Kosovski dogaðaji i Makedonija

Skopje Jun 13, 1998

KOSOVO NA MAKEDONSKOM NEBU

AIM Skopje,13.06.1998

Ako je na pocetku oruzanih sukoba u Kosovo Makedonija pokusavala - i uspevala - da "glumi" nepristrasnog posmatraca koji nece da se uplice u tudje poslove, sada je ona definitivno do "grla" unutar te krize. Ne samo zato sto ce njeno nebo nadletati avioni koji treba da plase Milosevica i da mu soopste posljednu opomenu, vec zato sto je doslo dotle da Makedonija ne moze da sakrije glas svojih gradjana sa albanskim etnickim predznakom koji po drugi put saopstavaju da kad je rec o Kosovu za njih nema nikakvih partijskih razlika a bogme cak ni drzavne strategije. Odnosno, da ne zele da budu obicni posmatraci kosovske tragedije i bez razlike koji je stav njihove vlade, oni su spremni da Kosovu pomognu u svim oblicima. Da je to tako potvrdjuju i drugi po red organizovani protesti usred Skoplja na kojim su ucestvovali vise desetina hiljada gradjana i gde je transparetntno data podrska Oslobodilacke vojske Kosova. Takodje je glasno zahtevano da NATO ne treba da dodje na granicama Makedoniji i Albaniji vec da ode na Kosovu.

Da je Kosovo problem koji i u ovu fazu kriznog stanja destabilizuje i samu Makedoniju govori cinjenica sto se vise ne mogu prikriti dve tendencije koje mogu rezultirati sa teskim posledicama po "oazu mira". A to je ona koju proteziraju makedonski politicki subjekti da Makedonija zastiti svoje granice i da ne dozvoli prelevanje ratnih sukoba sa ove strane Sar-planine i one albanskih struktura koje ne kriju da nece ostati po strani dogadjaja Kosova pa makar da se cela granica zatvori "bodlikavom zicom". Ukratko, dok Makedonci svojim sugradjanima sa albanskim etnickim znakom zameraju da svojim ponasanjem doprinose da i Makedoniju uguraju u neki eventualni rat, Albanci smatraju da oni nemaju drugi izbor nego da pomazu svoje sunarodnjake iz Kosova. Jednostavno izmedju teznje da se Makedonija drzi sa strane i one da se pomogne svojim sunarodnicima stoji cinjenica da ovo stanje povecava medjuetnicke animozitete i nagrizuje unutrasnju stabilnost zemlje. Sto moze rezultirati unutrasnjim haosom cije posledice niko ne moze da predvidi a i tesko da bi neko mogao da kontrolise takvo stanje. Posebno u slucaju ako prema granici Makedonije podje val izbegljica pri cemu nije tesko da se pretpostavi da ce opet doci do izrazaj zelja etnickih Makedonaca da se oni sto prije deportiraju negde u svetu i tendencija ovdasnjih Albanaca da oni ostanu u njihovim domovima kako bi bili blizi svojim ognjistama u Kosovu.

Koliko su razlicne ocene o svemu onome sto se dogadja u Kosovu i koliko se taj problem razlicito dozivljava govore ovdasnji mediji. Informativna sredstva na makedonskom jeziku, a posebno oni pod kontrolom ovdasnje vlasti, u velikoj meri pokusavaju da konfrontirane strane izjednace i proglase podjednako krivim za sve ono sto se dogadja na Kosovu. S druge strane za medije na albanskom nema nikakve dvojbe da je rec o etnickom ciscenju, da je markaciona linija akupatora i okupiranog nedvojbena. Takva informativna realnost rezultira dvojnom slikom i stvaranju dvojne javnosti pri cemu prostor koji razdvaja te dve javnosti jeste ona praznina sto povecava nervozu i nesigurnost svih gradjana.

