DOBITNA KOMBINACIJA ILI PODGREJAN RUCAK

Beograd Jun 18, 1998

Pregruposavanje snaga u srpskoj opoziciji

Kratkorocni cilj saveza sest opozicionih stranaka-savezni izbori, a dugorocni demokratska Srbija. Da li je moguc upliv u biracko telo SPS-SRS. Ko ce biti lider?

AIM, BEOGRAD, 18. 6. 1998.

Istog dana kada je Boris Jeljcin pokusavao da Milosevica stavi pod kontriolu, nekoliko opozocionih stranaka u Srbiji, uglavnom vanparlamentarnih, obelodanili su da zele to isto. Doduse, nisu to saopstile tako eksplicitno. Milan Panic, Zoran Djindjic, Vesna Pesic, Nebojsa Covic, Vuk Obradovic, Velimir Ilic i Vladan Batic, objavili su Proglas povodom inicijative za objedinjavanje svih demokratskih snaga.

Ovaj dokument ne sadrzi nista novo, sto vec po hiljadu puta nije receno na ovom prostoru. Dakle, ciljevi ovog saveza su demokratska i moderna Srbija, obnova privrde i vracanje u svet. Predsenik Demokratske stranke Djindjic istice da su to dugorocni zahtevi, a kratkorocni su -novi izvbori ,pre svega savezni. Djindjic je uveren da je ovo pocetak jedne velike organizacije u kojoj ce stranke biti njen manji deo, dok ce drustvene organizacije ciniti vecinu. Vrata su otvorena za sve koji hoce da se pridruze ovoj ekipi.

Svoje ponovno politicko angazovanje, prvi covek "ICN Galenike" Milan Panic objasnjava tako sto mu je kao jedini problem u zivotu ostalo jos da pomogne svojoj zemlji i narodu. Vise ne bi, kaze, prihvatio premijersku fotelju bez obezbedjene skupstinske vecine.

Ovo novo okupljanje opozicionih partija nastaje u trenutku gotovo potpune ravnodusnosti naroda, koji kao da je raspadom kolacije "Zajedno" izgubio i poslenju nadu u moguce promene. Cinjenica je, da opozicione stranke u poslednje vreme ne mogu da se sastave sa sobom i da su gotovo pod stalnim tenzijama unutrasnjih potresa. Uoci predstojece skupstine, takva sutiacija je najizrazenija u demokratskoj stranci.

Gotovo sve lidere okupljenje na inicijativi za demokratske promene dosad su pratili neuspesi, tako da im jer tesko poverovati u buducu ozbiljnost. Milan Panic iza koga stoji njegova "Alijansa za promene", osonovana nedavno u Nisu, ne skriva da ce zadobijanje poverenja naroda biti ozbiljan posao. Toga je svesna i predsednica Gradjanskog saveza Srbije Vesna Pesic koja smatra da se izgubljeno poverenje gradjana moze vratiti demonstracijom ozbiljnog ponasanja.

Iako je uverena da je pocetak obecavajuci, Vesna Pesic nije spremna da daje velika obecanja. Ona kaze da ce se eventualna kolacija sest stranaka formalizovati tek kada zajednicki prodju odredjeni put, organizacioni i strucni.:"Potrebno je da proizvedemo neke ozboljne stvari, da dodjemo do razelutata, pa onda da Savez dobije formu. Za stvaranje prave politicke alternative potreban je proces,"objasanja Vesna Pesic.

Iako je Velimir Ilic sa pozicija male stranke "Srbija-Zajedno," koja tesko pridobija pristalice, uveren da je buduci Savez "dobitna kombinacija", politicki analiticari za sada sumnjaju. Dr Ognjem Pribicevic iz Instituta drustenih nauka kaze da mu koalicija sa poznatim igracima vise lici na "podgrejan rucak".

Prema njegovim recima ova grupacija treba da resi dosta problema. Kljucni, on smatra nemogucnost ovog sastava da izvrsi upliv u biracko telo SPS-SRS, posto je jace pozicioniran na desni centar nego na levicu. Osim toga, naglasava, nemaju politiku koja moze da privucer nove birace. Kao drugi veliki problem on istice da niko od predstavnika stranaka nije lider a da je takav neophodan. Njegovo je misljenje da Zoran Djindjic svakako ne moze biti lider jer je i on potrosio kredibilitet raspadom Kolacije Zajedno. Za Milana Panica, kaze da je ocito vrlo spretan biznismen, ali bez politickog talenta.

Iako se u beogradskoj carsiji uveliko licitiraju imena onih koji bi eventualno mogli da doprinesu boljem imidzu buduce kolalicije, o tome se u pomenutom savezu jos ne govori. Simpatije izazivaju imena Milana ST. Protica,istoricara i Miroljuba Labusa,uglednog ekonomskog strucnjaka, ali osim komentara da su oni dobrodosli nema konkretnih izjava.Vvesna Pesic smatra da je o tome prerano govoritti imajuci u vidu da tek prtedstoje ozbiljni poslovi na organizovanju kolalicije.

Po misljenju dr Pribicevica, krajnje je diskutabilno i sta u ovom savezu predstavljaju male stranke iza kojih stoje Nebojsa Covic,nekadasnji funkcioner SPS i Vuk Obradovic iz socijaldemokratske partije. On, naime, smatra da su glasovi koji su ove stranke osvojile na proteklim parlamentarnim izborima u Srbiji, jednim delom rezultat bojkota od strane Demokratske stranke,Demokratske stranke Srbije i Gradjanskog saveza Vladan Batic i Velimir Ilic, po njegovom misljenju i nemaju stranke. Ovaj analiticar je ubedjen da su na srpskoj opozicionoj sceni potrebna nova lica koja mogu da se pojave iz mozda nekih novih partija ali mogu da iskrsnu i iz postojecih strnaka.

Dr Ognjen Pribicevic, inace sumnja u promene dok ne dodje kako kaze, do pucanja unutar vladajuce stranke i pomeranja opozicije ka birackom telu: "Oni mogu da se ujedninjuju koliko hoce ali tu nemna biraca", kaze ovaj strucnjak. Dobre vibracije koje stizu iz Crne Gore padaju na plodno tlo u Srbiji, ali politicka situacija u dve republike nikako nije slicna. Dr Pribicervic podseca da je kolacija Mila Djukanovica pobedila sa pozicija vlasti. Kratkorocni cilj, novi savezni izbori najavljenog saveza za demoktratkse promene u ovom trenutku izgleda ostvariv. Ali to jos, bar po misljenju upucenih ne znaci da ce koalicija imati velike sanse. Vesna Pesuc kaze da ce novi izlazak pred birace zahtevati sitiacija u Crnog Gori, a i da predstojeci dogadjaji u Srbiji idu u tom pravcu pre svega nacin resavanja problema na Kosovu.

Ona smatra da je tesko predvideti sta se sve jos moze dogoditi. Poslednjih dana medju srpskim opozicionim strankama ucestali su medjusobni susreti i razgovori na najvisem nivou. Ocigledno, najavljeni savez sest opozicionih stranaka je samo prvi pokusaj da se napravi politicki posao na povoljnim vetrovima koji dopiru iz Crne Gore.

Vesna Vujic (AIM)