VLADA U SLUZBI JEDNE STRANKE

Sarajevo May 30, 1998

SDA u Tuzlansko-podrinjskom kantonu "sijece" kadrove rivala

AIM, TUZLA, 30.05.98. Posredstvom Vlade kantona, SDA u tuzlanskoj regiji masovno smjenjuju predsjednike i clanove upravnih odbora, te direktore preduzeca koji nisu njeni clanovi.

Mjesecima vec u Tuzlansko-podrinjskom kantonu SDA vodi pravu harangu protiv privrednih i drugih kadrova, koji su clanovi opozicionih, pa i koalicionih stranaka. Proces se vodi sistematicno i po mogucnosti dalje od "ociju i usiju" javnosti, ali u posljednje vrijeme sve su cesci javni incidenti ili protesti, kako "kadrova za odstrel", tako i stranaka.

U posljednje vrijeme na vidjelo su "isplivala" tri karakteristicna slucaja u Tuzli, Kladnju i Brckom. Da bi osigurali potpunu supremaciju ideolozi SDA - posredstvom Vlade kantona - vrse prekategorizaciju preduzeca i ustanova proglasavajuci ih kantonalnim interesom, cime opcinske strukture gube prakticno sve prerogative u vodjenju kadrovske politike. U Tuzli su "kantonalci" hotele "Tuzlu" i "Bristol", kao i jos neka preduzeca, proglasili "od kantonalnog znacaja" i odmah su promijenili Upravne odbore, postavljajuci svoje "poslusnike", a vec se cuje i kadrovska kombinatorika o novim direktorima. U Kladnju su "kantonalnim" proglaseni UPI "Promet" i jos jedno ugostiteljsko preduzece. Odmah su smijenjeni upravni odbori, a u "Prometu" je novi UO odmah donio "dekret" o smjeni direktora Ahme Gogica. Na to su reagirali radnici i zbog toga su poceli strajk. Nesporazumi jos traju, jer je Kantonalni i Opcinski odbor zauzeo "cvrst stav" da smijeni direktora, iako je "Promet" jedino ugostiteljsko preduzece u Kantonu koje posluje bez gubitaka.

U Brckom je takodjer zapocela masovna smjena UO i direktora, uglavnom pripadnika SDP-a, dok na njihova mjesta vlast dovodi ideolosko-politicki podobne esdeaovce. Zbog toga je OOSDP uputio protest Vladi kantona, Kantonalnom i Opcinskom odboru SDA, optuzujuci ih za totalitarnost, nedemokraticnost, nezakonitost i nepostovanje medjustranackog dogovora, postignutog nakon izbora.

U pismu su navedeni karakteristicni slucajevi "sjece" SDP kadrova. Zekerijah Osmic (SDP) smijenjen je sa mjesta predsjednika UO u Gimnaziji, a postavljen je Muhamed Avdic - podpredsjednik SDA u Brckom. Umjesto Izeta Bande (SDP) za predsjednika UO Ekonomske skole postavljen je Ibrahim Kamenjasevic (SDA), nakon cijeg je dolaska smijenjena i direktorica iste skole Mirzeta Arnautovic, a postavljena je rodjena sestra Kamenjasevica - Elizabeta Dervisevic. Smijenjen je i predsjednik UO "Sumarstva", koji je clan SDP, a postavljen je Mirsad Islamovic (SDA). U jednoj osnovnoj skoli smijenjeni su Husein Abdicevic predsjednik UO i clan Kasim Smajlovic (oba) SDP, a postavljeni su pripadnici SDA. Istu sudbinu dozivio je i Enes Serifovic (SDP), koga je na mjestu nacelnika odjeljenja odbrane zamijenio Salim Basic (SDA).

Osim klasicne "sjece" zbog stranacke pripadnosti, nekim kadrovima Vlada kantona uskracuje saglasnost za izbor. Tako je u "Stakloradu" ponisten konkurs na koji se javio Senad Besic (SDP), da bi u ponovljenom konkursu bio izabran Safet Rizvanovic (SDA). Na konkurs za direktora JP "Sumarstvo" javio se dosadasnji direktor Arif Makic (SDP), ali vec pet mjeseci Vlada kantona ne daje saglasnost za imenovanje. Direktor GP "Novogradnja" Mirsad Mrkaljevic je podnio ostavku, nakon sto je opcinski odbor SDA pokusao da ga smijeni. Takvih i slicnih slucajeva je na pretek, ne samo u Brckom, vec i u drugim opcinama Kantona.

U pismu SDP-a Brcko, Vladi TPK se tvrdi: "Od prije cetiri-pet mjeseci pocela je nevidjena kampanja popracena totalitarnim djelovanjem struktura vlasti, prije svega Vlade kantona, na kadrove koji nisu pripadnici vladajuce stranke (SDA o.a.). Svi ti ljudi, koji su bez ikakvih kriterija jednostavno izbaceni iz upravnih odbora, ili im nisu date saglasnosti za obavljanje rukovodnih funkcija, sve vrijeme rata su u najtezim trenucima za narode i drzavu BiH dali ogroman doprinos za odbranu slobodnih brcanskih teritorija i kakav-takav privredni razvoj ovih podrucja, te organizaciju skolskih i administrativnih ustanova. Svi oni su zamijenjeni iskljucivo clanovima vladajuce stranke, mimo izbornih rezultata i zakonskih normi o strucnoj spremi, radnom iskustvu".

