Izbori 98
aim/pod/pubs/zi
**Izbori 98 - pred pocetak kampanje
***
N: Ko ce koga
PN: Svi ucesnici crnogorske predizborne trke ubijedjeni su u svoj konacni uspjeh. Necije iluzije ce se ipak razbiti 31. maja uvece kada budu prebrojani glasacki listici *****************
TXT: Iako je do pocetka "istorijskih" prijevremenih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori ostalo svega cetrdesetak dana, politickim takmacima kao da se mnogo ne zuri. Politicki frontovi tek su uspostavljeni: Demokratska partija socijalista, Narodna stranka i Socijaldemokratska partija i formalno su stupili u koaliciju. Tako je ideolog i strateg vladajuceg DPS-a Svetozar Marovic, posto je iz tog politickog saveza izgurao SDA, zaokruzio svoje predizborno djelo: "reformsku koaliciju" je stavio u politicki centar, odnosno na pozicije neke vrste gradjanskog saveza, potiskujuci tako, uz SDA i dvije albanske partije, i Liberalni savez na pozicije nacionalnih stranaka. SNP Momira Bulatovica i SNS Bozidara Bojovica od ranije su locirane kao srpske ultra-nacionalisticke partije.
Marovic je i na mikro planu, dakle unutar koalicije, stavio svoju partiju u politicki centar, smjestajuci je izmedju dvije dijametralno suprotstavljene politicke opcije i partije: prosrpske Narodne stranke i procrnogorske Socijaldemokratske partije Crne Gore. Formiranjem koalicije samo od stranaka koje imaju poslanike u saveznom parlamentu, dakle koje i formalno priznaju saveznu drzavu, DPS na najbolji nacin demantuje suparnicke tvrdnje da Milo Djukanovic vodi Crnu Goru u nezavisnost.
S druge strane, ulazeci u politicki brak sa DPS, Novak Kilibarda i Zarko Rakcevic napravili su dobar posao: mudro su izbjegli rizik samostalnog nastupa, istovremeno omogucujuci svojim partijama siguran ulazak u crnogorski parlament. Narodnjaci i socijaldemokrate su, uz to, dobili i logisticku podrsku vladajuce partije, odnosno mehanizme drzavnog aparata, koje ce ipak, DPS u sustini kontrolisati.
Zajednicka izborna lista pod nazivom "Da zivimo bolje - Milo Djukanovic" po mnogim prognozama je dobitna kombinacija na predstojecim prijevremenim parlamentarnim izborima. Takve procjene zasnivaju se na cinjenici da troclana koalicija svoju kampanju temelji na politickoj moci predsjednika Mila Djukanovica, iza koga stoji kompletan drzavni aparat Crne Gore: Vlada, sva republicka ministarstva, mediji pod direktnom i indirektnom kontrolom vlasti, policija..., kao i vazna podrska lidera velikih sila i demokratskih zemalja svijeta.
Na osnovu dosadasnjih nastupa Mila Djukanovica, predsjednika parlamenta Svetozara Marovica i premijera Filipa Vujanovica moze se zakljuciti da se predizborna kampanja troclane koalicije temelji na antimilosevicevskoj platformi. Po dobro uradjenom scenariju trojica musketara DPS-a kao da se utrkuju ko ce zesce udariti prevazidjenog mentora. Takvom strategijom postize se vise ciljeva: pravi se politicki otklon od Milosevica i rezultata njegove pogubne politike; marginalizuje se Momir Bulatovic; upada se u doskorasnji politicki prostor Liberalnog saveza, SDA i dvije albanske parlamentarne stranke DSA i DUA, cije biracko tijelo vec godinama s nestrpljenjem iscekuje dan kada ce dedinjski diktator pasti na koljena. Uz to, sticu se pozitivni poeni kod medjunarodnih faktora, a zestoka kritika Milosevica, takodje, prija usima crkvenih velikodostojnika i brojnih srpskih nacionalista kojima se on zamjerio zato sto nije ostvario obecani san o velikoj Srbiji.
Akcije Djukanoviceve troclane koalicije posebno podize najavljena isplata stare devizne stednje koja ce obuhvatiti, cak, 112 hiljada ljudi, ili oko 25 odsto ukupnog birackog tijela u Crnoj Gori. Ako se doista, kako je najavljeno, odmah - dakle prije izbora - isplati devizna stednja svim onima ciji ulozi ne prelaze 500 njemackih maraka (a njih je oko 85 hiljada) onda Djukanovic samo na osnovu te stavke moze da racuna na znatan priliv glasaca. Tim dobro smisljenim potezom Djukanovic mijenja imidz bogatuna i "svercera", pa sada postaje "sirotinjska majka".
