CEKAJUCI OVK
Presevo na kosovskom buretu baruta
Za sada nema pouzdanih podataka da OVK postoji i deluje na krajnjem jugu Srbije. To, medjutim, u situaciji kada se sukobi na Kosovu razbuktavaju, moze biti samo razlog vise za strepnju. Ukoliko se OVK oglasi i na ovim prostorima bice to pouzdan znak da je kosovski fitilj dogoreo do kraja
AIM, BEOGRAD, 29. 6. 1998.
Na samoj juznoj granici sa Kosovom, u Presevu, rubnoj opstini takozvane "uze Srbije", u kojoj od oko 40.000 stanovnika 97 odsto cine Albanci, do sada nije bilo ozbiljnijih incidenata koji bi najavljivali eventualno sirenje ratnih sukoba i na ovo podrucje. Situacija bi se cak mogla okarakterisati kao iznenadjujuce mirna ako se zna da samo na dvadesetak kilometara odatle bukti pravi rat. Ipak, da je kosovska zbilja i te kako prisutna i u Presevu opominju plakati kojima se pozivaju Albanci da prikupe humanitarnu pomoc za svoje sunarodnike na Kosovu.
Iako su na referendumu organizovanom marta 1992. u Presevu, kao i u obliznjem Bujanovcu i Medvedji, takodje vankosovskim opstinama sa vecinskim albanskim stanovnistvom, gotovo aklamativno izjasnili za "politicko teritorijalnu autonomiju sa pravom prikljucenja Kosovu", cime su prakticno zacrtali svoj strateski politicki cilj, Albanci ne bez emocija, ali ipak veoma obazrivo, reaguju na tragicna zbivanja u juznoj srpskoj pokrajini. Pri tome, ocigledna je zelja da cak i verbalna podrska ne predje onu opasnu granicu koja bi zapalila fitilj i na ovom prostoru.
Poznavaoci prilika na jugu Srbije nisu iznenadjeni ovakvim politickim diskursom albanskih partija. Jos od organizovanja pomenutog referenduma PDD i DPA, a kasnije i Parlamentarna partija, striktno se drze politicke tehnologije koja podrazumeva ostvarivanje zacrtanih ciljeva "hodom kroz institucije". Za razliku od kosovskih partija koje okupljaju Albance, ovdasnje stranke predstavljaju kooperativnog partnera drzavi Srbiji. One su ucestvujuci na lokalnim izborima osvojile opstinsku vlast, a imaju i svoje predstavnike u republickoj Skupstini. Vidlji odmak od radikalizovanja kosovskog pitanja objasnjiv je zeljom da se, pre svega, rese osnovni problemi Albanaca koji zive na ovim prostorima.
"Navescu samo nekoliko primera koji najbolje islustruju u kakvom se polozaju nalaze Albanci u ove tri opstine. Recimo, Bujanovac je ostao bez Gimnazije na albanskom jeziku. U Medvedji albanska deca nemaju nikakve mogucnosti da se skoluju na maternjem jeziku u srednjim skolama. Albanci su samo simbolicno zastupljeni u drzavnim organima i institucijama. U Presevu sa 40.000 stanovnika zaposlenih ima jedva 2.000 i da veliki broj Albanaca ne radi u inostranstvu situacija bi bila katastrofalna. Da se Albanci tretiraju kao gradjani drugog reda svedoci i to sto su u Bujanovcu i Medvedji tako formirane izborne jedinice da lokalne skupstine uopste ne odslikavaju nacionalni sastav opstina. Ispada da jedan albanski glas vredi kao tri glasa gradjana srpske nacionalnosti, kaze Riza Halimi, predsednik SO Presevo.
Kako i sam priznaje, bez obzira na ucesce na izborima i saradnju sa drzavnim organima, politicki reprezenti Albanaca sa juga Srbije nisu umnogome nailazili na razumevanje, pre svega, u vladajucoj stranci u Srbiji. Ipak, oni ne odustaju i smatraju da treba iskoristiti i najmanju sansu za popravljanje polozaja Albanaca u ove tri opstine.
Ovakvo opredeljenje albanskih stranaka moglo se najbolje uociti prilikom demonstracija srednjoskolaca odrzanih u Presevu,
- marta ove godine, prakticno jedinom dogadjaju koji je zapretio da pomuti ovaj, makar, i prividni mir. Isprovocirani intervencijom srpskih snaga u Drenici, spontani ucenicki protest, rasturen akcijom milicije, protekao je bez ozbiljnijih posledica zahvaljujuci pre svega trezvenom reagovanju ovdasnjih albanskih politickih vodja. Iako su Riza Halimi, Naser Aziri, potpredsednik SO Presevo, kao i odbornici Behljulj Nasufi i Tahir Dalipi odmah privedeni u stanicu milicije pod sumnjom da su organizovali demonstracije, a Skenderu Destapiju, takodje odborniku, je prilikom intervencije snaga bezbednosti slomljen nos, sutradan, u zjaednickom saopstenju Partije za demokratsko delovanje (PDD), Demokratske partije Albanca (DPA) i Parlamentarne partije (PP) apelovano je na gradjane Preseva da zadrze smirenost i hladnokrvnost. Halimi, inace predesednik PDD, najuticajnije stranke, i nesporni politicki lider juznosrpskih Albanaca, odmah posle toga, u nameri da ne doliva ulje na vatru, izrazio je velike rezerve prema ovoj vrsti ispoljavanja solidarnost sa kosovskim Albancima pravdajuci svoj stav velikom verovatnocom da cak i mirna okupljanja, u ovako napetoj situaciji, mogu da se izrode u nesto mnogo ozbiljnije.
