PRO ET CONTRA

Skopje May 29, 1998

AIM JUNIOR Tetovo

Bivsi republicki poslanik i predsednik opstine Gostivar Rufi Osmani, sada se vec nalazi u zatvoru u Idrizovu, vise poznat kao prvi politicki zatvorenik koji je dobio drakonsku kaznu posle instaliranja visepartijskog sistema u Makedoniji. Njegov zahtev za odlaganje sluzenja kazne kojeg je obrazlozio potrebom lecenja od teske bolesti koja zahteva specificne uslove, Apelacioni sud je odbacio, slicno kao i Osnovni sud u Gostivaru. I Ustavni sud Makedonije odbio je zahtev Rufi Osmanija za "odbranu slobode reci", koja nije postovana odlukom Osnovnog suda u Gostivaru, sa sada vec poznatim obrazlozenjem da je on navodno "izazivao nacionalnu, rasnu i versku mrznju i netrpeljivost, sto je sankcionisano Ustavom". Odmah posle dogovorne prijave Rufi Osmanija za izdrzavanje kazne u roku od osam godina, najvise rukovodstvo Demokratske partije Albanaca obznanilo je odluku da povlaci sve njene predstavnike u sistemu - republicke poslanike, predsednike opstina i opstinskih odbora obuhvatajuci i odbornike. Prema rukovodiocima DPA, povlacenje funkcionera iz svih institucija sistema ima za cilj da usredsredi paznju gradjana Makedonije da ovaj rezim namerno povecava medjuetnicke tenzije, kako bi odvukla paznju sa realnih problema sa kojima se ona suocava, najavljujuci ovim povodom da ce ova partija zapoceti sa stalnim protestima. Predsednik ove partije Arben Dzaferi je potencirao da su ovu odluku doneli jer su atakovani predsednici ove partije, kojima nije omoguceno da ostvare ono za sta su dobili glasove dodajuci da ovim aktom ova partija signalizira stopiranje postupaka koji su destabilizirajuci za demokratske procese. Prema Dzaferiju, ovi protesti bi trebali da signaliziraju neophodnost zapocinjanja istinskog dijaloga. Ove izjave Dzaferi je dao samo nekoliko dana posle samita o medjuetnickim pitanjima kod predsednika Republike Makedonije Kira Gligorova, samita koji nije rezultirao i nekom zajednickom deklaracijom svih "relevantnih" partija. Dzaferi je isto tako potencirao da ako "preduzete mere DPA ne daju rezultatet, onda ce se pripremiti materijal koji ce biti poslat Sudu u Strazburu".

I dok ova partija misli da ce izlaskom iz institucija sistema moci da utice na "stopiranje destabilizujucih postupaka za demokrarske postupke", predsednik druge albanske partije PDP koja participira u vadinoj koaliciji Abdurrahman Aliti, je sasvim drugog misljenja: On misli da ce takav postupak DPA verovatno biti upotrebljen u kampanji za parlamentrane izbore, sto bi dalo potreban efekat da bi se dobili izbori. Postupak DPA Aliti smatra neodmerenim i pogresnim, bez obzira na to kako je on opravdan i kako se moze opravdati. Aliti pominje jos nesto: da je ista partija, dakle DPA, do kasno propagirala vaninstitucionalni put za resenje problema, ali kada se uocilo ili kada se cinilo da su shvatili da je to bio pogresan put, sada ponovo zele da se njemu vrate. I dok Aliti s jedne strane kritikuje ovu odluku DPA, s druge strane on potencira da "Makedoniji i nikome drugome u Makedoniji nisu potrebni politicki zatvorenici", jer postupajuci na taj nacin, Makedonija "sledi put Srbije".

Na odluku DPA ne gleda sa naklonoscu ni makedonski premijer Branko Crvenkovski, dok u vezi sa buducim lokalnim izborima, koje bi trebalo odrzati u opstinama gde vlast drzi DPA, prema ministru pravde Spasovu, oni se nece odrzati jer ce se cekati na sest meseci i ako do tada ne budu funkcionisale opstinske skupstine, onda ce vlada naimenovati administratore do novih izbora.

Da li ce imati nekakvog negativnog uticaja na pitanje Kosova talas protesta organizovanih od strane DPA, pitanje je na koje dve albanske partije daju razlicite odgvore. Organizatori protesta da se time nece stetiti Kosovu, dok je PDP sasvim drugacijeg misljenja.

Cini se da dve albanske politicke partije, koje su povremeno uspevale da zajednicki organizuju proteste kao sto se desilo sa protestom solidarnisti sa Kosovom, sada su opet u medjusobnim divergencijama. Postoji mogucnost da opet zapocne rivalstvo, koje se manifestovalo medjusobnim optuzbama, koje koliko su bliske jedna drugog isto toliko, a mozda i jos vise su daleke. Cini se da ova udaljenost ide vise u prilog nego bliskost, cak i sada kada jedan od bivsih poslanika, smatran medju najproduktivnijima u makedonskom parlamentu i covek koji je ubedljivo dobio u opsptini Gostivar Rufi Osmani, nalazi se u zatvoru.

AIM Tetovo Salajdin SALIHU