Proces povodom otmice u µtrpcima

Podgorica May 10, 1998

aim/pod/pubs/zi

**Poceo proces ucesniku otmice u Strpcima

***SUDjENJE SA AROMOM POLITIKE

Da li je poceo da se dize veo sa misterije "Strpci", ili, ce i nakon sudskog procesa nedavno otpocetog u Bijelom Polju, gradicu na sjeveru Crne Gore, sve ostati podjednako tajnovito, bez dokazane krivice glavnih izvrsilaca i organizatora ovog zlocina?

Ovo je sustinsko pitanje koje se namece nakon prve nedjelje sudjenja Nebojsi Ranisavljevicu, stolaru sa osnovnom skolom, nastanjenom u Despotovcu (Srbija), bez zaposlenja, ocu troje djece iz dva braka, koga optuznica tereti da je kao pripadnik srpskih paravojnih formacija ucestvovao u otmici i likvidaciji putnika otetih iz voza Beogrda-Bar, u zeljeznickoj stanici Strpci, 27.februara 1993 godine."Meni je zao ovih porodica, ali ja nemam nista sa otmicom putnika u Strpcima. Nikada nisam ucestvovao u akcijama sa Lukicem, niti u bilo kakvim akcijama protiv civilnog stanovnistva" - izjavio je 34-godisnji Ranisavljevic u sudskim Vijecem.

Lukic Milan, kojeg pominje optuzeni, je inace ozloglaseni komandant srpske paravojne formacije "Osvetnici", koja je terorisala muslimanski zivalj nastanjen u Istocnoj Bosni. Protiv Lukica, i njegovog najblizeg saradnika Bobana Indjica, aprila 1994. pokrenut je i sudski proces zbog zlocina u Strpcima, ali su oni, vrlo brzo i pod nerazjasnjenim okolnostima pusteni na slobodu. Zvanican stva je bio da nema dokaza. Ubrzo, nakon toga, on je odlikovan u Republici Srpskoj, i prica se da i dans zivi slobodno i dosta bogato u rodnom Visegradu.

Advokati Nebojse Ranisavljevica, svoju odbranu temelje na pobijanju iskaza kojeg je njihov sticenik dao prilikom hapsenja oktobra 1996., tvrdeci da je bio fizicki maltretiran, mucen i na kraju prinudjen da potpise optuznicu koju su drugi sastavili. Iako se ranije Ranisavljevic nije zalio na tretman crnogorske policije, cinjenica da tom saslusavanju i njegovom eventualnom priznanju zlocina, nijesu prisustvovali advokati, ostavlja dosta prostora za spekulacije i "vadjenja".

No, optuznica nije bazirana samo na iskazima Ranisavljevica, i to je, po njega otezavajuca okolnost. U procesu ce biti saslusani kondukteri voza iz kojeg su oteti putnici, pratioci-policajci, kao i otpravnik voza u Strpcima. Krunski svjedok, surak optuzenog Ranisavljevica, takodje despotovcanin Dusko Petrovic vec se pojavio pred Sudom. Za razliku od svog zeta, Petrovic je ponovio svoj iskaz dat prije nepune dvije godine - putnike iz voza broj 671, otela je paravojna formacija kojom je komandovao Milan Lukic, Srbin iz Visegrada, a u cijem sastavu su bili i Ranisavljevic i Petrovic. Otmicari su potom putnike odveli do brane u Visegradu, likvidirali i tijela bacili u Drinu. Petrovic je pred Sudom na prilozenim fotografijama 19 otetih, prepoznao njih sedam.

Odbrana Ranisavljevica odbija ove optuzbe i osporava svjedocenej Petrovica, jer se radi o "pijanici i lopovu, koji je osudjivan vise puta, i kojem se ne moze vjerovati". Odbrana je dodala da kod Petrovica ima i elemenata osvetoljubivosti jer se Ranisavljevic razveo od njegove sestre.

Medjutim, ono sto je obiljezilo prvu nedjelju procesa nije optuzba na racun okrivljenog Ranisavljevica, vec ona adresirana potpredsjedniku Vlade Srbije i lideru SRS Vojislavu Seselju. Naime, pomenuti krunski svjedok Petrovic je pred Sudskim vijecem izjavio da je, nakon likvidacije otetih putnika, u Visegrad licno dosao vojvoda Seselj i novcano nagradio otmicare! Seselj je, na ovu optuzbu, ekpresno odgovorio u podgorickom nezavisnom dnevniku "Vijesti": "Ne bi me zacudilo da me taj Petrovic optuzio da sam ja licno ubio Dzona Kenedija"!

Ovo nenadano ubacivanje u igru vojvode Seselja otvrilo je broje nedoumice. Prvo, nije jasno sta je pozadine ove, ocito, dobro pripremljenee i plasirane optuzbe. Odgovor nije tesko pogoditi, ali uz preduslov - da se otkrije, ko je Petrovica uzeo u "obradu", Jovica Stanisic, Milosevicev savjetnik za bezbjednost ili Vukasin Maras, Djukanovicev ministar policije. Po prvoj varijanti, sa Petrovicem je radio Stanisic i namjerno ga nafilovao iskazom o Seselju, kako bi u finisu predizborne kampanje u Crnoj Gori, nahuskao dosad prilicno uzdrzane radikale na reformsku koaliciju predsjednika Djukanovica. Po drugoj opciji, stvar u ruke je uzeo Maras, koji je preko Petrovica htio da diskredituje lidera radikala i oslabi rezultat njegove stranke na parlamentarnim izborima. Ova prica, medjutim, slabije "drzi vodu", jer crnogorska vlast sve cini kako bi radikale i ostale "srpske stranke" ojacala i time od Bulatovica, koji joj je najopasniji konkurent, oduzela sto veci dio birackog tijela.

Bilo kako bilo, ocito je, da se vec na startu, ovaj proces politizuje i koristi za sticanje glasackih poena. Time se dovode u sumnju namjere ovdasnjih vlasti da organizovanjem ovog procesa nakon 5 godina rasvijetle zlocin u Strpcima, i da time jos vise utre put denacifikaciji sredine koja je nuzna ako se zele stvarne reforme i uspostavljanje gradjanskog drustva. Ovaj proces bi se pretvorio u farsu bilo da se Ranisavljevic oslobodi, zbog nedostatka dokaza, ili osudi, izmedju 5 i 20 godina zatvora koliko se predvidja Zakonom, kao glavni protagonista zlocina u Strpcima. Samo, direktno dokazivanje citavog plana otmice koji je,ocito, postojao, i onih koji su vukli konce, moze opravdati otpocinjanje sudjenja Nebojsi Ranisavljevicu. Cinjenica da proces prate i predstavnici Haskog Tribunala, Visokog Komeserijata UN, Helsinckog Komiteta i Fonda za humanitarno pravo, govore da su ocekivanja i domace i inostrane javnosti velika. Crnogorska vlast je pred velikim iskusenjem jer treba da pokaze koliko je spremna da se suoci sa tamnim mrljama svoje proslosti. Proces je, istina vrlo komplikovan i slozen, jer ako se tragovi budu dosljedno i bez kalkulaciji pratili, Sud moze zakucati i na vrata mnogo znacajnijim licnostima od Nebojse Ranisavljevica, koji je, zasad, jedini optuzeni.

Marko Vukovic AIM Podgorica