PODIGNUTA OPTUZNICA PROTIV MERCEPOVACA

Zagreb Jul 12, 1998

AIM, ZAGREB, 12.7.1998. Otprilike sedam godina poslije zlocina koje su hrvatski vojnici pocinili u Pakrackoj Poljani i otprilike godinu dana poslije ispovijedi Mira Bajramovica Feral Tribuneu, pred zagrebackim Zupanijskim sudom trebao bi zapoceti proces protiv osmorice pripadnika tzv. Mercepove postrojbe, za koje se opravdano sumnja da su ubijali, pljackali i zlostavljali nevine ljude u zloglasnoj Poljani nadomak Pakraca. Prema najavi suca Mirka Klinzica prva rasprava bit ce zakazana za polovicu rujna ove godine, a na njoj ce se kao optuzeni pojaviti Munib Suljic, Igor Mikola, Sinisa Rimac, Miroslav Bajramovic, Zvonimir Zakosek, Kresimir Prosinecki, Branko Saric i Zoran Karlovic.

Nakon sto je 1992. godine "slucaj Pakracka Poljana" zamrznut voljom hrvatskog drzavnog vrha, njegovo se odmrzavanje dogodilo

  1. rujna prosle godine kad je Miro Bajramovic hrvatskoj javnosti bacio u lice stravicnu ispovijest o onome sto su "mercepovci" radili u Pakrackoj Poljani. Istog dana kad se Feral pojavio na kioscima, hrvatska je vlast, pod snaznim pritiskom sokirane javnosti, dala uhapsiti Miru Bajramovica, a doticnome su se u zatvorskim odajama Okruznog zatvora u Remetincu uskoro pridruzili Munib Suljic i Igor Mikola. Koncem studenoga prosle godine Zupanijsko drzavno odvjetnistvo u Zagrebu podiglo je optuznicu, no ista je, u veljaci ove godine, odlukom vijeca zagrebackog Zupanijskog suda vracena Drzavnom odvjetnistvu radi dopune istraznih radnji. Dodatna istraga je provedena, a zamjenik Zupanijskog drzavnog odvjetnika Ivan Plevko nedavno je podigao novu optuznicu koja se niti u jednoj bitnoj stvari ne razlikuje od optuznog prijedloga koji je podnesen krajem studenoga 1997. godine. Zapravo, jedini novi moment je smrt devetookrivljenog Stjepana Mandjerala, koji, za razliku od ostale osmorice optuzenih, u istrazi nije koristio svoje zakonsko prvo na sutnju. Optuznica je tako spala na osam imena, a u cijeloj je prici potpuno nejasno zasto su samo trojica osumnjicenih - Suljic, Mikola i Bajramovic - smjesteni iza resetaka, dok se ostala petorica nalaze na slobodi. Ta je cinjenica jos nejasnija ako se zna da je Drzavno odvjetnistvo trazilo hitan pritvor za sve otkrivljene. No, to je tek djelic mozaika nelogicnosti koji je vezan uz slucaj Pakracka Poljana.

Optuznica tereti Muniba Suljica, Igora Mikolu i Sinisu Rimca da su krajem studenog ili pocetkom prosinca 1991. odvezli Aleksandra Sasu Antica na livadu pored sela Janja Lipa blizu Pakracke Poljane s prije dogovorenim ciljem da ga likvidiraju. Kad su dosli do livade naredili su, "ranije nezakonito zatvorenim", Nikoli Pelesu i Branku Velagicu da iskopaju raku, a kad su oni to ucinili Munib Suljic je povikao "daj ga meni, ja sam mu obecao da cu ga samo jednim metkom". Suljic je pucao, Antic je pao u jamu, a kad su Peles i Velagic poceli zatrpavati tijelo Suljic je primjetio micanje trupla, te uzviknuo "vidi gada, vidi gada". Onda je pucao u Anticevu glavu, sto je odmah zatim ucnio i Sinisa Rimac, a ubrzo se paljbi po mrtvacu pridruzio i Igor Mikola. Drzavno se odvjetnistvo u ovoj inkriminaciji oslanja na svjedocenja Nikole Pelesa i Branka Velagica ocjenjujuci njihove iskaze vjerodostojnima, ali je Sinisa Rimac, unatoc tome, i dalje slobodan covjek.

Munib Suljic, Miro Bajramovic, Branko Saric Kosa i Zoran Karlovic Karlo optuzeni su za otmicu, pljacku i ranjavanje Stevana Brajenovica. Brajenovic je iz svog stana u Zagrebu odveden 8. studenog 1998., a pritom je ostao bez vozila toyota, 9700 njemackih maraka, pistolja i torbe s dokumentima. Pucanj u trbuh prezivio je zahvaljujuci slucajnosti, a pucao je Zoran Karlovic. Brajenovic je, inace, jedini svjedok koji je u dodatnoj istrazi, preko specijalnog ogledala, uspio prepoznati Sarica, Suljica i Bajramovica, dok ostali svjedoci nisu prepoznali nikog od okrivljenih. Neprepoznavanje optuzenih Drzavno odvjetnistvo pravda "velikim protokom vremena od pocinjenja djela", te cinjenicom da su svjedoci u vrijeme dogadjaja bili uplaseni.

