NI PO USTAVU NI PO BIRACIMA

Beograd Jul 13, 1998

Godinu dana od uvodjenja prinudne uprave u Novom Pazaru

AIM, BEOGRAD, 13. 7. 1998.

Proslo je godinu dana od kada je Vlada Republike Srbije, na osnovu clana 45. Zakona o teritorijalnoj organizaciji, uz pomoc jakih milicijskih snaga, na spektakularan nacin, sprovela odluku o raspustanju lokalnog opstinskog rukovodstva u Novom Pazaru i zavela prinudnu upravu. Donosenje ovakve odluke Vlada je obrazlozila nizom uglavnom pravno labavih optuzbi iznijetih na racun tadasnjeg opstinskog rukovodstva formiranog od predstavnika koalicije "Lista za Sandzak - dr Sulejman Ugljanin" koja je, na posljednjim lokalnim izborima u Srbiji, novembra 1996. godine, odnijela ubjedljivu pobjedu. Upravljanje opstinom tada je povjereno novoformiranom Opstinskom vijecu, upravnom devetoclanom tijelu sastavljenom od provjerenih kadrova iz SPS-a i JUL-a, partija koje su na pomenutim lokalnim izborima dozivjele svoje dosad i najvece poraze.

Svrgnutom opstinskom rukovodstvu zamereno je da su za svojega sestomjesecnog upravljanja opstinom radili protivno ustavnim i zakonskim pravima i na stetu interesa svih gradjana, da su u svojim kancelarijama isticali neprihvatljive nacionalne simbole, da nisu ravnomjerno raspodjelili sredstva za materijalne troskove osnovnih i srednjih skola, da su neosnovano menjali mrezu mesnih zajednica i, na kraju, da su kadrovsku politiku vodili iskljucivo prema "svojim uskim stranackim interesima..."

Kod svih znacajnih partija koje djeluju na ovim prostorima a koje racunaju na bosnjacko glasacko tijelo odluka o uvodjenju prinudne uprave izavala je ostre reakcije, pa cak i kod najljucih protivnika i kritizera pobjednicke koalicije "Lista za Sandzak", dok je kod politickih partija koje okupljaju Srbe, izuzev opstinskog odbora SPO, naisla na zabrinjavajucu kolicinu odobravanja ako ne i tihe egzaltacije.

NECE BITI POLITICKOG REVANSIZMA

Odmah po dolasku na vlast predstavnici Opstinskog vijeca su u svim sredstvima javnog informisanja narocito isticali da "nece biti nikakvog revansizma" u smislu promjena zatecenih kadrovskih struktura postavljenih od prethodnog rukovodstva, a u slucajevima kad se za to i ukaze potreba, iskljucivi kriterijumi po kojima ce se oni voditi bice strucnost i znanje a ne politicka pripadnost. No, kako to vec biva sa virtuozima politicke obmane kakvih u SPS-u i JUL-u ima i za izvoz, redom, i vrlo brzo, smijenjeni su sa skoro svih rukovodecih i direktorskih funkcija kadrovi postavljeni od strane "Liste za Sandzak dr Sulejman Ugljanin". Iako je svrgnuta opstinska vlast imala male ingerencije i samu sebe nazivala "komunalnom", te prema tome i nije mogla postavljati "svoje ljude" na neka ozbiljnija rukovodeca mjesta (sudstvo, policija, mediji, na primjer), nekome je ovdje odgovaralo da se stavi do znanja da Bosnjaci (osim ako nisu bliski rezimu) nisu sposobni da budu ni direktori, recimo, Sportskog centra. Stoga, i ne cuditi sto je urucivanje otkaza Azemu Hajdarevicu, sefu Informativnog centra Bosnjackog nacionalnog vijeca Sandzaka i smijenjenom direktoru Doma kulture, propraceno gruboscu i primjenom sile od strane pripadnika srbijanskog MUP-a.

Najvecu pozornost izazvala je smjena sa mjesta v. d. direktora Narodne biblioteke "Dositej Obradovic", mr Safeta Bandzovica, istoricara i predsjednika Sandzackog odbora za zastitu ljudskih prava a upravo iz pomenutih razloga tzv "strucne a ne politicke podobnosti". Naime, za ovog mladog magistra istorijskih nauka i autora dve zapazene knjige koje se bave problemom iseljavanja Bosnjaka iz Sandzaka, nadjena je zaista dostojna i nadasve "strucna" zamjena - u liku bivseg direktora propale drzavne pekare "Polet".

Opstinsko vijece, preko svojih lokalnih elektronskih medija i prilikom proslava svakog iole znacajnijeg jubileja, u svoje najvece uspjehe za ovoga jednogodisnjeg mandata, uglavnom istice radove na izgradnji komunalne infrastrukture, obezbjedjivanju novih stambenih i poslovnih prostora, popravci vodovodne i kanalizacione mreze, asfaltiranju puteva, izgradnji novih odjeljenja pri Zdravstvenom centru, otvaranju visokoskolskih ustanova... Rijecju, "stvaranju boljih uslova za zivot svih gradjana".

