PREDIZBORNO BUDjENJE SAVJESTI

Zagreb Jun 24, 1998

AIM, ZAGREB, 24.6.1998. Ministrima u hrvatskoj vladi sprema se povisica place, ali i zabrana clanstva u brojnim upravnim odborima gdje su ubirali dodatne, izdasne honorare - prijedlog je iz novog zakona o funkcionarskim pravima i obavezama o kojem ce se raspravljati u Saboru. Vlada je napisala zakon, a bude li prihvacen u predlozenom obliku, svi ce ministri i drugi drzavni funkcionari

  • obuhvaceni su predsjednik Republike, suci Ustavnog i Vrhovnog suda, direktori Hrvatske televizije i drzavne agencije HINE, guverner centralne banke i saborski zastupnici - morati objaviti stanje svoje imovine od trenutka stupanja na duznost.

Nakon sto su opozicija i javnost godinama upozoravali da je clanstvo ministara i zastupnika vladajuce stranke u upravnim odborima privatiziranih poduzeca konflikt interesa i izvor velom tajni obavijenih prihoda, sada i iz same vlade dolaze takve ocjene. Promatraci u tom manifestiranju naglo probudjenog postenja vide pripreme za nove izbore, redovne za godinu dana, a mozda i prijevremene, o kojima se sve vise govori. Prijedlog sadrzi i propis po kojem bi svim funkcionarima obuhvacenim zakonom trebali biti zabranjeni svi ulagacki poslovi, mesetarenje s dionicama i udjelima u poduzecima. Morali bi prijaviti sto na tom podrucju rade i clanovi njihovih obitelji.

Najvecu placu imao bi predsjednik Republike, a ostali bi se poredali iza njega, prema odredjenim postocima. Ministarske place, primjerice, tim bi prijedlogom, sa sadasnjih sest-sedam tisuca kuna (1.800-2.000 DM), porasle gotovo tri puta. Dodatnu sigurnost funkcionari bi dobili odredbom da je placa zagarantirana jos godinu dana poslije prestanka duznosti, a nakon toga mogli bi racunati na cetvrtinu zadnje place dok ne nadju novi posao. To bi ih, smatraju autori zakona, trebalo odvratiti od korupcionaskih napasti. Visoke place zadrzale bi i kvalitetne ljude u administraciji, jer privuceni boljim zaradama odlaze u privatna poduzeca. Premijer bi trebao dobiti pravo na rezidenciju (dosad su svi stanovali u svom, privatnom smjestaju), a zakon ce regulirati i neka nova materijalna prava predsjednika Republike: nakon prestanka mandata, on bi imao pravo na 90 posto predsjednicke place, pravo na drzavni ured, sluzbeni automobil, vozaca i fizicku zastitu.

Prijedlog zakona koji bi javnosti i biracima trebao pokazati da vlast nastoji obuzdati nezajazljive sluzbenike, prati i novi prijedlog zakona o vladi. U ranijim pokusajima da se probiju do izglasavanja kroz saborsku proceduru oba zakona posluzila su za odmjeravanje snaga izmedju hadezeovaca koji sjede kao zastupnici u Saboru i onih u vladi. Naime, u saborskoj frakciji glavnu rijec vode tzv. desnicari HDZ-a, koje se u medijima suprotstavlja "tehnomenadzerima" sto kontroliraju vladu. Prva verzija zakona o vladi u Saboru je docekana na noz. Nakon ostrih kritika koje su u parlamentarnim odborima izricali clanovi HDZ-a poput Vladimira Seksa ili Vice Vukojevica prosirile su se cak glasine o mogucem padu vlade. Frakcije u HDZ-u takve osjetljive prijedloge rutinski koriste za pritisak, kako bi se isposlovali neki drugi interesi.

U prvoj verziji zakona, saborski su hadezeovci osobito zamjerali na odredbi o imunitetu clanova vlade. U Hrvatskoj imunitet od krivicnog progona imaju i saborski zastupnici i ministri, koji su ga dobili 1991. godine. Bila je to mjera zastite od pokusaja JNA da uhapsi i sudi Martinu Spegelju, tada ministru obrane u vladi Josipa Manolica. No sada to zastupnici vise ne smatraju prihvatljivim: ministri sudio izvrsne vlasti, odgovorni Saboru za provodjenje zakona i od gresaka ih, nacelno, ne moze stititi imunitet. Vlada je zato predlozila kompromisno rjesenje: ministri ce imati imunitet, ali samo na djela za koje se izrice kazna do pet godina zatvora. Imunitet bi se na trazenje mogao skinuti kao i do sada, odlukom ministara.

