VLADAJUCE STRANKE GUBE MEDIJSKI MONOPOL

Sarajevo Jul 3, 1998

Uoci stavljanja medija pod kontrolu OHR

AIM, Sarajevo, 03.07.98. Konacan ishod jesenjih opstih izbora u BiH znatnim dijelom zavisice i od toga ko ce kontrolisati medijski prostor na ovom podrucju. Imajuci u vidu neospornu moc televizije kod kreiranja javnog mnijenja vladajuce stranke u BiH proteklih godina uredno su posvecivale duznu paznju ovom mediju na svom podrucju. Stanje na terenu uoci zvanicnog pocetka predizborne kampanje nije se razlikovalo bitno od situacije uoci prvih posleratnih izbora u BiH.

U Republici Srpskoj silaskom SDS-a sa vlasti Dodikova Vlada je pod svoju kontrolu uspjela staviti SRT a medjunarodna zajednica im je "gratis" ustupila stranog "administratora", sto se na ovom dijelu Balkana inace cita kao cenzor. Rezultat je da je prepoznatljivi huskacki jezik mrznje iz prethodnog perioda zamijenjen nesto primjerenijim "dejtonskim" rjecnikom. Sa istim zarom sa kojim je nekada branjena politika SDS-a, sada se promovisu stavovi dojucerasnjih "nacionalnih izdajnika" predsjednika RS Biljane Plavsic i entitetskog premijera Milorada Dodika. Samim tim sanse SDS-a da ponovo zadobije povjerenje vecine biraca na izborima drasticno su smanjene, utoliko prije sto je ova stranka dobrano nagrizena unutrasnjim sukobima i medjusobnim obracunima njenih do juce celnih ljudi. Lokalni elektronski mediji u RS opet ne mogu se mjeriti po uticaju sa drzavnom SRT a njihova sloboda djelovanja zavisi koliko su jos na njihovom lokalnom nivou jaki "tvrdolinijasi"
iz SDS-a.

Na podrucju drugog bh. entiteta, Federacije BiH, previranja na medijskom polju u ovom predizbornom periodu mnogo su zivlja. Dugo najavljani pocetak transformacije RTV BiH, konacno je otpoceo, uz "malu pomoc" medjunarodne zajednice i njene personifikacije u BiH, Carlosa Westendorpa.

Iako je u odnosu na SRT iz doba vladavine SDS-a i HTV Mostar, RTV BiH bila "CNN", sto u takvoj konkurenciji i nije bio neki podvig, tesko da je mogla ispuniti uobicajene zapadne standarde javnih TV o nepristrasnosti, objektivnosti i podjednakoj distanci spram vlasti i opozicije. "Naklonost" koju je uzivala SDA, logicno je, nije smetala ovoj stranci, utoliko prije sto je njen signal pokrivao kompletno podrucje FBiH sa bosnjackom vecinom, pa se njena uloga u predizbornom marketingu podrazumijevala sama po sebi.

Zato i ne cudi da su svi dosadasnji pokusaji njene transformacije zavrsavali u beskonacnim diskusijama koje su rezultirale zadrzavanjem "statusa quo". Po svemu sudeci ocekivalo se da ce tako ostati i do ovih izbora ali je racun ovog puta pomrsio OHR
iznudivsi zestokim presingom prihvatanje Memoranduma o transformaciji ove RTV kuce , odnosno njeno svodjenje na federalni nivo, uz ostavljanje mogucnosti da se kroz javnu korporaciju na drzavnom nivou buduca federalna TV i SRT dogovore o eventualnom drzavnom kanalu koji bi pokrivao citavu BiH.

"Cedo" medjunarodne zajednice poznatije kao OBN nije opravdalo ocekivanja i ulozene milione dolara sa namjerom da privuce gledaoce iz oba entiteta, pa je samim tim svijet bio prinudjen da u sklopu procesa "podrezivanja krila" nacionalnim strankama izbije iz njihovih ruku kontrolu nad medijima.

