KONVERTIBILNA MARKA OBJEDINJAVA DRZAVU?

Sarajevo Jun 24, 1998

U BiH u opticaju nova valuta

AIM, SARAJEVO, 24.06.1998. Godinu dana nakon donosenja Zakona o centralnoj banci BiH, 22. juna u opticaj je pustena nova, za cijelu drzavu BiH, jedinstvena valuta, konvertibilna marka. Distribucija novcanica u 14 gradova BiH, u kojima su sjedista institucija za platni promet, obavljena je ranije uz pomoc entitetskih policija, IPTF i SFORA. Peter Nicholl, guverner Centralne Banke BiH, koja je pocela s radom 11. augusta 1997. godine, kad su sluzbeno prestale postojati, prema Daytonskom sporazumu, Narodna banka BiH i Narodna banka RS, upoznao je javnost da je novcanice konvertibilne marke tiskala francuska kompanija Oberthur na visokokvalitetnom papiru uz najsuvremenije elemente zastite, uz vodeni zig, slozeno prelijevanje boja, fluorescenciju i specijalnu metalnu nit. Ime "konvertibilna" znaci da ce se moci mijenjati bilo gdje u svijetu za bilo koju valutu, a "marka" znaci da je vezana za njemacku marku u odnosu 1:1. Nova valuta ce se brzo pojaviti na medjunarodnim tecanjnim listama i tako je novom valutom BiH postala prva zemlja ovog dijela Europe s cvrstom valutom.

Kao jedino zakonsko sredstvo placanja u BiH, konvertibilna marka (KM) bi trebala financijski objediniti zemlju i potaci porast zajednickog poslovanja i trgovine, receno je na njezinoj promociji. Gradjani ce novom stabilnom i cvrstom valutom imati poticaj za stednju i u zemlji i u inozemstvu, a vlast ce imati bolju kontrolu nad ekonomijom. Nova je valuta potpuno pokrivena deviznim sredstvima. Centralna banka u BiH obavlja funkciju curency boarda sto znaci da nema nikakvih mogucnosti kreditiranja drzave ili poslovnih banaka, a cime se u startu sprecava svaka mogucnost inflacije. Dakle, koliko deviznog pokrica, toliko KM u opticaju.

U BiH jos uvijek nisu pristigle novcanice u svim apoenima, tako da su u opticaju samo novcanice od 1, 5 i 10 KM u Federaciji, a od 5 i 10 u Republici Srpskoj. Zbog greske na imenu Ive Andrica gdje je posljednje slovo prezimena napisano kao "dj" novcanica od 1 KM za RS ce se ponovno tiskati, dok su ostale greske, a guverner je sve greske preuzeo na sebe, manje i Nicholl je, i pored zahtjeva Vlade RS da se odlozi pocetak opticaja zajednicke valute, odlucio da novac krene u zivot. Apoeni od 20, 50 i 100 KM ce u opticaj sljedeceg mjeseca. Cijeli projekt tiskanja novih novcanica i njihovo instaliranje u BiH snosi Francuska vlada.

Kako rekosmo, u ponedjeljak, 22.juna, pocela je zamjena postojeceg bosanskohercegovackog dinara za KM u odnosu 1:100, posto je ranije u trezore Centralne banke deponiran iznos deviznog pokrica u DM. Kuna i jugoslavenski dinar, koji su takodjer u opticaju u BiH, nece se moci direktno mijenjati za KM, nego ce se najprije morati mijenjati za njemacku marku, pa tek onda u KM. Naravno, to ne iskljucuje njihovo prisustvo kao plateznog sredstva u BiH, ali na principima dobrovoljnosti. Zakonska obaveza je, medjutim, da se u cijeloj BiH mora primati KM, a ostale valute po volji. U tom smislu i medjunarodna ce zajednica, kad god to bude moguce, koristiti KM za plasiranje donacija i ekonomske pomoci.

I pored toga sto je cijeli projekt krenuo vrlo traljavo i s greskama, sto je ime valute pomalo smijesno (kao da DM nije konvertibilna), a narod novu novcanicu vec zove "kilometar" i "koliko to kilometara kosta?", sto se i u ovoj sferi pokazuje da je BiH pod protektoratom, ipak je ucinjen, ocjenjuju i politicari i ekonomisti, snazan korak u jacanju bh. suvereniteta, ponajprije u ekonomskoj sferi, mada nije zanemariv ni dizajn koji likovima "glavnih junaka" na licu novcanica i motivima na nalicju potpuno i do kraja potvrdjuje njihovu zavicajnost i drzavnost. Time se, i nije uzalud toliko dugo trajala rasprava oko njihova dizajna, kako to vide zagrizeni Bosanci i Hercegovci, zadao posljednji udarac hrvatskim i srpskim nacionalistickim integralistima, ali i, kako sad interpretiraju aktualno stanje ti nacionalisticki integralisti, bosnjackim unitaristickim tendencijama.

