DVA DANA ORUZANIH OKRSAJA NADOMAK PRISTINE

Pristina Jun 30, 1998

Oko Belacevca kod Pristine, gde se nalaze povrsinski kopovi kosovskih termoelektrana "Belacevac i "Dobro Selo", jutros su nastavljeni tokom jucerasnjeg dana zapoceti srpsko-albanski oruzani sukobi. Nakon kratkog sinocnog prekida vatre i ispaljivanja oko dva sata posle pola noci 14 projektila iz visecevnih raketnih bacaca, jutros oko 5 sati srpske oruzane snage nastavile su sa jakom paljbom na sela Hade i Belacevac gde se nalazi povrsinski kop "Belacevac", koji je pod kontrolom vec nedelju dana naoruzanih kosovskih Albanaca okupljenih u OVK. Vise albanskih izvora belezi da je paljba iz teskog pesadijskog oruzja prerasla kasnije u intenzivnije ispaljivanje granata na ta i okolna sela nastanjena albanskim stanovnistvom. Isti izvori izvestavaju da je tokom prosle noci izvrsena evakuacija preostalog albanskog stanovnisstva sela Hade, Belacevac, Gornji i Donji Grabovac, Pomozotin i Lismir u pravcu sigurnijih predela susedne Drenice. Iz nekih albanskih izvora saznaje se nezvanicno da su evakuisani i delovi srpskog stanovnistva iz Obilica i nekih drugih obliznjih sela.

Srpski izvori ni tokom popodneva nisu izneli u zvanicnom obliku svoje vidjenje razvoja dogadjaja drugog dana sukoba oko Belacevca, osim informacije koju je preneo provladin Medija centra da je "policija preuzela kontrolu nad selom Hade", neutralisuci prvo snajperiste, a zatim i utvrdjenja naoruzanih kosovskih Albanaca, zakljucujuci da su njihovim potiskivanjem i "stavljanjem pod kontrolu okoline ugljenokopa, stvoreni uslovi za nesmetano nastavljanje proizvodnje na kosovskim ugljenokopima, koji snabdevaju termoelektrane. Nezvanicno, preko medija, danas je opet receno da su srpske snage nesto iza podneva uspostavile kontrolu nad povrsinskim kopom. Ali, to je bilo receno i juce, doduse u ne bas uverljivom obliku. U jucerasnjim srpskim informacijama govorilo se kao da je rec o incidentima sa albanskim naoruzanim grupama koje su posle odlucne intervencije snaga bezbednosti opkoljene i zatim rasterane upotrebom suzavca. Medjutim, da nije rec o sukobima incidentalnih razmera koji se mogu resiti upotrebom suzavca, pokazuje ucesce helikopterskih jedinica u vojne operativne svrhe, snazno granatiranje albanskih sela koja su se nasla u plamenu i nastavak sukoba istih razmera drugog dana na istom terenu.

Inace, vec nekoliko dana celo to podrucje je u cvrstom okruzenju srpskih vojnih i policijskih snaga. Takodje, tokom drugog dana operacije gotovo je bio uzaludan svaki pokusaj uspostavljanja telefonskih veza. Zbog toga, informacije koje su posebnim kanalima bile dostavljane albanskim izvorima tokom celog drugog dana srpske operacije bile su nepotpune i ponekad protivrecne. U nedostatku potpuno pouzdanih informacija iz srpskih izvora jos se ne moze pouzdano zakljuciti u cijim rukama je povrsinski kop kosovskih termoelektrana. Pozivajuci se na lokalne informacije, albanski izvori su izvestavali da su do 13 sati objekat kontrolisale jedinice OVK. Medjutim, kasnije informacije iz albanskih izvora mada nedovoljno jasno, ukazivale su da su oko prvih popodnevnih sati srpske mehanizovane jedinice uspele da izvrse neke prodore u selu Belacevac i da se priblize selu Hade. U tim informacijama nije bilo izricito receno da su ova sela zauzele srpske snage i da su one uspostavile kontrolu nad povrsinskim kopom, ali su iznosili podatke o brojnim srusenim i popaljenim albanskim domovima u tamosnjim selima, posebno u Belacevcu.

