U NASLOVU POLITIKA

Sarajevo Jul 6, 1998

Ko upravlja medijima u Republici Srpskoj

Banjaluka, 6. jul 1998. (AIM)

U Republici Srpskoj u ovom trenutku gotovo da nema razlike izmedju drzavnih i privatnih medija. I jednim i drugim upravljaju isti ljudi, visoki republicki i partijski funkcioneri stranaka koje zajedno sa Koalicijom za cjelovitu i demokratsku BiH cine vladajucu koaliciju u Narodnoj skupstini RS.

Zvuci nevjerovatno, ali je istinito: Srpska televizija (SRT) je postala najotvoreniji medij u RS. Kroz informativno - politicke emisije u udarnim vecernjim terminima prodefilovali su gotovo svi znani i neznani lideri stranaka i strancica koje krecu u izbornu trku. To ne znaci da je ekran Srpske televizije zasticen od, po novinarsku profesiju, setnih zracenja. Zbog fizicke blizine svojih kabineta sa urednickim prostorijama televizije, Plavsiceva i Dodik, razumljivo, najvise uticu na sadrzaje informativnih i politickih emisija SRT-a. Posto supervizor Dragan Gasic nije dozvolio da se na celno mjesto SRT-a postavi stranacki obojen covjek (nego neobojen pa da ga on boji po vlastitom ukusu), Plavsiceva je za urednika Informativno - politickog programa SRT-a iz "Glasa Srpskog" prevela Nadu Puvacic, sa kojom se zblizila preko do juce bliskog lidera Srpske stranke Krajine i Posavine Predraga Lazarevica. Nadezda, kako je kolege zovu, je sa predsjednicom Plavsic putovala na odmor u Grcku, gdje je dobila dodatne instrukcije za predizbornu semu SRT-a. Nista manje uticajan nije ni premijer Dodik, koji je uvijek znao kako se treba ponasati sa "sedmom silom".

Program Nezavisne televizije Banjaluka (NTV), koja je registrovana kao dionicarsko drustvo u kome su po broju dionica najuticajniji njen direktor, nekadasnji visoki funkcioner Saveza komunista Zoran Kalinic i aktuelni predsjednik gradske vlade u Banjaluci i clan Glavnog odbora Socijalisticke partije RS Nebojsa Radmanovic, gotovo da se politicki ne razlikuje od drzavnog ekrana. Zbog toga joj je Vlada RS dodijelila rezervnu frekvenciju SRt-a i snazni predajnik na Kozari, poslije cega ce, po uvezivanju sa predajnikom na Dugim njivama, pokrivati kompletno podrucje RS zapadno od Brckog. Kada se zna da je veci dio opreme za ovu televiziju stigao od Socijalisticke partije Srbije, onda je jasno zbog cega su Radmanovic i Kalinic na liniji Slobodana Milosevica.

Kroz program NTV Banjaluka najbolje se reflektuje politicka klima s jedne i s druge strane Drine, kao sto se reflektuju i medjusobni odnosi izmedju Milosevicevih socijalista i stranaka iz RS. Tako je nedavno u programu Nezavisne televizije Banjaluka, po nalogu iz Belog dvora, najprije gostovao Aleksa Buha, a potom i Momcilo Krajisnik. To je najbolje govori kako i na koji nacin Milosevic vrsi pritisak na socijaliste u RS i njihovo 'druzenje' sa SDS-om i radikalima.

U medjuvremenu je sa Kozare skinut predajnik 'Simic televizije', vlasnika Vladmira Simica, koja je na sirem podrucju Krajine trebalo da bude adekvatna zamjena za Srpsku televiziju kakva je bila sa Guzinom i Toholjem na celu. Ovih dana SDS u Banjaluci treba da otvori jos jednu televiziju. Rijec je o TV "Sveti Georgije" koja bi bila vlasnistvo bivseg karikaturiste banjaluckog "Glasa" Mire Mladjenovica. Oprema koja pristize u studio TV "Sveti Georgije", prema pricama iz novinarskih krugova, uglavnom je pokradena iz paljanskog studija SRT.

Kada su elektronski mediji u pitanju, slika je nepotpuna bez paljanskog "S kanala", ciji su glavni dionicari Velibor Ostojic i Miroslav Toholj, perjanice Srpske demokratske stranke. Ova televizija pretenduje da bude (ne) zvanicno glasilo istocnog dijela RS. Gotovo da je nepotrebno napominjati da uredjivackom palicom "S kanala" diriguje "predsjednik u Predsjednistvu" Momcilo Krajisnik.

U RS nema uticajnih i tiraznih drzavnih listova. "Glas srpski", kao zvanicno glasilo Narodne skupstine RS, prerastao je u stranacki bilten Koalicije "Sloga". Glavni i odgovorni urednik "Glasa srpskog" Tomislav Maric, na toj funkciji obreo se zahvaljujuci dionicaru NTV Banjaluka i predsjedniku Izvrsnog odbora grada Banjaluke Nebojsi Radmanovicu, koji vodi glavnu rijec i u Upravnom odboru ovog preduzeca. Inace, Radmanovica i Marica dodatno zblizava sport: Maric je predsjednik Izvrsnog odbora FK 'Borac', a Radmanovic predsjednik svih sportskih manifestacija u Banjaluci. U sadasnjem odnosu snaga Maricu je jedino bitno da sadrzajem lista budu zadovoljni Radmanovic, Dodik i Plavsiceva.

Najuticajniji list u RS svakako su "Nezavinse novine" kojima i pripadaju najvece zasluge za razbijanje SDS i afirmaciju stranaka koje uz pomoc bosnjackih poslanika odlucuju o svim vaznim pitanjima u RS. Kao vecinski vlasnik ovih novina, prilikom njihovog osnivanja, uknjizen je Milorad Dodik, aktuelni premijer RS, koji je bio i prvi direktor ovog lista. Kako je Dodik poceo razvijati svoj biznis, odrekao se dionice u korist glavnog i odgovornog urednika Zeljka Kopanje, ali je i dalje zadrzao pravo mijesanja u uredjivacku politiku lista.

Bozo Vrzina (AIM)