VJERONAUKA PREKO RADIO TALASA

Beograd Jul 18, 1998

Crkvene radio stanice u SRJ

AIM, BEOGRAD, 18. 7. 1998.

U Srbiji i Crnoj Gori trenutno postoje dvije radio stanice Srpske pravoslavne crkve, koje pokrivaju relativno mali prostor tako da je jos rano govoriti o "sirem produhovljavanju". Rijec je o "Glasu crkve", iz Valjeva (osnivac sabacko - valjevska eparhija) i "Svetigori" sa Cetinja (Mitropolije crnogorsko - primorske).

U jos nekim eparhijama namjeravaju da otvore radio i TV stanice tako da bi u skorijoj buducnosti mogle postati ozbiljna konkurencija svjetovnim elektronskim medijima.

Prva radio stanica, koja emituje program 24 sata, ima polugodisnje iskustvo i sudeci po reagovanjima i javljanju slusalaca stekla je reputaciju zanimljivog i slusljivog medija, koji nije usko crkveni. Zbog toga je glavni i odgovorni urednik, protodjakon Ljubomir Rankovic, cesto kritikovan od strane pojedinaca, narocito zbog emitovanja pjesama poznatijih interpretatora iz drugih dijelova bivse Jugoslavije.

U najmanju ruku zacudjuje da je i nezavisni - privatni beogradski list "Danas" objavio vise porugu nego kritiku ove radio stanice i njenog glavnog urednika. Neukusno bi bilo citirati licne uvrede i neargumentovane tvrdnje, sto inace nije bio manir ove novine, ali je upadljivo da autoru teksta smeta gostovanje beogradskog nadbiskupa, France Perka, u "Glasu crkve" i sto nema mjesta u programu "za uvazenog teologa Avu Justina, na primer", jer "Justin je previse srpski, a Rankovic je sada na ekumenskim pozicijama (mozda po zadatku neke sluzbe)". Do sada je, uglavnom, upirano prstom u lidere opozicionih stranaka i nezavisnih politickih licnosti da rade za strane sluzbe dok su svestenici takvih kvalifikacija bili postedjeni.

U istom listu objavljena je i programska sema pomenutog radija koja potpuno demantuje tvrdnju da se radi o "vasarskoj satri".

Bez obzira na takve i slicne "kritike", Radio "Glas crkve", tehnicki dobro opremljen, emituje program u kome svako moze naci ponesto za sebe - od duhovne muzike, besjeda, izvorne i gradske muzike do kontakt emisija i probranih novokomponovanih pjesama. Dobija se utisak da jos uvijek preovladjuju stari stereotipi da ljude u svestenickim odorama treba odvojiti od vremena i prostora u kome zive.

Slicnih zamjerki bilo je i u Rimokatolickoj crkvi kada su svestenici poceli da okupljaju mlade oko sebe organizovanjem fudbalskih turnira i otvaranjem disko - klubova pod okriljem Crkve. Pokazalo se da takva druzenja imaju ponekad veceg efekta nego propovijedi.

Posebno su popularne kontakt emisije u kojima slusaoci postavljaju pitanja ili daju odgovore. O tome je protodjakon Rankovic saradniku AIM, izmedju ostalog, rekao:

  • Smatramo da su kontakt emisije jedan od pokazatelja slusanosti i da se u njima moze pokrenuti citava lepeza tema. Jedna od takvih emisija jeste 'Akordi vecnosti' u kojoj se slusaoci javljaju i postavljaju elementarna, osnovna pitanja vezana za veru. Iz njih mozemo saznati koliko nas narod oseca nedostatak veronauke i verskog obrazovanja u poslednjih pola veka. Trudimo se da objasnimo sustinu ucenja pravoslavlja, obicaje, tradiciju. Na taj nacin saznajemo koji problemi muce nase slusaoce i prema njima u skladjujemo programsku semu. Imamo direktna ukljucenja nasih dopisnika ne samo kad je rec o cisto crkvenim dogadjajima. Primera radi, nas saradnik se direktno javio sa jedne velike akcije dobrovoljnog davanja krvi u Valjevu, sto je duboko povezano sa hriscanskim stanovistem o ljubavi prema bliznjima".

Radio "Svetigora", sa Cetinja, od nedavno emituje trosatni dnevni program, a nedjeljom i za velike vjerske praznike dvostruko vise. Dugo i temeljito pripremana programska sema obuhvata skoro sve oblasti. Tako je nedjeljom udarna emisija "Djeca Apokalipse", a ponedjeljkom ozbiljna teoloska tema, a emituje se i posebna emisija o pop i rok muzici.

Urednik informativnog programa, Goran Danilovic, kratko objasnjava osnovne ciljeve ove radio stanice:

  • Tri sata proizvedenog programa ima edukativno crkveni karakter. Ovo je jedna vrsta vjeronauke putem radija, a ima mjesta i za klasicne informacije, koje se emituju i na svjetovnim medijima. Nase informacije ce se ticati, prije svega, SPC i sestrinjskih crkava. Imamo svaki dan dva tipa informativnih emisija: 'Vijesti' i 'Dnevnik Radio Svetigore', ciji se sadrzaj moze razaznati iz samih naziva. Ukratko, to nije zaokruzivanje informativne slike dana vec izbor i nesto svjetovnih informacija za koje smatramo da imaju veze sa bicem Crkve i ticu se onih zivotnih tema koje su od kljucnog znacaja drzavu, Crkvu i narod. Sigurno necemo emitovati informacije o nekakvim prepucavanjima politickih lidera".

Danilovic kaze da njegova radio stanica, treca po tehnickoj opremljenosti u sadasnjoj Jugoslaviji, racuna na mlade slusaoce:

  • Imamo zaatak da pokazemo upravo mladim ljudima da Crkva nije toliko konzervativna kako o njoj govore uglavnom necrkveni ljudi i da je ona zivi organizam.

Karakteristicno je za obje crkvene radio stanice da raznovrsnoscu emisija zele da privuku i one pripadnike SPC koji se rijetko odlucuju da odu u bogomolju, osim za najvece vjerske praznike. Isto tako, ove radio stanice dobile su zvanicno frekvencije od Saveznog ministarstva za telekomunikacije.

Istovremeno, onemogucen je rad trece crkvene radio stanice (adventisticke) u Beogradu, koja je pod nazivom "Glas nade" emitovala eksperimentalni program. Poslije objavljivanja teksta u beogradskoj "Politici" ( 10.jul.98.) u prostorije ove radio stanice dosla je inspekcija i zaplijenila dio opreme neophodan za emitovanje programa. Nekoliko pojedinaca, van ove Crkve, osudilo je takav cin navodeci zamasne brojke lokalnih - privatnih radio stanica koje emituju program bez ikakvih problema.

Ejub Stitkovac (AIM)