Smjena Kontiåa i Crna Gora
aim/pod/pubs/zi
**Novi manevar Milosevica
***IZVADjEN POSLJEDNJI ADUT
tekst:
Jucerasnja vijest o inicijativi SNP, partije bivseg predsjednika Crne Gore o smjeni saveznog premijera Kontica, iako iznenadjujuca, docekana je u Podgorici vrlo tvrdo i odlucno, tako da se moze zakljuciti kako ovdasnja vlast njome nije ni uzdrmana, niti pokolebana. Predsjednik Djukanovic, glavna meta ovog Milosevicevog udara, uzvratio je samo par sati nakon objavljivanja ove vijesti, porucivsi saveznom predsjedniku da "vanredno stanje moze da uvodi u Tostojevoj 33, ili u SPS-u, ili tamo negdje - po Crnoj Gori on vanredno stanje zavoditi nece...".
Manevar predsjednika SRJ i njegovog sticenika Bulatovica je jasan - smjenom aktuelnog jugoslovenskog premijera Kontica, zele se izazvati destabilizacija i haos u Crnoj Gori, sto je, po procjeni kreatora ove zamisli, jedini nacin da se sprijeci sada vec sasvim izvjesna pobjeda njihovih oponenata na parlamentarnim izborima 31. maja. Ovdje, zasad, kruze spekulacije o tome ko bi mogao naslijediti Kontica - po nekim izvorima kandidat je licno Bulatovic, a po drugima Danilo Vuksanovic, njegov partijski drug i doskorasnji direktor podgorickog Kombinata aluminijuma. Sustina je, medjutim, u tome da je sasvim izvjesno da bi to bio neko iz Bulatoviceve Socijalisticke partije, sto je ona i najavila u svom jucerasnjem saopstenju. Sta bi to znacilo nije tesko pretpostaviti, s obzirom na velika ovlascenja saveznog premijera, koja idu do mogucnosti proglasavanja vanrednog stanja na citavoj teritoriji SRJ, ili na jednom njenom dijelu. A uslovi za takvu eventualnu odluku lako bi se mogli stvoriti - nakon nasilnog izbora nekog od prvaka SNP za saveznog premijera, mimo dakle volje Skupstine Crne Gore, a sve opet u ime ove Republike, Milosevic bi natjerao crnogorsko rukovodstvo da se brani jedinim mogucim sredstvom - napustanjem saveznih organa i nepriznavanjem odluka Miloseviceve savezne Skupstine i Vlade. Takvu mogucnost je vec najavio Vojin Djukanovic, potpredsjednik Savezne vlade i visoki funkcioner Djukanoviceve partije.
Kako sada stvari stoje, sjednica Saveznog parlamenta na kojoj ce se odlucivati o sudbini Kontica, bice odrzana u ponedjeljak. U oba doma savezne Skupstine, Milosevic ima potrebnu vecinu da smijeni Kontica, a potom, nakon par dana i izabere "postenog " Crnogorca na njegovo mjesto. Vlast u Podgorici je saopstila da ce kao kontramjeru sazvati sjednicu republickog parlamenta na kojoj ce zamijeniti sadasnju delegaciju u Vijecu republika Skupstine SRJ, izabrati poslanike koji ce stititi interese Crne Gore, cime bi bila onemogucena smjena Kontica, odnosno, izbor novog mandatara bez saglasnosti manje republike.
U toj varijanti, Milosevic sigurno ne bi priznao taj akt crnogorske Skupstine, pa bi njegovi redari u federalnom parlamentu, sprijecili ulazak novoimenovane crnogorske delegacije. Vijeca bi tako radila sa starim postavama i bez problema zeljene promjene bi mogle biti sprovedene. S obzirom da bi to predstavljalo grubo krsenje volje jedne od republika clanica, zvanicnoj Podgorici ne bi preostalo nista drugo vec da povuce svoje predstavnike iz Beograda i proglasi bojkot odluka saveznih organa.
