ISTI LJUDI U ISTIM ULOGAMA

Sarajevo May 4, 1998

SRT poslije kadrovskih promjena

Banjaluka, 4. maj 1998. (AIM)

Slika na ekranu Srpske televizije jos nije izostrena. U odnosu na SRT od prije godinu dana jedino se moze primijetiti da, umjesto SDS-a, uredjivackom palicom diriguju Srpski narodni savez Biljane Plavsic i Dodikovi socijaldemokrati i da se vise ne koristi ratnohuskacki rjecnik. Vijesti iz Federacije BiH vise se ne svrstavaju u rubriku "iz svijeta", 'muslimansko-hrvatska federacija' je postala 'Federacija BiH', 'Muslimani' su 'Bosnjaci'...

Radnici Srpske televizije, rasporedjeni na mjesto novinara i urednika, glavna su prepreka stvaranju iole ozbiljnije televizijske kuce. Naime, Predrag Laketa, Tamara Curuvija, Mira Lolic-Mocevic, Dragoljub Sladojevic, Drasko Ignjatic, Marinko Ucur, Svjetlana Pezer - Sukalo i jos neke persone od pocetka svoje novinarske karijere na SRT-u nisu nista drugo nego citaci partijskih dokumenata, ratnih biltena i narucenih saopstenja. Kada se novinarsko neiskustvo "umiksa" sa urednickim neznanjem i nezreloscu, i svemu tome doda strah od mogucih posljedica po autore i urednike nakon izvrsene supervizije, nije ni cudo sto se u programu desavaju pocetnicke greske. Tako je, primjera radi, u udarnoj informativnoj emisiji Predrag Laketa prije objevio reagovanje na neodrzavanje zakazane sjednice Narodne skupstine u Doboju, pa tek poslije toga emitovao vijest da ta sjednica nije odrzana. TV poslenici koji predstavnike medjunarodne zajednice isturaju u prvi plan, i kada je to nepotrebno, najvise podsjecaju na izgrednike iz bivseg sistema, koji su kazne za ucinjene greske skidali ili bar ublazavali pjevajuci "Druze Tito mi ti se kunemo".

Sta se, zapravo, dogadja na Srpskoj televiziji? Prvi covjek SRT-a, koja bi uskoro trebala da promijeni naziv u Radio-televizija Republike Srpske, nesumnjivo je medjunarodni administrator, odnosno, supervizor Dragan Gasic. On je ujedno i najobrazovaniji novinar, sa najvise novinarskog iskustva u elektronskim medijima. Dvadesetak godina je radio u WDR televiziji iz Kelna, gdje je kao reporter pratio zbivanja u Africi, SAD, Spaniji i na Balkanu. Inace, rodjen je u SFRJ, u Zagrebu, odakle je u devetoj godini sa roditeljima odselio u Australiju. Srbin je, iako se za vrijeme sluzbovanja u Mostaru, gdje je bio portparol administratora EU Hansa Kosnika, predstavljao kao Hrvat. No, Hrvatima je ostao u ruznom sjecanju, mada bi u sustini trebalo da ga pamte kao dosljednog i principijelnog sluzbenika zbog "disciplinovanja" hrvatskog studija u Mostaru.

Medjunarodni administrator je ujedno i clan Upravnog odbora SRT-a koji je imenovala Narodna Skupstina RS. Njegovo pravo da za svako rjesenje trazi jednoglasnu odluku - prakticno znaci pravo veta.

Formalni predsjednik Upravnog odbora Branislav Bozic, inace dopisnik Radio Beograda iz Banjaluke i vlasnik privatnog radija "078" iz Laktasa, i ostali clanovi ovog organa, ne mogu znacajnije uticati na stanje u televiziji. To najbolje potvrdjuje cinjenica da je za direktora SRT-a, koji se postavlja na prijedlog upravnog odbora, Andjelko Kozomara imenovan prije nego sto je konstituisan novi upravni odbor.

