POSLIJE GLAVASA - GLAVAS

Zagreb Jun 12, 1998

AIM, ZAGREB, 12.6.1998. "Uopce me na zanima mjesto zupana", izjavio je u petak, 12. lipnja, peti dan nakon sto je u javnosti procurila vijest o ostavci osjecko-baranjske zupanice Anice Horvat, njen prethodnik, sada general Hrvatske vojske (HV) Branimir Glavas. Da 27. listopada prosle godine, kada se oprastao od funkcije koju je beskrajno volio, nije rekao ono znakovito "dovidjenja", te da nakon formalnog premjestanja u osjecku ispostavu Glavnog stozera HV-a i nadalje devet prstiju nije drzao u politici, mozda bi mu se i moglo i vjerovati. Ovako, valja se drzati stare politicke mudrosti: nikad ne reci nikad.

Anica Horvat, 61. godisnja osjecko-baranjska zupanica napisala je svoju ostavku jos 2. lipnja, ali se o svemu saznalo gotovo slucajno. Tek kad je pukla prica o njenom odlasku, culo se da je o svojoj namjeri obavijestila tek potpredsjednika Hrvatskog drzavnog Sabora, Vladimira Seksa i predsjednika Zupanijskog odbora HDZ-a, Zorana Kovacevica. Iako je bila nestranacka osoba (izjasnjavala se doduse kao simpatizer, ali ne i clan HDZ-a), smatrala je potrebnim o svojoj odluci - pored slavonskog gubernatora Seksa - obavijestiti i stranku ciji je kandidat za zupana bila. Cini se da je informacija o zupanicinoj ostavci procurila u saborskom bifeu iz usta Vladimira Seksa, jer je Zoran Kovacevic, predsjednik osjecke ispostave vladajuce stranke, jos u ponedjeljak navecer, odlucno tvrdio novinarima kako je rijec o apsolutnoj izmisljotini. No, kad su novinari iskopali zupanicin privatni telefonski broj (zacudo, broj je bio javan!) i izravno je upitali je li informacija o ostavci tocna, ona je samo petnaestak minuta nakon odlucnog Kovacevicevog demantija potvrdila svoj odlazak.

Iako je u ostavci kao glavne razloge navela preopterecenost poslovima, zdravstveno stanje i svoju zivotnu dob, svakome je jasno da su u pitanju formulacije iz "klasicne politicke starine", kojima se uvijek pribjegava kada se zeli sakriti prave motive. Oni koji prate politicki zivot istocne Hrvatske, slozit ce se da su tri glavna razloga njene najavljene demisije: pretvorba i privatizacija lokalnog gospodarstva; Glavasevi kadrovi s kojima se sudarala na terenu; te bezizlazno ekonomsko stanje koje joj je u nasljedje ostavio njen prethodnik, Branimir Glavas. Uz to, u stranci na koju se oslanjala i koju je "simpatizirala", nije uzivala nikakav ugled, narocito nakon sto je Glavas shvatio da zupanica nije voljna iznajmljivati svoju funkciju za provodjenje njegovih politickih planova i ambicija.

Glavas je, kao sto je poznato, svoju zupanijsku fotelju morao napustiti u listopadu prosle godine nakon sto su se za njega nesretno poklopile dvije krupne stvari. U jeku pritisaka medjunarodne zajednice (prije svega bivsi prijelazni upravitelji UNTAES-a, Jacques Paul Klein i William Walker, te tadasnji americki ambasador u Hrvatskoj Peter Galbraith), koja je Glavasa smatrala snaznom kocnicom procesu mirne reintegracije, otvorio je tesku artiljerijsku paljbu na premijera Zlatka Matesu. Tudjman se, na Glavasevu zalost, stavio na Matesinu stranu, pa je osjecko-baranjski zupan morao odstupiti. Ucinilo mu se da samozatajna, neeksponirana i politicki neiskusna tadasnja dozupanica, moze biti idealnom osobom, kojom ce, instalira li je na svoje mjesto, moci manipulirati. No, prevario se. Iako je apsolutno svakome bilo jasno, pa zacijelo i Anici Horvat, kako bez Glavaseve potpore ona nikad ne bi postala zupanicom, pokazalo se koliko je ispravan test koji glasi: daj nekom vlast da vidis kakav je.