Ako je ratna situacija na Kosovu na pocetku svacena kao "prelazna kriza" sada kao da postaje svima jasno blizina te krize i realne mogucnosti da se ona prelijeva u Makedoniji. Jos vise, raste ubedjenje da rat u Kosovu na neki nacin znaci i miris baruta na nebu Makedonije. Ne samo zato sto su zacestale eksplozije ispred policijskih stanica u nekim ovdasnjim gradovima nit zbog psihoze koju stvaraju "kafanske informacije" da u Kosovo ginu i "dobrovoljci" iz Makedonije (Srbi i Albanci), vec zato sto je vec najavljena vezba aviona NATO-a na makedonskom nebo. I sto je javna tajna da je Makedonija vec odavno postala "trening" centar za vojsku zapadne alijanse. Iako ovdasnja vlast tvrdi da Makedonija nece dozvoliti da se njena teritorija upotrebi za ratne akcije protiv bilo kog suseda, niko ne sumnja da u slucaju ratne intervencije NATO-a u Kosovu, Makedonija uz Albaniju ce zasigurno imati ulogu "nosaca aviona".

Kad se sve doda i oduzme, trenutno Makedonija najvise brine od opasnosti ratnih izbegljica. Iz jednostavnog razloga sto zna da nije spremna da kontrolise veci bran prebega iz Kosova i da nece biti lako da te kordone nesretnih ljudi jednostavno transportira u zapadnim destinacijama. Odnosno, da njihov dolazak u gradovima zapadne Makedonije znaci njihovo ostajanje tu sve dok se ne smiri stnaje na Kosovu. Zasad zvanicnici tvrde da izbegljice u Makedoniji nema. Nezvanicni izvori govore da Makedonija krije podatke o izbegljicama a najblize istini su tvrdnje da u Makedoniji nije lako razgraniciti dali oni koji dolaze sa Kosova su izbegljice ili gosti. Iz jednostavnog razloga sto ovdasnji Albanci imaju svoje rodjake u Kosovu i sto je i dosada prelaz granice bio dosta prometan. Imeno, postoje pokazatelji da frekfencija ljudih koji dolaze sa Kosova u Makedoniji nije povecana, sto nije daleka od istine kad se zna da ratni sukobi na Kosovu jos su koncentrisani u pojasu pored granice sa Albanijom. Sto znaci, opasnost nazvana izbegljice moze se ocekivati samo ako ratni vihor obuhvati celo Kosovo i posebno delove sto granice sa Makedonijom.

Bilo kako bilo, Kosovo je vec uveliko "prisutno" u Makedoniji. I kod svih u podjednaki intenzitet. Kod etnickih Makedonaca kao opasnost za stabilnost "njihove" drzave a kod etnickih Albanaca kao pretnja za opstanak etnickog bica. Kod ovdasnjih Albanaca sve vise i vise raste ubedjenje da "pad" Kosova bice najveca tragedija za celo albansko etnicko bice. Tacnije da je na Kosovu stavljeno na ispit nacionalna kicma ovog etniteta. Znajuci to, ovdasnji zvanicnici postaju sve pazljiviji u svojim izjavama. Ta paznja ide do tamu da se u medijima pod kontrolu vlasti nista ne moze procitati za zacestale medjuetnicke tuce medju ovdasnjim mladima. Kao ni o tome da i u redovima Armije postala vidljiva deoba na etnickim osnovama. Kao sto pise ovdasnji nedeljnik "Fokus" i u Armiji Makedonije nisu retki fizicki obracuni na medjuetnickoj osnovi.

Sve u svemu, Makedonija danas zivi sa pogledom upucen ka severu i u iscekivanju jesenjih izbora. Iz prostog razloga sto ja svakome jasno da ono sto se dogadja na severu moze radikalno smeniti puno toga u Makedoniji pa cak relativizirati i ovdasnje parlamentarne izbore. Jer svakome je jasno da postoji neka "tajna" veza medju onog sto ce se dalje dogadjati na Kosovu i buducnosti Makedonije. Uostalom, to je vec potvrdjeno i u proslost - "kosovsko-makedonska je veza" viseslojna i nepredvidljiva. Ona se sada nadogradjuje sa novim elementima pri cemu bilo bi naivno da se veruje da na nju ne racuna i da je nema u predvid i balkanski majstor ratova - Milosevic.

AIM Skopje

KIM MEHMETI