Mikola, Bajramovic i Saric optuzeni su za smrt Milosa Ivosevica, Rade Pajica i Marka Grujica. Posljednjeg dana listopada 1991. Ivosevic, Pajic i Grujic nasilno su odvedeni s gradilista Ivoseviceve kuce u Zagrebu, te su sprovedeni u Pakracku Poljanu gdje ih je primio Branko Saric, dok je Igor Mikola zadrzao Ivosevicev golf i novac. Poslije toga su Ivosevic, Pajic i Grujic "u tocno neutvrdjeno vrijeme" i pod "tocno neutvrdjenim okolnostima" ubijeni iz vatrenog i eksplozivnog oruzja, ali "po nepoznatim osobama". Preminuli Stjepan Mandjarelo u istrazi je potvrdio da je skupa s Bajramovicem i "jos dvojicom" priveo Ivosevica u Pakracku Poljanu, predao ga je Branku Saricu i od tada o njemu "nista ne zna". Konstrukcija "po nepoznatim osobama" otkriva da Drzavno odvjetnistvo Mikolu, Bajramovica i Sarica ne tereti za trostruko ubojstvo, nego im na dusu stavlja sto su "druge protupravno zatvorili i drzali zatvorene, a osobe koje su protupravno lisene slobode uslijed toga su izgubile zivot".

Zvonimir Zakosek i Kresimir Prosinecki, zvan Kreso mesar, 20. su studenog 1991. u mjestu Medaric oteli kutinskog taksista Nikolu Pelesa, te su ga zatvorili u svlacionici NK "Jedinstvo" u Pakrackoj Poljani. Oduzeli su mu mercedes, BMW 525, 23 tisuce maraka i nekoliko kucanskih aparata. Iz Poljane je pusten nakon mjesec dana. Dvojac Zakosek-Prosinecki optuzen je, takodjer, da je 24. studenoga iste godine u pakrackoj Poljani zatvorio Branka Velagica iz Kutine. Nakon visetjednog "tretmana", koji je ukljucivao prebijanja, te mucenja strujom i nozevima, Velagic je ostao bez mercedesa, kamiona, vece kolicine novaca i zlatnog nakita, bez dva motora, traktora s prikolicom, televizora, muzicke linije, violine vrijedne 30 tisuca maraka... Svih tih stvari Velagic se, s pistoljem uperenim u sljepoocnicu, morao pismeno odreci u korist svojih mucitelja. Zamjenik Zupanijskog drzavnog odvjetnika Ivan Plevko u obrazlozenju optuznog prijedloga pise da je "namjera Zakosek Zvonimira i Prosinecki Kresimira iskljucivo i bila da se domognu novca i vrijednih predmeta koristeci ratnu situaciju i prikazujuci kao da to cine kako bi pomogli hrvatskoj borbi protiv agresije. Ovi ostecenici svakako nisu bili osobe koje su ugrozavale sigurnost i teritorijalni integritet Republike Hrvatske".

Osam okrivljenika, te dvadeset i osam svjedoka pojavit ce se, dakle sredinom rujna pred sucem zagrebackog Zupanijskog suda Mirkom Klinzicem. Isto tako, na glavnoj ce raspravi, prema tuziteljevu prijedlogu, biti izvrsen uvid u zapisnike o saslusanju vise desetaka osoba, a medju njima i bivseg ministra unutarnjih poslova Ivana Vekica kojega je Bajramovic u svojoj novinskoj ispovijedi optuzio da je znao za sve poslove Mercepovih ratnika. Medju svim tim ljudima koji ce na ovaj ili onaj nacin sudjelovati u sudskom procesu protiv okrivljene osmorice, nigdje nema Tomislava Mercepa, cije se ime ne spominje niti na jednom mjestu u optuznici koja se prostire na vise od dvadeset stranica. U recenoj se optuznici, takodjer, nigdje ne spominje tko je zapovijedao jedinicom kojoj su pripadali okrivljeni bojovnici.

Odgovor na pitanje hoce li jesen koja slijedi ovoj zemlji donijeti jos jednu sudsku farsu ili ce pakracko klupko zlocina napokon biti rasvijetljeno trebat ce pricekati jos koji mjesec. U prilog prvoj tezi, koja predvidja farsicno sudjenje, govore dosadasnja iskustva sa slucajem Pakracke Poljane ili s ubojstvom zagrebacke obitelji Zec, dok u prilog drugoj tezi govori jedino egzistiranje Haaskoga suda, ciji istrazitelji pazljivo prate sve aktivnosti hrvatskoga pravosudja oko Pakracke Poljane. A hrvatski vlastodrsci dobro znaju da bi haaskim sucima Munib Suljic i ekipa posluzili samo kao izvor informacija o naredbodavcima zlocina.

IVICA DjIKIC