DA LI SE TIRANA SPREMA ZA RAT?
Samo nekoliko dana posle leta NATO aviona na albanskom nebu, premijer Nano je izjavio agenciji Rojters da "smo na pragu rata". Iako je Albanija u slucaju nekog moguceg konflikta sve nade usmerila prema zastitnom kisobranu Atlanske Alijanse, ipak ona nastoji da pokaze svoje misice, bez obzira na to sto se oni cine jos uvek delikatnim.
Cetiri dana posle NATO-vih aviona, po prvi put su posle dugo vremena vinuli su se u nebo i albanski ratni avioni. Let aviona tipa MIG 15 i MIG 19, predstavljao je pokusaj da se dokaze da se albanska vojska posle razgradnje koje je dozivela godinu dana ranije ponovo stala na svoje noge. Veliki publicitet u drzavnim medijima i prisustvo visokih zvanicnika albanske drzave na tim manevrima je jasan znak da Tirana zeli da psiholoski pripremi javnost za teske dane koji mogu doci.
Jedan visoki vojni oficir je izjavio albanskom dnevniku "Koha jone" da Albanija poseduje istinski arsenal sofisticiranog konvencionalnog naoruzanja koji je u stanju da se odupre u eventulanom oruzanom konfliktu sa Milosevicem i Srbijom. S druge strane albanski ministar odbrane Ljuan Hajdaraga tokom jedne parlamentrane rasprave je rekao da "smo spremni i da imamo sve vojne mogucnosti da odbranimo nasu zemlju od svake moguce agresije".
Vojnicke uniforme koje su takoreci sasvim iscezle sa ulica i TV ekrana sada su sve prisutnije. Opsta bojazan da konflikt na Kosovu preti da se prosiri i na Albaniju cini se da se sa ozbiljnoscu prima u Tirani. Samo tokom juna organizovano je cetiri vojnih manevara na severu Albanije koji su pazljivo praceni i od strane vojnih atasea vojnih snaga akreditovanih u Tirani. Poslednja vezba protekle nedelje bila je najveca koja je ikada organizovala albanska vojska sa ucesem tenkova, aviona, artiljerije i specijalnih snaga.
Uporedo sa publicitetom i konkretnim vojnim pripremama Vlada nastoji da poboljsa imidz vojnih snaga zemlje stavljajuci do znanja da je tokom proslogodisnje krize, rakete i ostalo konvencionalno oruzje nije unisteno. Ova propaganda, iako ne posebno intenzivna, delimicno ima za cilj da priholoski pripremi domacu javnost koja je nekako ukocena i u strahu od moguceg rata. S druge strane, to je delimican protivodgovor na napade opozicije vodjene od strane Berise, koja optuzuje vladu za ravnodusnost o stavovima prema Kosovu. Ipak, takva propaganda se smatra i kao svojevrsna moralna podrska za kosovske Albance.
Medjutim, bez obzira na manevre i uniforme koje se pojavljuju na ekranima, preovladava ubedjenje da ima malo sansi da dodje do konflikta sa Srbijom. Jos uvek dominiraju nade da ce diplomatska i vojna intervencija medjunarodne zajednice zaustaviti sirenje konflikta. Novine u Tirani vise nego manevrima albanske vojske posvecuju mesto posetama zvanicnika NATO i njenim manevrima, sto jasno odrazava stav da kako resenje pitanja Kosova, tako i zaustavljanje sirenja konflikta na Albaniju zavisi od onoga sta ce uraditi ili ne NATO.
Tokom poslednje posete Havijera Solane Albaniji, zvanicna Tirana je ponovo potvrdila da ona pruza Alijansi sve potrebne aerodromske olaksice kao i kopnene vojne baze. Na albanskom aerodromu u Djadri ponovo su se vratili americki spijunski avioni koji osmatraju nebo nad Balkanom. Djadri se smatra jednom od najmodernijih vazdusnih vojnih baza u regionu. S druge strane, u albanskoj luci u Dracu, na celu cetiri ratna broda NATO stigao je komandant saveznickih snaga za Evropu general Wesley Klark. Klark je najvisi vojni zvanicnik NATO koji je posetio Albaniju. Brodovi NATO, italijanski, spanski, grcki i turski poceli su najvece manevre na Jadranu od zavrsetka rata u Bosni. Oni su deo snaga za brzu intervencju NATO i uskladjuju delovanje sa osam drugih ratnih brodova alijanse u luci BARI, najblize italijanske luke sa Dracom.
Bez obzira na to u kojem se stepenu nalaze vojne pripreme Tirane i sta ce doneti dogadjaji na Kosovu u bliskoj buducnosti, rat je ne neki nacin zapoceo. Mediji u Albaniji otvoreno pozivaju na pruzanje podrske OVK. Sada je i Vlada ostavila za sobom ustrucavanje i smatra OVK kao snagu i faktor u konfliktu koji treba podrzati.
Otvorena podrska OVK od svih pracena je i pozivima jednog dela opozicije da se proglasi opsta mobilizacija populacije. Naravno, ne moze se reci da Tirana zeli rat. Tesko ekonomsko stanje i stete nacinjene prosle godine, uveliko ogranicavanju mogucnosti za vojne izdatke. Zemlja jos uvek nije izasla iz krize i anarhije. Ali, bez sumnje pripreme za najgore su iznudjeni izbor Tirane, koji je sa jedne strane diktiran opasnoscu koja dolazi od Milosevica, a s druge iz potrebe da se postane partner od neke tezine u nekoj mogucoj medjunarodnoj intervenciji.
Ako NATO bude intervenisao (sto ce po svoj prilici biti kasno) to ce biti nesto slicno vazdusnim napadima izvrsenim u Bosni pre nekoliko godina, dakle ne i trupe na terenu. Tesko je predvideti sta bi se desilo posle takvih napada na granicama Albanije! U lavirintu gde se krecu generali NATO, vojnici i oficiri albanske vojske i vojnici OVK, tesko je predvideti da li ce rat zakucati na vrata jednog dana ili ne.
AIM TIRANA Bardhyl MINXHOZI