I dok je razumljivo da se nova valuta najprije konvertira u dijelu BiH koji je "pokrivao" dosadasnji bh. dinar, za to vrijeme nove novcanice su na prostorima koji su kontrolirani od kune i yu-dinara jos ponajvise u trezorima i to "iz tehnickih razloga". To "tehnicki razlozi" u RS znaci, prije svega, da za poslovanje s KM pravna lica moraju otvoriti nove racune, a za fizicka lica taj problem jos nije rijesen.U republiku Srspku je distribuirano 37.850.000 KM, i mada je viceguverner centralne banke BiH, Ljubisa Vladusic, obecao da ce KM startati i u RS, poslovne banke jos uvijek cekaju da ih sluzbe za platni promet u RS puste u opticaj. Uglavnom poslovne banke, kazu njihovi celni ljudi, nemaju pokrice za pustanje KM u opticaj, pa cekaju inozemne kredite u DM, tako barem obrazlazu aktualno stanje, a onda bi to ostalo kao depozit, a KM bi bile isplacivane korisnicima. Nesto konvertibilnih maraka pusteno je u Zavodu za platni promet u Banjoj Luci, a moze ih se naci i kod ulicnih dilera koji su uz DM poceli prodavati i kupovati i KM. Inace u RS se za njemacku marku na ulici placa 6,20 a prodaje se za 6,30. Trgovci, medjutim, kazu da su spremni primati KM, jer ima deviznu podlogu. Sto se tice kune, strucnjaci procjenjuju da je kuna na podrucju BiH najvise u vrijednosti 6O-70 milijuna DM i da ce, vjerojatno dulje nego yu-dinar opstati u BiH zbog prirode poslovanja u BiH koje je snaznije okrenuto Hrvatskoj i stabilnijoj kuni od yu- dinara.

Nije rijetko da poslovni ljudi u BiH procjenjuju kako bi povlacenje kune ili yu-dinara iz BiH moglo u Hrvatskoj ili SRJ izazvati inflaciju, ali i onih koji misle da ce unatoc KM i dalje u BiH platezno sredstvo biti i DM i kuna i yu-dinar i da nece biti ozbiljnijih financijskih potresa u susjeda zbog KM, te da ce ulazak KM u cjelinu drzavnog prostora BiH biti dugotrajan proces i da je nerealno ocekivati da ikad kuna, DM ili yu-dinar budu potpuno izbaceni s bh. prostora, pogotovu ne politicki, jer KM moze "pobijediti" samo snagom svoje stabilnosti.

Kako je zamjena bh. dinara vec dobrano poodmakla pojavilo se i pitanje o masi od najmanje 10% unistenih i poderanih novcanica, a koje nece nikad biti zamijenjene, te kome ce pripasti ta razlika ili "zarada u startu", sto bi znacilo na devizno pokrice od 132 milijuna maraka barem 13,2 milijuna ciste zarade. I to bi, kako taj problem vide Izetbegovicevom SDA-u bliski mediji, bila znacajna usteda za banku i drzavu, za razliku od ranije vodjene kampanje od strane hrvatskih i srpskih duznosnika u BiH o upadu sarajevskih vlasti u platni promet BiH. U tim medijima se tvrdi da Hrvatska narodna banka racuna s oko milijardu kuna plasiranih u Federaciji BiH (odnos marka-kuna je 1:3,7 s tendencijom rasta, kazu mediji)), dok je Narodna banka Jugoslavije oko 12% mase jugodinara plasirala u Republiku Srpsku (odnos 1:6,3 s tendencijom rasta, kazu mediji), a RS i Federacija BiH pod kontrolom HVO nista nisu ulozili u platni sistem konvertibilne marke. Pravni strucnjaci, prema tim medijima, tvrde da i visak i manjak novca koji pripada likvidiranoj Narodnoj banci pripada njoj i dijelu drzave cija je bila glavna monetarna jedinica, dakle BiH pod kontrolom Armije BiH, kad se vec govori o vojno- teritorijalnoj podjeli. Naime, Narodna banka se u postupku likvidacije tereti s 25 milijuna DM duga, a i njezinih 60-ak zaposlenih nisu to vise, jer nisu nasli zaposlenje u novoj Centralnoj banci. Tako se plasman nove valute, onako kako je i prica o njoj pocela, pretvara iznova u politicko pitanje. I dok je, naravno, sve politika, a nista kao novac nije politicko pitanje, treba ipak ocekivati da s novom valutom umjesto najprizemnije dnevne politike mjesto dobije ona sofisticiranija, ekonomska politika, zbog koje je sve ovo i ucinjeno.(kraj)

Zeljko IVANKOVIC (AIM, Sarajevo)