DIJALOG, ALI BEZ TOPOVA
Intervju sa Blerimom Shalom, portparolom Rugovinog tima za pregovore sa Beogradom i glavnim i odgovornim urednikom politickog ccasopisa na albanskom jeziku ZERI
AIM: - Gospodine Shala, potredsednik Vlade Srbije koji predvodi srpski delegaciju i koja u Pristini boravila 12 puta, ocekujuci dijalog, poslao je pismo gospodinu Rugovi. Do sada vi niste odgovorili na poziv srpske vlae za dijalog. Zbog cega?
SHALA:- Albanska strana ostaje pri stavu da su dosadasnji pozivi za dijalog, upuceni od strane Srpske Vlade, pripremljeni da do dijaloga ne dodje. Zapravo, pregovaracki tim Kosova, procenjuje da ne moze biti pravih, ozbiljnih pregovora izmedju predstavnika Kosova i predstavnika SRJ, bez ispunjenja poznatih zahteva Kontakt grupe o povlacenju specijalnih jedinica srpske policije sa Kosova, a dodao bih i bez prestanka sirih vojno-policijskih akcija u regionima Decana i Drenice, bez ucesca u posredovanju medjunarodne zajednice, i pregovora bez prejudiciranja finalnog statusa Kosova.
Nista od toga srpska strana nije spremna da ispuni. Naprotiv. Kada pominjete pismo potpredsednika Vlade Srbije, koje je poslato predsedniku Rugovi, nakon slanja na Kosovo vojske, policije, tenkova, artiljerije i drugih poznatih "argumenata za dijalog", mogu reci da pismo ima i ovakvih "bisera" kao sto je recenica: "Nasilje nije prihvatljivo sredstvo za postizanje bilo kojih politickih ciljeva". I to pise potpredsednik vlade, koja nasiljem i jedino nasiljem kontrolise Kosovo od 1989 godine.
AIM:-Ovdasnji krugovi ocenjujju da su albansko -srpski razgovori nemoguci upravo zbog cinjenice potpuno suprotnih stajalista dveju strana po pitanju Kosova?
SHALA:-Srpsko-albanski pregovori ce biti moguci nakon ispunjenja zahteva Kontakt Grupe, koji su vrlo jasni. Za uspesnost pregovora, od sustinskog je znacaja medjunarodno posredovanje. Mi bi smo dodali da je za uspesnost pregovora takodje od sustinskog znacaja demilitarizacija Kosova, normalizacija stanja u regionima Decana i Drebnice, te vodenje pregovora na nekom neutralnom terenu.
AIM:- Gospodine Shala, Vi zahtevate bezuslovan dijalog, dok u medjuvremenu, u Platformi za pregovore decidivno polazite od Referenduma za nezavisnot Kosova?
SHALA:-Nije nikakav preduslov za vodjenje pregovora ako pregovaracki tim Kosova u svojoj Inicijalnoj Platformi za pregovore pominje pravo na samoopredeljenje Kosova, te uvazava rezultate Referenduma od 1991. godine o nezavisnom Kosovu. Nase je pravo, ali i obaveza, da politickim argumentima u procesu
pregovaranja predstavimo politicku volju ogromne vecine gradjana Kosova, izrazenu na pomenutom Referendumu.
AIM:-Posto insistirate na razgovore sa jugoslovenskom stranom, da li ste misljenja da se moze ostvariti nezavisnost? Osim toga, ni medjunarodna zajednica ne prihvata menjanje granica?
SHALA:- Medjunarodna zajednica ne prihvata nasilno menjanje granica. Mi govorimo o politickom dogovoru, koji ne moze da se iskljuci u fazi kada pregovori jos nisu ni poceli, kao ni opciju nezavisnosti Kosova. Kada smo vec kod drzavnih granica, poznato je da one, u slucaju albanske nacije, pokrivaju tek 60% albanske nacije. Da je princip nemenjanja granica nasilnim putem bio na snazi pocetkom veka, sigurno se ne bi moglo desiti da tolike teritorije sa apsolutnom albanskom vecinom, ostanu van drzavnih granica Albanije.
AIM:-Gospodine Shala, precizirajte sta u celosti sadrzi vasa Inicijalna Platforma za razgovore sa Beogradom?
SHALA:- Vazno je istaci da Inicijalna Platforma za pregovore polazi od cetiri glavne tacke: 1.Pravo Kosova na samoopredljenje; 2.Rezultat Referenduma 1991 godine; 3.Neophodnost pregovaranja sa predstavnicima SRJ; 4.Neophodnost da se pregovori sa predstavnicima SRJ obave uz medjunarodno posrednistvo, a rezultati tih pregovora, to jest implementacija tih rezultata, budu medjunarodno garantirani.
AIM:-Vi ste najavili da ova Platrforma treba da bude razmatrana izmedju ostalog i kroz skupstinsku debatu. Medjutim, skupstina jos nije konstiutuisana?
SHALA:-Najave predsednika Rugove tokom susreta sa pregovarackim timom Kosova su da ce ubrzo doci do konstituisanja Parlamenta Kosova, izabranog na izborima 22. marta ove godine.
AIM:- Ima ocena da je srpski Referendum o stranom posredovanju jos vise otezao pocetak pregovora. Da li delite ovo misljenje?
SHALA:- Referendum odrzan u Srbiji 23. aprila, kako se istice i u brojnim reakcijama medjunarodnih faktora, nece promeniti nista u ponasanju medjunarodne zajednice kada se rec o neophodnosti medjunarodnog posredovanja u resavanju kosovskog problema. To se potvrdjuje i u zakljucima rimskog sastanka Kontakt Grupe.
AIM-Kontakt grupa i medjunarodna zajednica su jasno izasli sa stavom o dijalogu uz strano posredovanje. Medjutim da li ipak albanska strana isuvise ocekuje od medjunarodnog faktora?
SHALA:- Albanska strana ne ocekuje ni previse, ni premalo od medjunarodne zajednice. Zapravo, mi ocekujemo samo ispunjenje zahteva i predloga srocenih od strane sest vlada clanica Kontakt Grupe. Kosovski problem je izmedju ostalog, time sto predstavlja srz albanskog nacionalnog pitanja, sto ocituje srz nasilnog drzanja Kosova od strane srpske vlade, problem koji ugrozava sigurnost i stabilnost celog regiona. Time je resenje problema Kosova povezano sa ocuvanjem stabilnosti regiona. Znaci, ulozi su vrlo visoki, i to znaju SAD i ostali clanovi Kontakt Grupe.
AIM:- Ipak, vec je rasprostranjeno misljenje da medjunarodna zajednica vrsi sve veci pritisakl na albansku stranu za pocetak dijaloga, bez obzira sto se Kosovo, kako kazu neki ovdasnji analiticari, nalazi u neobjavljenom ratu?
SHALA:- Medjunarodna zajednica ne moze pritisnuti albansku stranu, ako ona ocekuje od Kontakt grupe ispunjenje njenih poznatih zahteva o otpocinjenju pregovora sa predstavnicima SRJ.
AIM:-Da li mislite da je uopste moguc zajednicki suzivot sa srpskim stanovnistvom?
SHALA:-To pitanje treba uputiti onima koji insistiraju na podelama svih mogucih institucija po etnickom principu, koji ne zele zajednicke skole i fakultete, koji u raznim istrazivanjima javnog mnenja, stavljaju na prvo mesto Albance kao naciju koju najvise mrze i koji po njima "eto nemaju niti jedne pozitivne osobine".
AIM Pristina Arbri VLLAHIU