Ono malo Srba u Presevu, skoncentrisanih u svojevrsnoj enklavi kraj Zeleznicke stanice i nekoliko okolnih sela, kako sami kazu, za sada ne osecaju neke posledice kosovskih zbivanja. Odavno prepusteni sami sebi, priznaju da se gotovo nista nije promenilo u odnosima sa Albancima.
"Posle tih demonstracija sacekivao sam nekoliko dana dete posle skole, vise iz predostroznosti. Kasnije se sve sredilo. Kada je nekakva velika guzva dole na Kosovu, a oni to znaju pre nas jer svaka kuca ima satelitsku antenu, malo gundjaju ali gundjamo i mi stalno, pa nista. Ma ni njima ne odgovara da se nesto desi. Kome je do rata u Presevu kada oni trguju sa pola Srbije, kaze jedan Srbin iz Preseva koji je zeleo da ostane anoniman.
Ono sto, medjutim, gotovo podjednako brine i Srbe i Albance, a o cemu nerado govore, je "Oslobodilacka vojska Kosova". Strah je potpuno razumljiv jer sasvim sigurno da bi pojavljivanje OVK u ovim krajevima potpuno ponistilo transparentni politicki pristup ovdasnjih albanskih stranaka. Nakon nekoliko akcija OVK u Makedoniji, dakle, van Kosova, zebnju medju ovdasnjim stanovnistvom je jos vise uneo "Spektri", list koji se na albanskom jeziku stampa u Cirihu. Podgrevajuci do sada nedokazane tvrdnje o tome kako se, navodno, veliki broj Albanaca sa ovog podrucja bori u "Oslobodilackoj vojsci Kosova", "Spektri" je objavio raspored snaga OVK pri cemu je navedeno da samo na podrucju preseva ima 30.000 boraca. Bez obzira na ocigledan propagandisticki pristup jer opstina Presevo ima (samo) 40.000 stanovnika, sam pomen delovanja OVK na ovim prostorima dovoljan je za brigu. Ili, kako kaze jedan od ovdasnjih Srba, "ne mora da ih ima 30.000, dovoljno je i 300 pa da sve ode dodjavola".
"Svi politicki subjekti Albanaca su opredeljeni da probleme iz sfere srpsko-albanskih odnosa resavaju mirnim putem, politickim sredstvima. Naravno, u situaciji kada je postala uobicajena praksa maltretiranja, ponizavanja, pa i ubijanja neduznih gradjana, veoma je tesko da politicki subjekti Albanaca pokrivaju sve segmente prostora u kojem deluju. Stoga su moguce pojave koje nisu u duhu programa i opredeljenja zvanicno organizovanih politickih subjekata. Medjutim, veoma je vazna cinjenica da je kod Albanaca dominantna miroljubiva opcija resavanja pitanja Kosova i polozaja Albanaca u celini, kaze Halimi.
Slicnog je misljenja i Zecrija Fazliu, predsednik DPA: "Stanje na Kosovu je veoma slozeno sa otvorenom opasnoscu od dalje eskalacije. Ukoliko se hitno ne zaustave aktuelni trendovi, plasim se doci cemo u situaciju koja ce biti pogubna za sve koji zive na ovim prostorima, pa i sire. Neophodno je da stranke koje okupljaju Albance budu aktivnije u politickim delanjima kako ne bi ostavljale prostor radikalnim snagama koje su spremne da se late i oruzja. Na drugoj strani, srbijanska Vlada treba da prestane sa represijom nad albanskim stanovnistvom i pokaze spremnost za dijalog sto do sada nije bio slucaj. I medjunarodna zajednica treba ozbiljnije da se pozabavi pitanjem Kosova ne bi li se izbeglo najgore. Demokratska partija Albanaca ne raspolaze podacima o OVK pa stoga i ne moze da predvidi njihove dalje aktivnosti, ali ce sve uciniti da se situacija ne radikalizuje i da se nesuglasice rese mirnim putem, istice Fazliu.
Za sada, nema pouzdanih podataka da OVK postoji i deluje na krajnjem jugu Srbije. To, medjutim, u situaciji kada se sukobi na Kosovu sve vise razbuktavaju, moze biti pre razlog za strepnju, nego za nadu. U svakom slucaju, onog trenutka kada se OVK oglasi i ovde bice to pouzdan znak da je kosovski fitilj dogoreo do samog kraja.
Vukasin Obradovic (AIM)