruzani Albanci napali Orahovac iz vise pravaca i da ga drze u opsadi te da neprestalno otvaraju vatru na poliijsku staniciu koja se nalazi u samom centru grada. Po ovom izvoru kidnapovano je vise lica srpske nacionalnosti, a grad je napustio veliki broj i srpskog i albanskog stanovnistva koji su se uputili prema Prizrenu, dok se drugi deo skriva po podrumima kuca. Albanski Informativni centar Kosova preneo je da je policija sinoc isprovocirala sukob u Orahovcu, nakon sto je pronadjeno telo neidentifikovane osobe u predgradju ovog grada i kada je pocela da otvara vatru, na koju joj je uzvraceno. Iako je tesko proveriti, neki albanski izvori tvrde da se pod kontrolom oruzane formacije kosovskih Albanaca okupljenih u OVK nalazi 80 odsto samog grada, dok drugi da je osvojena i policijska stanica, da ima zarobljenih oko 20 pripadnika policije da je ostalima dat rok za predaju i da do Orahovca nije uspelo da stigne policijsko pojacanje iz Prizrena, jer je prilazna saobracajnica takodje pod kontrolom pripadnika OVK. Albanski izvori slute da je u ovim sukobima veliki broj ubijenih i ranjenih, ciji se broj nezna zbog prekinutih svih komunikacijskih veza, i prenose da od juce u ovom gradu nema struje jer su, kako tvrdi Medija centar, naoruzani Albanci minirali trafo-stanicu.
Nocas je po srpskom Medija centru, oko 1000 naoruzanih Albanaca, pokusalo da predje albansko -jugoslovensku granicu zapadno od Decana, na karauli Djeravica, kada je na granicare otvorena vatra i iz obliznjeg sela Jasic. U istoj informaciji se tvrdi da je vatra uzvracena i da su tom prilikom naneti veliki gubici na strani kosovskih Albanaca i zaplenjena veca kolicina oruzja i vojne opreme, a da se u okruzenju jugoslovenskih granicara nalazi jos oko 200 Albanaca te da su borbe jos uvek u toku. Albanski izvori veceras su izneli podatak da je ubijeno najmanje 30 kosovskih Albanaca kada su naleteli na nagaznu minu, a da je tokom pruzanja pomoci i prebacivanja u bolnicu u Tirani oko stotinu ranjenih Albanaca otvarana vatra od strane vojske Jugoslavije. Vlasti u albaniji ostro su regaovale zbog povrede teritorijalnog integriteta jer je po tvrdjenju zvanicnika ove susedne zemlje, nekoliko granata eksplodiralo 500 metara unutar teritorije Albanije.
Provladin Medija centar pozivajuci se na vojne vlasti u Pristini preneo je informaciju da je i prekjuce bilo pokusaja prelaska vece grupe gradjana albansko-jugoslovenske granice, koju su predvodili naoruzani Albanci, te da su na upozorenje granicara otvorili vatru iz tog pravca kao i sa teritorije Albanije. Tom prilikom poginula su cetiri kosovska Albanaca. Tvrdi se da je ovaj ilegalni pokusaj prelaska granice prevodila engleskinja Sali Beker, koja se jos uvek sa jos jednom zenom i dvoje dece albanske nacionalnosti nalazi u pritvoru u Djakovici i da je izjavila vojnim organima da ju je u blizini granice cekala ekipa CNN-a. Lokalna TV Pristina veceras je izvestila da je kod nje pronadjen aparat za uspostavljanje veze sa ocenjuje se teroristickim jezgrom u Albaniji te da je imala fotoaparat i materijal koji je zelela da iskoristi u propagandne svrhe u korist kosovskih Albanaca. U prvim, doduse nezvanicnim informacijama govorilo se da je gospodja Beker inace humanitarni radnik, aktivna i tokom rata u Bosni (poznata kao Andjeo Mostara, kada je 1993. godine prebacila na sigurniju teritoriju vecu grupu zena i dece u sigurniji region i spasila ih od stradanja), pokusala da sa Kosova u Albaniju prebaci jednu albansku porodicu, te da je u tom pokusaju uhvacena. Protiv nje je podneta krivicna prijava i osudjena je na mesec dana zatvorom.
Pucnjave i granatiranja manjeg ili veceg intenziteta bilo je i u ostalom delovima Kosova obuhvacenim oruzanim okrsajima. Albanski izvori prenose o svakodnevnoj koncentraciji novih policijskih snaga u onim regionima koji nisu obuhvaceni oruzanim okrsajima: Na magistralnom putu Kosovska Mitrovica-Pristina (40 km), kao i kod Podujeva (20 km od Pristine).
AIM Pristina Laura SMAKAJ