Na Radio stanici Novi Pazar ove "uspjehe" jednogodisnje vladavine Opstinskog vijeca prikazuju skoro kao nekadasnje udarnicke podvige heroja socijalistickog rada. Iako i u opstinama Sjenica i Tutin, gdje su jos uvijek na vlasti predstavnici koalicije Lista za Sandzak, tamosnja rukovodstva ostvaruju manje-vise slicne rezultate (uz drasticno manju podrsku Republike), ne pominje se ni djelic onoga sto, bice, nose samo lijevo orijentisane i "progresivne snage..." Sva je prilika da "impozantan bilans Opstinskog vijeca" i nesebicna finansijska podrska Vlade za konacan cilj imaju izbijanje argumenata onima koji jos uvijek trube o krsenju elementarnih ljudskih i gradjanskih prava ali i kao svojevrsno ubjedjivanje birackog tela o neophodnosti i ispravnosti donosenja jedne u principu sramne odluke.

ZBOG CEGA PROTEST

Predstavnici smijenjenog rukovodstva, odnosno koalicije "Lista za Sandzak dr Sulejman Ugljanin" u vise navrata su se obracali nadleznim republickim i federalnim organima sa zahtjevom da preispitaju zakonitost odluke o uvodjenju prinudne uprave u Novom Pazaru, ali ni do danas, godinu dana od desetojulskih zbivanja, nisu dobili nikakvog odgovora. Iz tih razloga, aprila ove godine, upuceno je i pismo predsjedniku SR Jugoslavije, Slobodanu Milosevicu, u kojem se ovaj poziva da u ime "razvoja naprednih demokratskih procesa" svojim autoritetom izdejstvuje ponistenje ove "protivustavne odluke" i legitimno izabranom rukovodstvu povrati oduzetu vlast. Kako je se Milosevic oglusio na iznijete mu zahtjeve, "Lista za Sandzak" je vec u maju, uoci predsjednickih izbora u Crnoj Gori, najavila i eventualne mirne proteste gradjana koji "na dostojanstven i kulturan nacin" treba da izraze svoje neslaganje sa postojecim stanjem u Sandzaku a pogotovu sa "nedemokratskim cinom kojim je Vlada na najbrutalniji nacin pogazila izbornu volju gradjana Novog Pazara".

Tijekom svih ulozenih napora usmjerenih na povracaj izgubljene lokalne vlasti, u koaliciji "Lista za Sandzak dr Sulejman Ugljanin" dogodila su se mozda i dva kljucna momenta koja, koliko vec u skoroj buducnosti, mogu biti od presudnog znacaja za njenu politicku buducnost. To su nedavno zavrseni predsjednicki izbori u Crnoj Gori i, naravno, blizina i brzina kojom se razvija politicka (a sada vec i vojna) situacija na Kosovu. Neozbiljan pristup, povrsan uvid i pokusaj arbitriranja ove koalicije u raskolu SDA Crne Gore rezultirao je time sto je SDA ostala bez svojih predstavnika u crnogorskom parlamentu a bosnjacko glasacko tijelo jednostavno prepustila cvrstini precutnog "dzentlmenskog ugovora" izmedju Rasima Sahmana,predsednika SDA Crne Gore i koalicije "Da zivimo bolje" Mila Djukanovica.

Sto se Kosova tice, sigurno da nije bez valjanih razloga predsjednik Bosnjackog nacionalnog vijeca Sandzaka, dr Sulejman Ugljanin, jos u svojem obracanju pristalicama na skupu odrzanom u maju ove godine rekao otprilike sljedece:Znam sad, dolaze ljudi i kazu. Vidis, skupi se nekoliko momaka, opale po neki metak, i sva se svjetska zajednica okupi na Kosovu. Ja kazem, nemojte da vam to bude putokaz... Tragom takvih razmisljanja, a imajuci obavezno na umu i sve objektivne razlike u nacinu rjesavanja kosovskog i sandzackog pitanja, ide na uvid i svrsishodnost gradjanskog protesta koji je na godisnjicu uvodjenja prinudne uprave u Novom Pazaru nedavno organizovala koalicija "Lista za Sandzak".

Tokom posljednjih godina, na ovim prostorima su se desavale daleko gore i uzasnije stvari nego li je to pompezan upad milicije u zgradu jedne distroficne ustanove kao sto je opstina. I sama cifra od nepunih petstotina protestanata na pomenutom skupu govori o opstem stanju koje je zahvatilo Sandzak.

Enes Dazdarevic (AIM)