Tirana-Alban. izmeðu izbeglica i aviona
*** ALBANIJA IZMEDjU IZBEGLICA I AVIONA
Zastrasujuca buka 84 aviona NATO u niskom letu na albanskom nebu probudila je nekakve nade kod oko 15 hiljada izbeglica pristiglih sa Kosova. Istovremeno, ona je priblizila klimu rata i u albanskom glavnom gradu, koji je ranije bio ravnodusan prema onome sto se desavalo na Severu zemlje.
Jos od pocetka juna Albanija se suocila sa rastucim valom izbeglica, kojih prema podacima UNHCR ima oko 15 hiljada. Drama izbeglica je izazvala alarm u Tirani. Uporedo sa pozivima za urgentnom medjunarodnom humanitarnom pomocu, albanska vlada je promenila i vokabular, odustajuci od kursa apsolutne poslusnosti prema svakoj preporuci Zapada oko pitanja Kosova, kao sto se ranije desavalo.
Ministar inostranih poslova Paskal Milo je upozorio da je drama izbeglica "danas postao problem za Albaniju, ali da ce sutra to biti problem i za evropske zemlje", dajuci tako do znanja da bi deo izbeglica mogao preci na Zapad. Tesko ekonomsko stanje u Albaniji i posebno tesko stanje u severnoj zoni zemlje, koja je najsiromasnija, cini skoro nemogucim prihvat talasa izbeglica koji bi presao cifru od 20 hiljada osoba.
Za sada se cini da je stanje na severu Albanije pod kontrolom. 15 hiljada izbeglica je primljeno sa dobrodoslicom od strane mestana. Jedan broj medjunarodnih humanitarnih organizacija i nekoliko zapadnih vlada poslalo je urgentnu pomoc u hrani. Otvaranje vazdusnog mosta izmedju Tirane i Sarajeva obezbedilo je 150 tona pomoci u hrani koja je transportovana avionima NATO. Vlada koja je bila podvrgnuta kritikama stampe i opozicije zbog kasnjenja i ranodusnosti, odredila je svog zvanicnog opumocenika za upravljanje operacijama pruzanja pomoci. Albanski predsednik Meidani i predsednik kosovske vlade u egzilu Bujar Bukosi, posetili su zone gde su pristigle izbeglice.
Bez obzira na ovo, ako se val izbeglica nastavi, situacija ubrzano moze izmaci kontroli. Infrastruktura na Severu Albanije je u potpunosti razrusena. Nedostatak vode, neprohodni putevi, malobrojne bolnice, zastareli telefonski sistem, jos vise oetzavaju situaciju. S druge strane, vec sada je tamo prisutna neka vrsta "WAR ECONOMY", koji se izrazava u ubrzanom rastu cena i ozivljavanju aktivnosti spekulanata. S druge strane, pristustvo velikog broja oruzja cini jos krhtkijom i stanje javnog reda.
Vlada je nastojala da lokalizuje izbeglice u severnoj zoni zemlje, u nastojanju da kontrolise stanje. Ona je zatrazila njihovu registraciju i snabdevanje izbeglickim kartonom, kao uslov za obezbedjivanje pomoci od humanitarnih oranizacija. Medjutim, zbog teskog stanja na Severu zemlje, posebno zbog ekstremnog siromastva, ali i zbog aspiracija da se ode na Zapad, uglavnom u Nemacku i Svajcarsku, uocava se pomeranje izbeglica prema ostalim zonama u zemlji.
Ako se val izbeglica nastavi i ako se oni pomere u pravcu Tirane, postoji opasnost da ce se "WAR ECONOMY" pojaviti u velikim razmerama i u glavnom gradu, izazivajuci tako praznjenje prodavnica, rast cena i pad valute. Jos od proslogodisnje krize, u Tirani su dobro poznata pravila spekulacija.
