POSLEDNJI LOKALNI IZBORI: POBEDjUJE PARTIJA APSTINENATA

Tirana Jun 26, 1998

AIM JUNIOR Tirana

Cini se da niko osim politicara nije bio zainteresovan za rezultate delimicnih lokalnih izbora, koji su se poslednjih dana odvijali u Albaniji. Vise nego za delimicne lokalne izbore izgleda da su Albanci bili zainteresovaniji za svetski sampionat u fudbalu.

U stvari, vise nego izbori, poslednji izborni proces u Albaniji se moze smatrati svojevrsnim ispitivanjem javnog mnjenja. Glasalo se za sedam mesta u gradskim skupstinama i osam u opstinama, zbog toga sto su lokalni rukovodioci ili podneli ostavke ili napustili duznost tokom krize, kroz koju je zemlja prosla protekle godine. U stvari, 283 glasacke kutije rasporedjene po citavoj zemlji mogu se bez ustrucavanja smatrati kao kutije za neku vrstu "opinion poll", koji je vredan analize.

Socijalisti i njihovi saveznici su pobedili u cetiri od sedam gradskih skupstina i u sest od osam opstina. Berisine demokrate pobedile su u jednom gradskoj skupstini i dvema opstinama. U dve gradske skupstine odvijace se i druga runda izbora. Samo 50 odsto glasaca je ucestvovalo na izborima, najniza registrovana cifra u svim izbornim procesima od 1990 godine naovamo.

Delimicni lokalni izbori su nestrpljivo docekani od strane Demokratske partije, koja vec mesecima zahteva nove opste parlamentrane izbore. Moguca pobeda za Berisu bi znacila legitimisanje zahteva za odvijanje novih izbora. Medjutim, to se nije desilo. Prosla nedelja je bila razocaravajuca za Berisu. Nastojanje demokrata u opoziciji da predstave poslednje izbore kao izbore koji su se odvijali pod terorrom i koji su izmanipulisani, nisu naisli na odjek. U svojoj izjavi, OEBS je taj izborni proces okarakterisao normalnim. Zastarala teza o manipulisanju i nasilju nad slobodnim glasom ostala je samo kao izborna propaganda. Posto je poslednje izbore unapred smatrao izbornim testom, Berisa je bio primoran da prizna da je izgubio i mozda odustane, barem privremeno, od teze o prevremenim izborima.

Predvidjaju se novi veliki sudari u okviru Demokratske partije i grupacije Unija za demokratiju koja okuplja partije koje podrzavaju bivseg predsednika, posebno posle izjave Berisinog zamenika Polloa, koji je pozvao da se odustane od euforicnih teza i da se izmeni politicka strategija i taktika. Optuzba "o euforiji" direktno pogadja lidera plavih, koji stalno izgovara rec "pobeda", bez obzira na to sto vec tri godine gubi na svakom koraku.

Medjutim, razlog vise, a mozda i najznacajniji za zabrinutost u kampu glavne opozicione partije je primetno jacanje Ujedinjene desnice. Politicka formacija rodjena pred sporne izbore od 26. maja 1996. godine, posle dve godine beskrajnih i besplodnih nastojanja, danas sebe smatra trecim znacajnim pravcem albanskog politikog kompasa. Berisa sa ljutnjom gleda na jacanje desnice, posto se ubrzano potvrdjuje teza koja je upravo izasla iz njegove partije: "Neka pobedi i djavo, ali ne bivsi komunisti". I paradoks upavo lezi u cinjenici da u drugoj rundi, za gradsku skupstinu Shijaka, gde ce se suociti Berisine demokrate sa desnicom, bivsi komunisti ce podrzati svoje istorijske neprijatelje - istorijsku desnicu (to znaci djavola) protiv Berise.

Cesto se, posebno posle prekida i zahladjenja odnosa predsednika Berise sa americkom administracijom i medjunarodne reakcije posle izbora od 26 maja 1996., u politickim i diplomatskim krugovima govorilo o svojevrsnom odstranjivanju Berisine Demokratske partije i "sponzorisanju" i stranoj podrsci nekoj lojalnijoj opoziciji. Republikanski starac Godo, nazivan i starim liscem, smatra se najuravnotezenijim politicarem usred albanske politicke dzungle, sto ga je cesto stavljalo u ulogu partnera i inicijatora politickih inicijativa u zemlji. On je aktuelno na celu Komisije za pisanje novog Ustava zemlje.