Time bi Milosevic znatno podigao temperaturu u Crnoj Gori, pred parlamentarne izbore, dovodeci u pitanje cak i njihovo odrzavanje. Iz njegovih medijskih utvrdjenja krenula bi paljba po "separatsistima" iz Podgorice, "slovenackom sindromu", i slicne diskvalifikacije, sve sa ciljem da se diskredituje i destabilizuje ovdasnja vlast. Ispitivanja javnog mnejnja, radjena posljednjih dana, kao i posjecenost promotivnih partijskih skupova, govore da je Bulatovic u znatnom zaostatku i da je, gotovo, bez sansi na glasanju 31. maja. Zato su neki njegovi prvaci na promocijama vec poceli da prijete i porucuju kako oni "nece dati Crnu Goru" i kako je "nece braniti serpama i pistaljkama". Bulatovicu, ocito, nije do izbora i on i njegov mentor iz Beograda, sve ce uciniti da ili izbore odloze ili odbace njihove, za njih nepovoljne, rezultate.
Ono sto je, trenutno, u ovom galimatijasu glavna nepoznanica je - da li ce savezni prmeijer Kontic podnijeti ostavku, cime bi znatno olaksao posao Milosevicu i Bulatovicu. Kontic, inace, od pocetka sukoba u vladajucoj partiji, iako njen visoki funkcioner, nije dao niti jednu izjavu na tu temu, niti je ucinio bilo kakav potez kojim bi se svrstao na bilo koju stranu. Istina, u vrijeme inauguracije predsjednika Djukanovica i demonstracija Bulatovicevih pristalica, zamjerio se bivsem crnogorskom predsjedniku jer je odbio njegov zahtjev da savezna vlast energicnije djeluje u Crnoj Gori, zaavede vanredne mjere i sprijeci njegovu smjenu. Iako su, dakle, dogadjaji posljednjih mjeseci Kontica vise odbijali od Bulatovica, nego sto je on svjesno napustao njega, analiticari su smatrali da je on bio i ostao, prije svega, Milosevicev covjek. Sada ovaj udar govori da Milosevicu vise ne odgovara Konticeva nesvsrtanost po pitanju Crne Gore, ma koliko mu on na saveznom i spoljnopolitickom planu bio lojalan, pa je odlucio da dovede podobniju licnost za konkretni problem. Bulatovic je vec zaprijetio da ce novi premijer, koji ce biti iz njegove SNP, imati glavni zadatak da "demaskira laznu sliku aktuelne crnogorkse vlasti o tome kako je navodno Crnoj Gori tijesno u zajednici sa Srbijom". Na nesretnog Kontica, koji se ni povodom najnovije situacije ne pojavljuje pred novinarima, pritisak vrse i iz Milosevicevog i iz Djukanovicevog tabora - prvi da podnese ostavku, drugi da to ne ucini ni po koju cijenu.
Vjerovatno ce se u toku naredna dva dana znati epilog - jer se Kontic mora izjasniti, i jer Crnogorci moraju zakazati republicki parlament, ukoliko ostaju pri stavu odbrane svoje Republike, ali i svoje vlasti. U Podgorici se suska da bi zasijedanje Skupstine moglo da bude u subotu, i na njemu bi bila birana potpuno nova delegacija ove republike za Vijece Republika. I onda ide onaj scenrio koji je vec pomenut, o medjusobnom nepriznavanju odluka dvije Skupstine, crnogorkse i federalne, i povlacenju crnogroskih kadrova iz saveznih organa. Sta ce biti nakon toga, nezahvalno je prognozirati. Sve je moguce, Milosevic je na sve spreman, ali i ovdasnja vlast ne sjedi skrstenih ruku, tako da bi se moglo reci kako mozda predstoji definitivan i konacan obracun izmedju Milosevica i Djukanovica, nakon koga jedan od njih vise nece biti, politicki naravno, medju zivima, barem u Crnoj Gori.
Ranko Kostic (AIM Podgorica)