PODELA KONCESIJA USPOSTAVLJA RED U ETARSKOM HAOSU?!

Skopje May 13, 1998

AIM JUNIOR Skoplje

Vec nekoliko godina u skoro svakom gradu Makednije funkcionisu i privatni elektronski mediji, iako je Zakon o radiodifuziji usvojen mnogo kasnije. Haos koji je vladao u ovoj sferi doveo je do stvaranja Odbora za radiodifuziju, koji je trebao da odredi koji ce mediji dobiti pravo na radiodifuznu delatnost, a koji ne. Konkurs je objavljen, mediji su konkurisali i sada se zna koji ce mediji nastaviti sa radom. Ono sto je iznenadilo glavne u medijima, koji emituju programe na jezicima nacionalnosti, bila je izjava predsednika Odbora za radiodifuziju, Jakimovskog, da elektronski mediji koji su do sada emitovali program samo na jezicima nacionalnosti od sada treba da emituju emisije i na makedonskom jeziku i to ce biti jedan od uslova za dobijanje prava na koncesije. Rukovodioci albanskih elektronskih medija koji u podnetoj dokumentaciji nisu prevideli da svoje programe emituju i na makedonskom jeziku, ostali su bez teksta. Bilo kako bilo, Odbor za radiodifuziju je dostavio svoje predloge Vladi i ona je pre nekoliko dana saopstila da je njega i prihvatila. A to znaci da je proglasena lista medija koji imaju pravo da emituju svoje signale.

Ubuduce ce dva TV centra imati nacionalni karakter ili pravo da pokrivaju citavu teritoriju Makedonije, a to su TV A1 i TV Siteli. Od radiostanica, samo je jedna dobila pravo nacionalnog karaktera i to upravo Radio-77. Na stotine drugih bice lokalnog karaktera, tako da ce svaki grad u Makedoniji ubuduce imati po tri - cetiri TV i radio stanice.

Podela koncesija za elektronske medije poslednjih dana je pobudila veliko interesovanje i izazvala razlicita reagovanja, kako vlasnika ovih medija tako i sire javnosti. Ima misljenja da se podela koncesija vrsila ne polazeci od profesionalnih kriterijuma, vec jednostavno od drugih u prvom redu politickih. Mediji koji nisu bili na liniji partijskih opredeljenja vlastodrzaca, izgubile su pravo na emitovanje programa. Jednostavno, oni su posle nekoliko godina rada sada primorani da prekinu sa svojom radiodifuznom delatnoscu iako vecina njih ima dobru gledanost. Postoji i drugi rok Konkursa, medjutim, jos uvek se nezna sudbina medija koji su ostali bez koncesija. Cak postoji i mogucnost da je ovakva podela koncesija uradjena samo zato da bi se upozorili neki mediji da pripaze sta ce emitovati ubuduce.

Da se u vecini slucajeva odlucivalo po partijskoj poslusnosti, najbolje pokazuje cinjenica da su pravo na koncesije donete bez ikakve procene profesionalizma i tehnickih uslova. Na primer, u Gostivaru TV 2, nije dobio pravo emitovanja iako je mnogo opremljeniji i na visem profesionalnom nivou nego neke druge koje su dobile koncesije. Nesto slicno dogodilo se i u Tetovu, gde je odbijen zahtev TV Koha, i vecina tvrdi da su razlozi jednostavno partijske prirode. U stvari, evidentno je da mediji na albanskom jeziku koji nisu pokazali lojalnost prema Partiji za demokratski prosperitet, koja participira u republickoj vladi, prosli veoma lose. I zato, vecina njih sada postavlja pitanje da li ce se posle podele koncesija uspostaviti red u etarskom haosu ili u "politickom etru"? Odgovori ce biti razliciti, u zavisnosti od ugla posmatraca.

AIM Skoplje Salajdin SALIHU