LET U ZIVOT
Avionski saobracaj izmedju BiH - SRJ
"Air Bosna" leti za Beograd, JAT poslije Banjaluke i za Sarajevo. Tako se polako pocinju ocrtavati konture naseg zivljenja u skoroj buducnosti.
Banjaluka, jun 1998. godine (AIM)
Kada je JAT pocetkom godine dobio poruku svoje vlade, inace prisiljavane od medjunarodne zajednica, da leti za Sarajevo i Banjaluku, u ovoj avio-kompaniji su racunali da je to "cist gubitak". Ali, drzavne kompanije lete iz visih razloga, recimo zbog onoga sto se zove "normalizacija odnosa". Tako su se za "blizu" - srpsku Banjaluku bez mnogo optimizma uspostavila tri leta. Nasi smo.
Sada JAT uvodi pet letova nedeljno na liniji Beograd - Banjaluka i obrnuto. Razlozi su najvisi, visi i od drzavnih: komercijalne potrebe. Ljudi putuju, stanje se normalizuje i van potpisanih dokumenata i politickih proklamacija.
Proslog mjeseca (21. maj) poceo je vazdusni saobracaj izmedju Sarajeva i Beograda. Tog dana je avion tipa "JAK - 42", pod firmom koja jos nije vidjena u glavnom gradu SRJ, - "Air Bosna" - sletio na beogradski aerodrom. Let je bio promotivan, putnici su uglavnom bili novinari, ali je letilo i nekoliko privrednika. JAT je uzvratio tri dana kasnije (24. maj). Tada je u Sarajevu potpisan i ugovor o tome kako dvije kompanije imaju pravo - kako se bude posao razvijao - na po tri leta nedeljno.
Ako covjek pokusava da sve oko sebe protumaci samo u politickim kategorijama, onda ovaj ugovor lici na Morovu "Utopiju". Jer vec pri promotivnim letovima bilo je politicko - protokolarnih nesporazuma.
Razum pobjedjuje
Bosanska delegacija na letu za Beograd (ministar za promet i komunikacije Federacije BiH Kemal Bubalo, gradonacelnik Sarajeva Rasim Gacanovic i direktor "Air Bosna" Omer Kulic) nije poslije sletanja u Surcin prihvatila poziv potpredsjednika Vlade SRJ Nikole Sainovica za sastanak. Razlozi su nepoznati: nijedna strana nije objasnila zasto se to dogodilo.
Ipak, jugoslovenska delegacija za Sarajevo (sekretar Saveznog ministarstva za saobracaj i veze Zoran Karaicic, v.d. gradonacelnika Beograda Milan Bozic i direktor JAT-a Zika Petrovic) krenula je bez resornog ministra. Obican svijet na to ne bi ni obratio paznju (ko uopste sta zna o imenima i djelima danasnjih ministara), ali politicari jesu. Tako je i bilo malih protokolarnih koskanja na aerodromu u Butmiru. Ko ce govoriti na konferenciji za novinare, kako ce se obratiti, i takve stvari. Ipak, za razliku od mnogih drugih situacija u kojima su glavni akteri bili nasi politicari, u posljednjih desetak godina - ovaj put je razum nadvladao. Nesto se reklo, popilo se po neko pice, pojeo po koji sudzuk i cevap i potpisao taj ugovor izmedju dvije kompanije. (Valja ovdje razumjeti i znacaj pobjede razuma nad politikom.)
Sta slijedi? Sta nam vazdusni saobracaj moze donijeti?
Koliko god izgledalo apsurdno (opet zbog politickih razloga), ali najbolje se naznake toga mogu vidjeti iz tromjesecnog letenja na liniji Banjaluka - Beograd. Svako ko na ovo prigovori kako za Beograd nisu isto Sarajevo i Banjaluka, racionalno pristupa pojavi, ali ovdje se radi o tome da osim politike i nacionalnih interesa zivot ima i svoje druge pojavne oblike, koliko god to ovdje zvucalo kao fraza. Rijec je o pojedinacnom interesu i novcu.
Samim tim sto je neko Srbin ne postaje i - putnik. JAT (kao i sve kompanije na svijetu) vozi one koji kupe kartu na salteru. (Zar je doslo vrijeme da se i na to moramo podsjecati? Izgleda da jeste.) Tako ce "struktura prevezenih putnika" na banjaluckoj avio-liniji pokazati da su 90 odsto onih koji lete - tranzitni putnici. Samo 10 odsto onih koji su letjeli na toj liniji su Banjalucani i Beogradjani. Nije ni cudo, slaba je privredna aktivnost na ovom prostoru, a i siromasan su "lokalni Srbi" narod za avio - prevoz. Lete putnici koji zive i zaradjuju negdje drugdje: da vide rodbinu, obidju imanje, obave neki posao, a i pogledaju situaciju - moze biti tu nekog i biznisa.
Realni optimizam
Zato rijeci direktora "Air Bosna" ne zvuce jeftino. "Za dva - tri mjeseca letovi na ovoj relaciji mogli bi biti i dnevni", rekao je Omer Kulic. (Prije rata su bila dva redovna leta dnevno.) Naravno, to ce biti "komercijalno isplativ posao". A: "posebne pogodnosti bice povezivanje Sarajeva preko Beograda sa drugim svjetskim centrima".
JAT, kao nekad zaista svjetska kompanija, pod spoljnim zidom sankcija i uz ostale nepogodnosti leti za oko trideset vaznih svjetskih destinacija. Racuna se u obe avio - kompanije da bi putnike iz Federacije BiH prije svega mogli interesovati letovi za Abu Dabi, Kairo, Aman, Bejrut, Islamabad, Peking, te linija za Kuvajt koja ce uskoro biti otvorena.
Omer Kulic - koji je inace 18 godina proveo u JAT-u, a bio i instruktor u JAT-ovoj skoli letenja u Beogradu i Vrscu - svakako zna kako je dug put od dva od Ukrajinaca unajmljena JAK - 42 do velike, moderne i isplative flote. Zna i da "zivot nece cekati dok ti dodjes pameti (Indeksi)". Opet, aviokompanija koliko god bila nacionalna stvar i podrzavana od vlade, postoji i razvija se samo ako leti. Tako da je let "Air Bosna" u Beograd i JAT u Sarajevo - let u zivot i za zivot.
Ovdje je sekundarno u kojoj mjeri uspostavljanje avio-letova ispunjava ciljeve i ocekivanja politicara - lokalnih i medjunarodnih. Ne bi ovo bili prvi put da se nesto ne odvija po njihovim "proracunima". Ovdje je vazno da avio-saobracaj (i "Montenegroervejz" je poceo da leti za Sarajevo i Banjaluku) ucrtava novi krvotok drustava koja se na ovom prostoru uspostavljaju.
Slobodan Reljic (AIM)