U stvari, na delimicnim lokalnim izborima pobednik je onaj koji je manje izgubio. Ni socijalisti na vlasti ne mogu pretendovati da su apsolutni pobednici u ovom izbornom testiranju, bez obzira sto su zauzeli vecinu mesta u gradskim skupstinama i opstinama. Iako su jos uvek popularniji od Berise, socijaliti su to mnogo manje nego pre godinu dana. Cifra od 50 odsto onih koji su apstinirali govori da je Partija apstinenata istinski pobednik izbornog testa. Politicki analiticari su misljenja da ovaj izborni test govori o potrebi neke trece snage, ni socijalsiticke ni demokratske, koja bi na albanskoj politickoj sceni donela jedan novi mentalitet, daleko od konfliktuozne politike, koja se primenjuje od uspostavljanja visepartijskog sistema od para Berisa - Nano.

Premijer Nano je pazljivo istakao svoje licno ucesce u izbornoj kampanji i posebno ucesce na zavrsnom mitingu u Valoni, glavnom centru narodnih protesta koji su ga ponovo doveli na vlast. Nanoov strah od moguce reakcije ljudi koji su pre godinu dana uzeli oruzje da bi ga doveli na vlast, nije bio tako neopravdan. Valona je reagovala ostro prema socijalistima, ali je to svakako ostalo kao borba unutar vrste. Socijalisticki kandidat, jedan nepoznati lekar, dobio je oko 60 odsto glasova, dok je Berisin kandidat dobio skoro 25 odsto. Posmatrano kroz cifre cini se da ovaj sudar ide u prilog socijalistima, naravno ako se uzmu u obzir dve cinjenice: Da je na glasanje u Valoni ucestvovalo nesto vise od 40 odsto glasaca i da je od 29. juna prosle godine Demokratska partija Berise, koji jos nije imao smelosti da poseti Valonu, utrostrucila svoje izborne kvote od 8 na 25 odsto. Ovaj snazan signal valonaca naravno da sa sobom nosi jedan jak argument: Nevracanje izgubljenog novca u piramidalnim shemama, obecanje koje je Nano upravo dao u Valoni tokom kampanje za izbore 29. juna.

Jos vise pod ovoga, korupcija, sverc i stalno pogorsavanje ekonomskog stanja, ucinili su da socijalisti na vlasti postanu sve manje popularni. S druge strane, slab drzavni autoritet, zaostajanje u razoruzanju populacije, jos uvek haoticni javni red, smanjili su podrsku Vladi. Sve je to uticalo na neucestvovanje na izborima.

Naravno, "poraz" Nanoa na ovim izborima ne moze se uporediti sa Berisinim porazom, koji je na poslednjim lokalnim izborima od 20 oktobra 1996. godine dobio skoro 100 odsto funkcija gradonacelnika i predsednika opstina na nivou zemlje, u postotku koji je prelazio i 65 odsto glasova. Posle godinuipo, on je bio primoran da preda kljucleve vise od polovine gradskih skupstina za koje se glasalo, bacajuci tako snaznu senku sumnje i na lokalne izbore od 1996. godine koji su se odvijali samo nekoliko meseci posle izmanipulisanih parlamentarnih izbora.

Posle glasanja od prosle nedelje pravih pobednika nema. Kao i uvek, za ove poslednje tri-cetiri godine, najveci gubitnik je Berisa i njegova partija, koji kako se cini nezna da iskoristi kao treba sredstva koja pruza politika. Ali i socijalisti su posle ovih izbora dobili alarmantnu poruku: Poruku napustanja njihovih plebiscitarnih biraca od 29. juna prosle godine. Za sada, glasove koje je izgubio Nano nisu otisli kod Berise, medjutim sutra ako bude nedostajala neka treca snaga, cutljiva vecina moze doneti nova iznenadjenja.

AIM Tirana Sokol BALLA