Iako se predlazu visoke place kao brana od mita i korupcije, neki zastupnici - poput utjecajnog Tudjmanovog savjetnika Smiljka Sokola - upozoravaju da takve nagrade ministrima mogu izazvati nove probleme: velika razlika u odnosu na place pomocnika - ostanu li u sadasnjem rezimu platnih razreda - mogla bi prouzrociti teskoce u medjusobnoj suradnji. Prije ponovnog ulaska prijedloga u saborsku proceduru zakone je podrzalo i Predsjednistvo HDZ-a, sto znaci da je sam Tudjman nalozio da se zakoni izglasaju, no vjerojatno ce se iza kulisa saborske rasprave voditi bitke o konacnom sadrzaju.

Clanstvo u upravnim odborima znacajan je dio prihoda ministara i zastupnika HDZ-a. Ovisno o poduzecu, mjesecna clanarina iznosi od 2.000 do 3.500 i vise kuna. Za jednog bivseg funkcionara - Antu Brcica, bivseg predsjednika drzavnog penzijskog fonda - sami njegovi hadezeovski kolege pricali su da je rekorder sa clanstvom u dvadesetak upravnih odbora. Nedavno je Marinko Filipovic, zastupnik Hrvatske seljacke stranke u Saboru izjavio da posjeduje poreznu karticu ministra rada Jose Skare, clana nekoliko upravnih odbora. Prema kartici, na kojoj se u poreznoj upravi vode mjesecni prihodi gradjana, ispada da je ministar tog mjeseca zaradio oko 10.000 njemackih maraka! Ministar je to demantirao, a zastupnik nije htio novinarima dati karticu na uvid, kako bi zastitio izvor od kojeg je dobio podatke. Time je malo izgubio na uvjerljivosti, no pravdao se slucajem iz Vrbovca: novine su iz tamosnjeg poljoprivrednog kombinata dobile podatke da je ministar poljoprivrede Zlatko Dominikovic, inace raniji direktor PIK-a, uknjizio 5.000 maraka mjesecno za tri mjeseca - "savjetovanja" svoje bivse firme. Nekoliko je radnika iz racunovodstva otpusteno jer je uprava sumnjala da su odali "poslovnu tajnu".

Kao i drugdje u zemljama u tranziciji - a uostalom i u bogatijim zemljama nisu imuni na takve izazove - i drzavni duznosnici u Hrvatskoj za usluge obavljene u ministarskom ili zastupnickom mandatu dobivaju razlicite poklone, povlastene kredite s manjim kamatama i duzim rokom otplate nego za obicne gradjane, u privatne svrhe voze se sluzbenim automobilima... Koriste se korporativne kreditne kartice - za predsjednika Sabora Vlatka Pavletica objavljeno je da njome cicijaski kupuje "kruh i mlijeko" u prodavaonici kraj kuce u kojoj stanuje.

Sve je to samo vrh ledenog brijega - glasine govore da se prave stvari nalaze na inozemnim bankovnim racunima. I ono sto se saznalo da ministri rade, bilo bi u demokratski razvijenoj zemlji dovoljno za ostavku, mozda i za krivicni progon. U Hrvatskoj je bivsi ministar Niko Bulic medju rijetkima koji su platili ceh zbog sumnje na korupciju: otkrilo se da je na natjecaju za turisticki slogan Hrvatske, u organizaciji njegova ministarstva, pobijedila

  • njegova vlastita zena, prijavljena pod djevojackim prezimenom. Sam slogan nije bio nesto narocito inventivan - "Hrvatska, raj na zemlji" - pa je dodatno izazvao lavinu od nekih tristotinjak kriticki intoniranih tekstova koji su na kraju doveli do ministrove ostavke. Nije pomoglo ni to sto su supruznici nagradu od 12.000 kuna - sto za ministarske prilike i nije previse - uplatili u humanitarni fond kojem predsjeda Tudjmanova supruga Ankica.

Lopovi su, kaze poslovica, ionako samo oni koje uhvate: arsenal povlastica je prilicno sirok i bit ce ih tesko znacajnije suzbiti, osobito dok sve znacajnije funkcije u zemlji bude kontrolirala samo jedna stranka.

IGOR VUKIC