NA KOSOVU "RAT NISKOG INTENZITETA"?!
U centralnom delu Kosova (Drenici) izgleda da se ponovo razbuktavaju oruzani sukobi izmedju policije i naoruzanih grupa kosovskih Albanaca, koji se vec odavno nazivaju Oslobodilackom vojskom Kosova i predstavljaju se kao organizovana i naoruzana formacija. Iako su informacije iz ovog kriznog regiona limitirane ili tacnije receno pod potpunom blokadom, vec dva dana samo albanski izvori na Kosovu (Informativni centar blizak Demokratskom savezu Kosova i pristinski Odbor za zastitu ljudskih prava, plasiraju saznanja svojih podogranaka i pododbora na terenu) prenose vesti o sukobima u vise sela drenickog regiona. O ovim dvodnevnim sukobima, do pisanja ove informacije niko iz vojnih ili policijskih krugova se nije oglasio, kao i novoformirani Medija centar, ciji je osnivac Udruzenje novinara Srbije i koji je do sada prenosio samo informacije iz vojnih ili policijskih izvora. Do oblasti gde se sukobi desavaju mogu proci samo retke inostrane novinarske ili TV ekipe, ali 8osim nedovoljno obavestenih) nikako na "put" ne krece bez blindiranih vozila. Oni prenose da se u opstinama Drenice i pojedinim selima decanske i djakovicke opstine vodi neka vrsta rata. Predstavnici medija, specijalizovani za pracenje konfliktnih situacija, a sa njima se i analiticari kosovskih prilika slazu, cak ove sukobe karakterisu kao neobjavljni rat niskog intenziteta: medjusobna pucnjava, pojedinacni napadi na policijske punktove iz okolnih sela, odnosno granatiranje sela sa udaljenosti i rusenje kuca. O ranjenima ili ubijenima gotovo da informacija i nema. Tek poneka. I uglavnom su dijametralno suprotne ili ih jedna od strana precutkuje.
Teskoce da se pravovremene informacije dobiju sa terena pokazuje upravo jucerasnji dan (1. maj). Tokom celoga dana, ni srpska ni albanska strana nisu objavljivale bilo kakve informacije o sukobima u drenickim selima. Tek je u vecernjim satima Pododbor za zastitu ljudskih prava u Srbici je preneo da su od "srpskih snaga napadnuta sela Donji i Gornji Kopilic, Broja, Vojnik, Jasanica, Acarevo, Rakenica, Tusile, Turicevac i Lause", ocenjujuci da je najteza situacija bila u selu Rakenica, u kojem je najveci broj kuca sravanjeno sa zemljom". Iako ovaj izvor nije mogao da da nikakve podatke o eventualnim zrtvama, Kosovski informativni centar, pozivajuci se na svedoke potvrdio je samo jednu: radilo se o 35 - godisnjem Agimu Emini, koji je ubijen u selu Turicevac "ispred svoje kuce, posto je vucen do potoka koji se nalazi 150 metara od njegove kuce". U danasnjem broju, dnevni list 'Koha ditore', prenosi da je Emini bio "retardiran", a u svom biltenu Informativni centar Kosova da su ga "srpske snage izmasakrirale". Na svojim stranicama 'Koha ditore' ne iskljucuje mogucnost da stanovnistvo u drenickom regionu "strahuje od policijskih racija", te se strahuje da je broj zrtava veliki.
U jucerasnjim kasnijim vecernjim satima ova dva albanska izvora (Odbor i KIC), takodje su prenela da su "vojne snage opkolile tri sela djakovicke opstine, koja se granice sa samom Djakovicom: Racu, Moglicu i Dol, te da su jake snage stacionirane u samom gradu i delu grada koja se granice sa pomenuta tri sela.
Isti izvori su preneli da su "pripadnici VJ u djakovicku mrtvacnicu doneli telo 17-godisnjeg Mark Zefija iz sela Petersan, ali se u istoj informaciji ne precizira na koji je nacim ovaj mladic izgubio zivot. I sledeca informacija govori o mogucnostima sirenja eksplozivne situacije, ali u urbanijim sredinama. Odbor za zastitu ljudskih prava i KIC obavestili su da je sinoc policija u samoj Djakovici privela oko 30 lica, uglavnom mladih. KIC, pozivajuci se na svoj ogranak u ovom gradu tvrdi da je "policija uhapsene Albance vozilom odvezla do pogranicog podrucja (sa Albanijom, prim.a.), gde im je receno da ce biti likvidirani kao terorosti i sverceri oruzja". Posto su zatim, tvrdi ovaj albanski izvor, vraceni u stanicu policije, bili su do jutarnjih sati ispitivani, te je jedan broj njih pusten. Pritom se ne precizira o koliko se lica radi.
I danas samo albanski izvori govore o granatiranjima sela drenickog regiona. KIC prenosi da su u selu Vojnik ubijene tri osobe, medju kojima i jedna 60-nja zena, a da je tri lica ranjeno, od kojih i dve zene. Svi su iz porodice Gasi. O situaciji u ovom selu, srpski zvanicni izvori nisu dali ni potvrdu ni demanti ovih informacija.
U svakom slucaju ovo stanje neobjavljenog rata, pored zrtava ima i drugih posledica: izbegle i nestale. Albanski izvori javljajju o 17 nestalih lica albanske nacionalnosti od pocetka sukoba pocetkom marta meseca. Srpski izvori govore o jos 11 mestana decanskih sela koji su kidnapovani od strane, kako se kaze "albanskih terorista", jer su braca Mikic (Igor, Slobodan i Vladan) iz Kline oteti 26. aprila ove godine juce "oslobodjeni", na istom mestu gde su i bili kidnapovani: u selu Bicek. Oni se po ovim izvorima osecaju dobro.
Zanimljivo je da se nakon nekoliko meseci ponovo oglasila OVK. Dan nakon zasedanja Kontakt grupe u Rimu, u kasnim vecernjim satima nekim albanskim redakcijama stigla je "Politicka deklaracija OVK (UCK)". U njoj se izmedju ostalog kaze da se ova organizacija zalaze "za oslobadjanje Kosova i ujedinjenje sa Albanijom", da ce pristati na pregovore sa, kako su se izrazili, neprijateljskim snagama uz prisustvo trece strane i kada se sa Kosova budu povukle sve policijske i vojne snage, napominjuci da "ova organizacija nece prihvatiti rezultate pregovora u kojima ona nece ucestvovati". Od politickih partija se preko ove 'Politicke deklaracije' zahteva da vise ne vode "kukavicku politiku", te je od njih zatrazeno da se ponasaju u skladu sa trenutnim stanjem na Kosovu. Takodje je podvuceno da ce "i dalje pratiti pokrete neprijateljskih snaga i da ce ih i dalje napadati", u kako su rekli, "pravednoj borbi", a od vlade kosovskih Albanaca u egzilu je zatrazeno da deblokira finansijske fondove.
Osim procena i predvidjanja raznih izvestaca sa terena da se ubrzo mogu ocekivati i veci borbeni okrsaji na liniji razdvajanja "snaga" OVK i vojno-policijskih, odnosno moguce ofanzive ovih poslednjih, izvori navode i porast "nervoze" kod svih aktera, kao i o rastu opste nesigurnosti.
I dok se u ovdasnjoj stampi na albanskom jeziku pise o brojnim slucajevima zlostavljanja ljudi, cak i izvlacenja i prebijanja putnika iz autobusa, kao i da se mestani nekih sela, koja su do sada bila postedjena oruzanih incidenata, poceli da se "ukopavaju", u javnosti je sve prisutnija bojazan od opsteg ratnog haosa.
KRAJ