Zekerijah Osmic - predsjednik SDP-a u Brckom, tvrdi da je nakon opcinskih izbora postignut medjustranacki dogovor o stranackoj "podjeli sfere uticaja", na kojem je bio prisutan i Ejup Ganic u svojstvu predsjednika Drzavne komisije za Arbitrazu u Brcko. Spocetka je dogovor uvazavan, ali nakon stabiliziranja SDA u parlamentima i strukturama ovog tijela, te u drzavnim ustanovama, porasli su apetiti vlastodrzaca. Da bi sto bezbolnije zauzeli pozicije i u privredi, Vlada kantona u Tuzli - gdje dominira SDA - svakodnevno donosi odluke o proglasavanju preduzeca "kantonalnim interesom", jer u tom slucaju opcine nemaju prerogative da bitnije uticu na strukturu upravnih odbora, a upravni odbori kao "produzena ruka SDA" odmah smjenjuje direktore, sto je protuzakonito u slucajevima kada im zapoceti mandat nije istekao. "Sjecu" vrse bez obrazlozenja sto je cesto pogubno za situaciju u preduzecima. U "trouglu" Vlada kantona - upravni odbor - opcinski odbor SDA, uloge su podijeljene u zavisnosti od situacije. Ukoliko opcinski i upravni odbori mogu samostalno obaviti "sjecu", to i ucine. Ukoliko naidju na otpor, tada na scenu stupa Vlada kantona, koja daje saglasnosti "svojim" upravnim odborima, a "nepodobnim" kadrovima uskracuje saglasnost, pozivajuci se na stav upravnog odbora. Bilo kakvo uplitanje, ili odgovornost za probleme koji eventualno nastupe zbog nasilne smjene direktora, Vlada kantona odbacuje, upiruci "prst" na upravni odbor. Takav slucaj je karakteristican za UPI "Promet" u Kladnju, gdje su zaposleni, cak strajkali stiteci direktora Ahmu Gogica.

Gdje su uzroci "sjece" kadrova iz opozicionih stranaka na podrucju Tuzlansko- podrinjskog kantona?

Po misljenju analiticara, dva su glavna - zadovoljavanje apetita "poslusnika" iz SDA i cist materijalni interes vladajucih grupa i klanova, inace otudjenih centara moci od parlementarnih (zakonodavnih) struktura drzave. Ovaj drugi uzrok je cak primaran. SDA i druge vladajuce stranke u BiH, verbalno se zalazu za privatizaciju. Medjutim, instaliranjem svojih poslusnika na rukovodne funkcije, klanovi osiguravaju dominantan uticaj, kako na postojece vrijednosti (profit) preduzeca, tako i u nastupajucoj privatizaciji, koja je stvarno u brzom zamahu, dok se javnosti "bude" samo obecanja. Na taj nacin vladajuce strukture se ponasaju kao stvarni vlasnici drzavne imovine. Za ilustraciju ove hipoteze poucan je primjer UPI "Promet" iz Kladnja. Ovo preduzece tuzilo je opcinu za dug od oko 350.000 DM, ali su na posljednjem pretresu u Sudu, novi predsjednik UO Hidajet Mesahovic i kandidat za direktora Sadik Camdzic, posredstvom advokata obavijestili Sud da ce "nove strukture" vansudskim putem rijesiti potrazivanja od opcine. Naravno, nije tesko pretpostaviti da oni zele dug "oprostiti", cime ce direktno zakinuti zaposlene u "Prometu", a "ojacati" fondove SDA, ili struktura u kojima dominiraju.

Nadalje, privatizacija malih preduzeca - gradjevinskih, saobracajnih, trgovinskih - prakticno je zavrsena. Direktori, uz blagoslov struktura SDA, su rasprodali ili izdali pod zakup vecinu materijalnih dobara. Naravno, ti aranzmani se prave po principu "svoj-svome", dok radnike niko ne pita. Preduzeca "otpisuju" neke dugove, jer direktori - opet po sugestijama vrhova SDA - u upravnim i procesnim radnjama "zaborave" na obaveze, cime ratni i poratni profiteri dolaze u posjed i vlasnistvo vrijedne imovine, a ukoliko je rijec o zakupu, tokom privatizacije oni ce imati dominantnu prednost. Po takvim radnjama karakteristicno je preduzece "Zivinicepromet", koje su kadrovi SDA rasprodali, ili kako radnici tvrde "pokrali".

Tu se kriju razlozi zbog kojih se SDA-u u TPK "zuri", jer i u slucaju da izgube vlast, dobice u bescijenje vrijednu imovinu, sto ce im sutra omoguciti dominantan uticaj na politicka zbivanja i fakticku vlast, bez obzira na ishod izbora.

Pomenuti procesi analiticarima drustvenih zbivanja daju za pravo na zakljucak da je Vlada TPK u sluzbi samo jedne stranke (SDA), iako bi po zakonu morala biti Vlada gradjana Kantona.

Vehid JAHIC (AIM, Sarajevo)