Medjutim, dolazak izbeglica vise nego na berzama glavnog grada, osetilo se u njenim novinama i kancelarijama. Stampa u Tirani je osetno podigla nacionalisticke tonove. Lik Rugove sada je zamenjen likom borca OVK, koji je zauzeo prve stranice novina. "Borci slobode" daju intervjue u kojima pozivaju na uzimanje oruzja. Tokom jednog koncerta u Tirani, direktno emitovanog na drzavnoj televiziji, kojem je prisustvovao i premijer Fatos NAno, jedna pevacica je zavrsila svoju pesmu sa uzvikom: "Zivela OVK". Vlada je odstranila iz svog recnika "terorizam", koji je ranije indirektno bio adresiran na OVK. S druge strae, Berisa, koji je pre nekoliko meseci OVK smatrao kao "delo Arkana", sada je smatra "najvecom vojskom na Balkanu", koja ce osloboditi Kosovo do srpskog okupatora i kao saveznika NATO u regionu". Ujedinjena desnica, koja obuhvata nekoliko malih desnih partija, zatrazila je proglasenje vanrednoig stanja i opste mobilizacije u citavoj zemlji.
U stvari, cinjenica da OVK nikada nije stavljena na listama teroristickih organizacija Stejt departmenta, kao sto se to desilo sa PLO i IRA, cini se da je zatvorila ovo poglavlje. Sada se OVK moze smatrati vise kao jedan oruzani narodni pokret koji se ne moze identifikovati sa nekom teroristickom organizacijom. Vlada u Tirani se ustrucavala da otvoreno podrzi OVK, ali bi mozda bilo tacnije da se o stavu Tirane sudi polazeci od onoga sto ona cini, a ne od onoga sto ona kaze. Borci OVK bez sumnje su imali i imaju snazno zaledje u Albaniji. Ne moze se reci da je zvanicna Tirana pruzala pomoc OVK, ali se sa sigurnoscu moze reci da je nije ometala.
U Tirani se sve vise govori o onome sto se naziva "krizom predstavljanja" u pokretu ALbanaca na Kosovu danas. Rugovin mandat se sada vise ne smatra svetim kao ranije. Berisa je otvoreno zatrazio da se Rugova pridruzi OVK kao njegovo politicko krilo. Drugi glasovi koji smatraju mirnu Rugovinu politiku propalom, zahtevaju od OVK da istupi sa svojim politickim krilom. Obe strane zahtevaju da Albanija otvoreno podrzi OVK. U jednom clanku objavljenom u francuskom dnevniku "Le Monde" i albanskom listu "Gazeta Shqiptare", albanski premijer ni jednom nije pomenuo OVK, ali isto tako se izbegava i svaka referencija prema terorizmu.
S druge strane, lider opozicije Sali Berisa za sobom je ostavio pazljivi recnik iz vremena kada je bio na vlasti i obukao je odecu nacionaliste. Njegove kritike upucene kako je on naziva "neprijateljskoj vladi" u Tirani, podigle su politicku temperaturu u zemlji, koja je svakako i bez ovog elementa bila veoma visoka. Ne moze se iskljuciti cinjenica da Berisa koristi krizu na Kosovu kao i neka ustrucavanja aktuelne vlade i da se ubrzano reciklira, da bi se ponovo vratio na vlast. Ali, cini se da na Zapadu, kao i u Albaniji jos uvek ima malo navijaca ove opasne igre.
Ako je do kraja maja zvanicna Tirana nastojala da primeni politiku koja bi zadovoljila obe strane, Zapad i Pristinu, zadovoljavajuci u stvari time samo Zapad pocev od krize izbeglica, "poslusno dete" je pocelo da pokazuje znake neposlusnosti. Insistiranje Nanoa na razmestanju trupa NATO na severu Albanije pridodato je i insistiranje Meidanija da se trupe NATO razmeste i na Kosovu.