Novi generalni direktor SRT-a Andjelko Kozomara, prijeratni dopisnik beogradskih "Vecernjih novosti" i "Politike ekspres", za sobom nema iskustvo u elektronskim medijima. Nakon dva mjeseca provedena na ovoj funkciji otvoreno kaze da ne vjeruje da ce sa postojecim kadrovima stvoriti profesionalnu televiziju. Kada je ustolicen, javno je pricao da ce otpustiti ili smijeniti kadrove koji nezadovoljavaju njegove kriterije i da ce na njihova mjesta dovesti profesionalce koji su trenutno uglavnom angazovani u alternativnim medijima ili kao dopisnici inostranih radio i televizijskih kuca. Medjutim, posto ovi to nisu prihvatili, na ekranu su u istim ulogama ostali isti ljudi.

Jedino vidljivo pojacanje SRT-a od dolaska nove rukovodece garniture je Nada Puvacic, dugogodisnji novinar "Glasa Srpskog", koja je odlucila da promijeni kucu nakon sto joj se izmaklo mjesto glavnog urednika u maticnoj redakciji. Ona je u novinarskim krugovima poznata kao osoba koja istovremeno sjedi na vise stolica i zastupa vise opcija. Donedavno je u "Glasu Srpskom" bila glavna uzdanica Gordana Matraka u provodjenju paljanske politike, istovremeno je na banjaluckoj BEL televiziji zastupala opciju Predraga Lazarevica, lidera Srpske stranke Krajine i Posavine, ciji gradski odbor u Banjaluci vodi njen suprug Ljubomir Puvacic, a u beogradskoj "Dugi" je "furala" trecu varijantu. Nakon televizijske emisije u kojoj je zajedno sa Draskom Ignjaticem u studiju bila domacin predsjednici Plavsic, sve je vise onih koji najvece pojacanje SRT-a porede sa Maricom Lalovic i Mirom Lolic-Mocevic. "Banjalucka Marica Lalovic" obavlja duznost urednika aktuelno-informativnog programa SRT-a.

Na poslove glavnog urednika, odnosno pomocnika generalnog direktora SRT-a za program televizije, rasporedjena je i Jelena Davidovic, bivsi novinar AIPK "Bosanska krajina". Nakon dvadesetak godina provedenih u novinarstvu nije uspjela da izadje iz kruga anonimnih, cak je nepoznata i medju poslenicima "sedme sile" u Banjoj Luci. No, nije nepoznata ljudima iz kabineta Milorada Dodika u kome poslove sefa protokola predsjednika vlade vodi rodjeni brat njenog supruga Igor Davidovic.

SRT ne samo sto nema kvalitetan profesionalni kadar, nego nema ni adekvatan prostor za rad. Njegove prostorije u zgradi Banskog dvora nalaze se na samo nekoliko metara od kancelarija predsjednika i premijera RS. Da je kojim slucajem Dodik "grlat" kao njegov prethodnik Gojko Klickovic, novinari deska u svojim radnim prostorijama mogli bi cuti sta premijer prica u svom kabinetu. I to je jedan od razloga sto je SRT bio i ostao rezimski. Clanovi obezbjedjenja predsjednice Plavsic su ne tako davno ulazili u televizijsku reziju i gundjanjem, pa cak i prijetecim pogledima upucenim urednicima, komentarisali sadrzaje koji nisu po mjeri kabineta.

Vlada RS je donijela odluku da se sjediste SRT-a izmjesti u zgradu Privredne komore u Banjoj Luci. No, na to ce morati da se saceka. Novca na televiziji nema. Nestao je. Prosle godine iskazan je gubitak po zavrsnom racunu od 4,9 miliona dinara. Istovremeno su otudjena znacajna sredstva, posebno u televizijskom centru na Palama i informativno-tehnickim centrima u istocnom dijelu RS. Dio novca je, sumnjaju zaposleni, koristen za kupovinu luksuznih stanova i poslovnih prostora tv poslenicima sa Pala u raznim dijelovima krnje Jugoslavije.

Studio na Palama u medjuvremenu je izgubio prvobitni status i pretvoren je u informativno-tehnicki centar. Novinari sa Pala trebalo bi postepeno da se prerasporedjuju u nove sredine. Na uzvisenju iznad Sarajeva ostalo bi tek nekoliko novinara, ciji bi osnovni zadatk bio da prate rad zajednickih organa BiH.

Posao koji je pred SRT-om je obiman, a ledja nejaka.

Rade Rastanin (AIM)