O zrtvama i drugim gubicima tokom dvodnevne srpske operacije zasada govore samo albanski izvori. Trenutno se navodi da su poginula cetvorica Albanaca, medju kojima i jedan osmogodisnji decak i da je bilo desetak ranjenih. Medjutim, tokom drugog dana operacije bilo je iz ovih izvora informacija o vecem broju poginulih Albanaca, od kojih su neke kasnije povucene zbog toga sto nisu mogle da se potvrde. Nezvanicno se iz albanskih izvora moglo saznati o cirkulaciji ambulantnih kola koja su navodno prevozila nastradale na srpskoj strani. U istom obliku govori se i ostecenim ili unistenim srpskim oklopnim vozilima. Po svemu sudeci, operacija je u toku i dok na srpskoj strani ne bude zvanicne informacije o situaciji na ugljenokopu, makar i u najsturijem obliku, ona se ne moze smatrati okoncanom. Ni predstavnici iz redova OVK nisu dali nikakvu informaciju o tome sta se dogadjalo u protekla dva dana u pomenutim selima opstina Obilic i Kosovo Polje, samo desetak kilometara daleko od Pristine.

U svakom slucaju, nastavak sukoba na tom terenu direktno ugrozava rad kosovskih termoelektrana, odnosno proizvodnju elektricne energije. Trenutno, sve zavisi od toga koliko su rezerve uglja za nastavak rada termoelektrana. U vreme kada su grupe OVK uspostavile kontrolu nad tim podrucjem, govorilo se da su rezerve dovoljne samo za nedelju dana. Medjutim, izgleda da su bile nesto vece. Osim toga treba imati u vidu da je susedni povrsinski kop "Dobro Selo" koji su pripadnici OVK, tvrdi se, mogli a nisu ga zauzeli, radio bez prekida. Kada je pod njihovu kontrolu vec bio povrsinski kop "Belacevac", ponudili su nastavak proizvodnje uglja i pozvali sve radnike da nastave posao. Bio je imenovan novi direktor povrsinskog kopa, jedan stari inzenjer koji je bio izbacen s posla pre nekoliko godina. Nova uprava pozvala da se jave na posao i radnici koje su srpske vlasti isterale s posla pocetkom ove decenije, u kampanji potiskivanja Albanaca iz ekonomskog zivota Kosova. Ipak, do toga nije doslo. Albanci nisu mogli da odu na posao zbog cvrste opsade terena, a Srbi su od pocetka odbili da rade u novim politickim uslovima. Svakako ne treba izgubiti iz vida ni cinjenicu da srpske vlasti nikako ne bi prihvatile poslovnu kohegzistenciju u bilo kom obliku bilo gde, a posebno ne u sistemu od tako strateskog znacaja. Zbog toga povrsinski kop pod kontrolom pripadnika OVK nije ni imao izgleda da pocne sa radom.

Kontrola nad povrsinskim kopom "Belacevac" od strane ove oruzane formacije kosovskih Albanaca, na mnogim stranama je bilo dovedeno sa magucnoscu ostanka Kosova i drugih regija bez elektricne energije. Medjutim, ovde treba praviti razliku izmedju proizvodnje i distribucije elektricne energije. Elektrodistribucioni sistem Kosova je ukljucen u evropski sistem. Zbog toga, prestanak proizvodnje struje na Kosovu ne mora da znaci da ce stanovnistvo i ono sto je ostalo od privrede, automatski ostati bez elektricne energije. Za iskljucivanje Kosova iz napajanja elektricnom energijom odlucuje se na drugaciji nacin. Naravno, eventualni prestanak rada ili rad sa smanjenim kapacitetima moze nesumnjivo imati velikih ekonomskih, psiholoskih i politickih posledica. S druge strane, zauzimanje dela terena na kojima se nalaze kosovske termoelektrane, osim psiholoskog i politickog, za OVK nema nekog posebnog strateskog znacaja. Zbog toga, operacija zauzimanja povrsinskog kopa "Belacevac" i okolnih sela moze se posmatrati kao spektakularna akciju demonstracije moci grupe okupljenih u OVK na prostorima blizu Pristine, kao i protiv objekata koje srpske vlasti smatraju strategijski znacajnim. Ako se sve sagleda iz tog ugla, jasno je da ni zauzimanje tog regiona od strane OVK pre nedelju dana ni eventualni povratak pod raniju kontrolu sada, nemaju neki sustinski znacaj ni za krakorocni razvoj kosovskih dogadjaja.

AIM Pristina Fehim REXHEPI