Tesko je objasniti ovaj nesklad izmedju dve glavne institucije u albanskoj drzavi, ali cini se da je to neka vrsta igre sa vise izlaza koju Albanija zeli da primeni. Uocava se da dok su stavovi Vlade jos uvek veoma odmereni, stvavi predsednika i Parlamenta su dosta radikalni.
Nano je predocio Alijanski plan koji on naziva "diplomatska podrska", gde se zahteva razmestanje NATO trupa u Albaniju. Savez je sada vec otvorio svoj ured u Tirani, ali to se smatra nedovoljnim. Albanija zahteva vojno prisustvo na njenim granicama.
"Ovo pristustvo je vise nego neophodno, ako ne zelimo da se Albanija i Makedonija pretvore u ratnu arenu", rekao je Nano u jednom svom intervjuu.
Sa svoje strane, Meidani je odmah posle manevara NATO izjavio: "Nema vise vremena za gubljenje. Neophodno je medjunarodno pristustvo na Kosovu da bi se zaustvaio rat, da bi se sprecilo sirenje konflikta u regionu i da bi se omogucilo pronalazenje nekog resenja za danas i sutra".
Poslednji manevri NATO na nebu Balkana, za Albance su samo jedno pokazivanje misica Alijanse Milosevicu, ali i svojevrsna podrska za njih. Albanija je zvanicno ponudila Alijansi potrebne aerodromske olaksice za njihovo koriscenje u slucaju potrebe. Prema albanskoj stampi na vojnom aerodromu "Gjadri" ponovo su razmesteni americki spijunski avioni koji osmatraju nebo Balkana istoivetni sa onima koji su na istim aerodromu bili razmesteni tokom rata u Bosni.
84 aviona NATO koji su leteli nad Albanijom pocetkom nedelje, ne iskljucuje se da ce ponovo poleteti posle neuspeha razgovora u Moskvi izmedju Jeljcina i Milosevica. Ali, dok je generalna proba bila bez bombi, istinska pojava Tornada, Jaugara i F16, bice svakako dramaticna. Albanija, koja je postaje srcanija od "odlucnog sokola" (DETERMIDED FALCO) NATO, predvidela je i odvijanje opstih vojnih vezbi tokom sledecih dana pod kodiranim imenom "Orao". Ovo ce biti najveci manevri koje je albanska vojska ikada obavila.
Konflikt na Kosovu je prvi konflikt gde se borbe odvijaju unutar Srbije. U Bosni se ratovalo, ali van njene teritorije. Istovremeno, konflikt na Kosovu je prvi konflikt gde kriza prelazi van granica bivse Jugolsavije. U Bosni konflikt je bio jos uvek unutar onoga sto je nekada bila Jugoslavija. Sada preti opasnost da se on prosiri na Albaniju, gde su pristigle prve izbeglice i na cijoj su granici leteli ne samo srpski i albanski avioni vec i oni NATO. Ne zaboravljajuci Makedoniju, cije su delikatne etnicke ravnoteze jos uvek nesolidne. Zastrasujuci prizor Balkanskog rata iz 1913. ne pripada samo knjigama istorije.
I dok Albanija i Srbija skrgucu jedna prema drugoj zubima, dalje od Balkana se odvija jedan istinski "bracio di ferra" izmedju Zapada i Rusije. Zapad je u svojim rukama uzeo stap, Rusija sargarepe. Medjutim, nije sigurno da li bivsi gigant Istoka sargarepe hoce za sebe ili pak za kasapina Balkana. Jedan politicki analiticar u Tirani je predvidjao da je na kraju krajeva za Rusiju "pomoc Zapada znacajnija od ostatka Jugoslavije". Ako je tako, onda ce za nekoliko nedelja Milosevic izgubiti jedinu nadu. Ruski veto u savetu bezbednosti. Sto znaci da ce avuoni NATO ponovo leteti. Sledeci put sa bombama.
AIM Tirana Remzi LANI