Tu se vjerovatno nalazi i objasnjenje za naglo aktiviranje kantonalne TV u Sarajevu koja bi obzirom na ustrojstvo trebala da obezbijedi
vladajucoj SDA na ovom podrucju dodatan propagandni servis u predizbornom periodu. Za razliku od vecine ostalih kantona koji je gotovo po pravilu odmah nakaon konstituianja prvi potez bio formiranje kantonalne TV, u Sarajevu za tim nije bilo potrebe obzirom na postojanje RTV BiH. Posto ce svodjenje RTV BiH na federalni nivo podrazumjevati i podjelu vlasti i uticaja sa partnerskom strankom u vlasti, HDZ to jednostvano znaci gubitak dosadasnjeg monopola SDA na ovom mediju.

Kantonalne TV koje su pod na budzetima i pod direktnim uticajem kantonalnih vlada postaju tako alternativno propagandno rjesenje. Interesantno je da je predsjednik Upravnog odbora TV u sarajevskom kantonu aktuelni zamjenik federalnog ministra odbrane, bivsi general i visoki funkcioner SDA, Sakib Mahmuljin, dok je na mjesto glavnog i odgovornog urednika postavljena Nermina Mujagic, koja je do sada radila kao zamjenik portparola SDA.

Simptomaticno je da se u pojedinim kantonima iz tv-seme vec izbacuje centralni dnevnik RTV BiH ciju ulogu pruzimaju lokalni dnevnici. Sva dosadasnja istrazivanja ali i praksa, pokazuju da je upravo dnevnik onaj kljucni dio programa koji utice na formiranje javnog mnijenja i za ciji sadrzaj su vladajuce stranke i najvise zainteresovane.

Istovremeno sa izvjesnoscu transformacije RTV BiH aktuelizirane su i najave pocetka rada "Bosnjacke TV", jos jednog od medijskih projekata indirektno sponzorisanog od strane SDA. Prema posljednjim nezvanicnim informacijama ova TV bi sa emitovanjem vlastitog programa mogla poceti vec pocetkom avgusta .

Jedna od specificnosti "Bosnjacke TV" je sto bi ona trebala svoj program emitovati i preko satelita pa bi preuzimanjem njenog signala ovim putem od strane lokalnih stanica prakticno bilo moguce izgraditi jos jednu TV mrezu, iako to formalno ne bi bila. Postojeci zakoni u FBiH naime ne dozvoljavaju stvaranje privatnih TV mreza putem mreze zemaljskih predajnika, ali niko ne moze sprijeciti lokalne stanice da preuzimaju ciji zele satelitski program. U svakom slucaju komisija za medije pri OHR-u najavila je da ce bez obzira da li se signal emituje satelitski ili zemaljskim predajnikom sve TV stanice u BiH biti pod njenom jurisdikcijom.

Najavljeno "skidanje" programa TV susjednih drzava Hrvatske i Srbije, sa prostora BiH, vjerovatno ce u predizbornom periodu najvise pogoditi bh. HDZ cije je sve propagandno informativne potrebe zadovoljavao HRT, pa nisu imali do sada ni potrebe za izgradnjom vlastitog RTV sistema.

U sjeni elektronskih medija ostaju njihova "starija braca", dnevne i periodicne novine. Broj dnevnih listova u FBiH lako bi do izbora mogao biti povecan sa sadasnja tri na bar cetiri. Cuju se najave da bi dio novinara i urednika najstarijeg dnevnog lista u BiH, sarajevskog "Oslobodjenja" , mogao napustiti maticnu kucu i krenuti sa novim dnevnim listom. Glavni razlog kako se navodi je nezavidna finansijska situacija i breme ratnih dugova. U tom slucaju postojala bi realna opasnost da "staro Oslobodjenje" jednostavno bankrotira i bude ugaseno. Da li bi to znacilo i promjene u uredjivackoj politici
"novog Oslobodjenja" zavisilo bi od njihovog finansijera koji za sada jos uvijek nije izvjestan.

Nakon svega jasno je da je aktuelna vlast u BiH itekako svjesna moci medija, narocito elektronskih, u obezbjedjivanju sebi jos jednog izbornog mandata, i da nije spremna tek tako ispustiti iz ruku ovaj adut. Vlastiti lik na "malom ekranu" za domace politicare je potvrda moci i vlastitog uspjeha a mediji tek sredstvo za saopstavanje
podanicima "jedne i jedine" istine, naravno vlastite. Ko drukcije kaze, klevece i laze , a od naroda se ocekuje da vise vjeruje onome sto vidi i cuje na "svojoj" TV nego li vlastitim ocima.

Drazen SIMIC (AIM, Sarajevo)

2