Ubrzo bivsi se zupan poceo zaliti na svoju nasljednicu. Novinarima su naprosto gurani pod nos razni papiri kojima se zeljelo kompromitirati njenu osobu: od poreznih prijava koje su s placom i naknadama zbog clanstva u upravnim odborima godisnje iznosili i do stotinjak tisuca DEM, do postavljanja svog sina na celo osjecke bescarinske zone i navodne adaptacije stana njene kceri na trosak sredstava obnove prognanickih kuca. Bilo je jasno da su joj politicki dani odbrojani, pa se ni nepunih sedam mjeseci koliko je provela na celu zupanije, u takvim uvjetima, ne moze smatrati kratkim rokom.

Osijekom, dakako, vec kolaju razlicita imena mogucih nasljednika, no nitko oprezniji ne iskljucuje da medju najozbiljnije kandidate valja svrstati i Glavasa. Sigurno je da ce konacnu rijec o svemu imati predsjednik Tudjman (njegovo je ustavno pravo staviti veto na izbor zupana, ne bude li zadovoljan), no operativno ce za sve biti zaduzen Vladimir Seks. Seks i Glavas su prijatelji, mada je prijateljstvo u politici relativna stvar. Vezu ih zajednicke uspomene na osnivanje HDZ-a u Osijeku, kako oni to vole reci - jezgre iz koje je nastala danas vladajuca stranka. Seks, sasvim je jasno, nece uciniti samoubilacke poteze da bi isforsirao Glavasa, no kao politicki lisac dobro zna da bi u zupanijskoj skupstini bilo gotovo nemoguce izglasati zupana koji nema Glavasevu podrsku. Seksu zato nece biti lako: dobije li od Tudjmana zadatak da za zupana postavi nekog s kim se Glavas ne slaze, moglo bi mu se dogoditi da prodje poput Ivica Pasalica, kada je putovao u Mostar i bezuspjesno se trudio za predsjednika HDZ-a BiH postaviti Tudjmanova pulena.

Taj netko, koga bi mogao predloziti Tudjman, a cemu bi se sigurno protivio Glavas, mogao bi biti Ivica Vrkic, sadasnji direktor Drzavne agencije za promet nekretninama. Vrkic je odigrao iznimno vaznu ulogu u procesu mirne reintegracije, ima podrsku medjunarodne zajednice kao umjeren i razborit covjek, odlicne su mu veze s Vesnom Skare-Ozbolt, osobom cije misljenje Tudjman uvazava. No, Glavasu se zamjerio, a dio "izvornih HDZ-ovaca" Vrkica i dalje dozivljava kao prebjega iz HNS-a, osporavajuci mu "drzavotvornost". Ostali kandidati koji se u Osijeku spominju iz Glavasevog su kadrovskog laboratorija, no tesko je vjerovati da bi se Zagreb slozio s izborom ljudi poput Berislava Smita, Drage Tadica ili Zeljka Svedla, za koje se zna da su pod jakim utjecajem bivseg osjecko-baranjskog zupana. Jedan od kandidata, mozda i naozbiljnijih, svakako je Zoran Kovacevic, sadasnji predsjednik Zupanijskog odbora HDZ-a. No, on je pak u stalnom latentnom sukobu s Glavasem, a spominjanje Kovacevicevog imena kao moguce zamjene za Anicu Horvat, izazvalo je burne reakcije "izvornih HDZ-ovaca".

U krugovima bliskim vladajucoj stranci u Osijeku otvoreno se govori kako su Kovacevicu odbrojani politicki dani i kako ce s mjesta predsjednika Zupanijskog odbora HDZ-a biti smjenjen vec za 15-ak dana. Bude li doista tako, u istocnoj ce Slavoniji nastati prilicno konfuzna situacija: zupanija ce naime ostati i bez zupana i bez predsjednika Zupanijskog odbora HDZ-a. Kako ce se o ostavci Anice Horvat raspravljati tek 2. srpnja, Glavasu ce ostati dovoljno vremena da u takvim prilikama iskoristi svoju sansu. On je majstor zapleta i u politickom kaosu koji moze zavladati rusenjem Kovacevica, Glavas ce zaplivati kao riba u vodi, zacijelo se ponudivsi kao jedini spasitelj. Kako ce se u svemu osjecati guberner Slavonije, Vladimir Seks, s Tudjmanovim naputkom "koga za zupana", posve je drugo pitanje.

DRAGO HEDL