Sanse za konacan trijumf Djukanovicevoj koaliciji dodatno povecavaju i pomalo iluzorna obecanja lidera crnogorske vlasti da ce se energicno suprotstaviti devalvaciji i slabljenju dinara, kao i obecanje o podjeli vaucera, vrijednih nekoliko hiljada maraka, svim punoljetnim gradjanima Crne Gore. Kada se ima u vidu sva teska artiljerija koju je vladajuca partija aktivirala u predizbonoj borbi, onda je razumljiv optimizam crnogorskog predsjednika i njegovih saveznika.
Najozbiljniji protivnik Djukanovicevoj koaliciji, i demokratskoj Crnoj Gori, svakako je Socijalisticka narodna partija bivseg crnogorskog predsjednika Momira Bulatovica. Milosevicev vjerni sljedbenik, populista Bulatovic, manirom iskusnog demagoga, svoju partiju prikazuje kao narodni pokret, a sebe kao obicnog, narodnog covjeka.
Na pitanje na cije glasove racune njegova SNP, Bulatovic u "Nasoj borbi" odgovara kao iz topa: "To su biraci DPS. To je onaj sloj stanovnistva koji nam je uvijek dao prevagu u politickom poslu koji je podrazumijevao ocuvanje drzavnosti Crne Gore, ali i privrzenost SRJ". Nepristupacnost crnogorskim medijima on ce kompenzirati uz pomoc drzavnih medija iz Srbije: "RTS u Crnoj Gori moze biti gledana samo kod ljudi koji imaju satelitske antene, a te antene su postale veoma trazena roba na nasem podrucju", objasnjava Bulatovic. Iz redova Bulatovicevih politickih oponenata vec se culo da ce njegova stranka tokom kampanje besplatno dijeliti - satelitske antene!
"Stvaramo partijsku mrezu, aparat kojim cemo doci do svakog biraca...Nase opredjeljenje je da zbog potpune medijske izolacije zategnemo opanke i krenemo pjesice", kaze Bulatovic. Drzeci se takvih partijskih uputstava njegovi aktivisti sire mrezu i primjenjujuci konspirativne metode obilaze birace po kucama, vrbuju ih i ubjedjuju. U partijske svhe koristi se, cak, i Biblija: po sjeveru Crne Gore uoceni su pojedinci koji ubjedjuju svoje domacine da se zakunu na Bibliju - da ce glasati za Momira.
"Uz ostalu pomoc Milosevic je Bulatovicu poslao tri ili cetiri miliona maraka", tvrdi crnogorski predsjednik Milo Djukanovic. Momir Bulatovic, s druge strane, to ne demantuje: "SNP apsolutno nije filijala SPS, ali na njihovu podrsku racunamo, i ne vidim sta u tome ima lose", iskren je bivsi predsjednik u "Nasoj Borbi".
Bulatoviceva ciljna grupa na ovim izborima nijesu manjinski narodi i on to ne krije: "U kampanji SNP ne racuna na podrsku Muslimana i Albanaca", iskren je bivsi predsjednik svih gradjana Crne Gore. On svoju kampanju bazira i na podrsci Milosevicu: "Ja imam zadovoljstvo i time se ponosim da saradjujem sa gospodinom Milosevicem", fali se Bulatovic i optuzuje Djukanovica da vlast zasniva na svercu, kriminalu i prevari. On unaprijed sumnja u regularnost predstojecih izbora: "Maticni broj je carobna sifra, a centralni racunarski kompjuter je povezan sa MUP-om Crne Gore i to je jednostavan put da policija kroji ko ima pravo da glasa", tvrdi Bulatovic.
Prirodni Bulatovicevi saveznici - Seseljevi radikali i Bojovicevi narodnjaci - sigurno ce imati velikih problema da ispune cenzus i da udju u crnogorski parlament. Pristalice crnogorskih reformi i demokratizacije prizeljkuju da Seseljevi i Bojovicevi sljedbenici osvoje po 2,5 odsto glasova, te da tako od Bulatovicevog izbornog kolaca otkinu velikih pet odsto.
I Liberalni savez Crne Gore je predao poslanicku listu kandidata na majskim izborima. Odbijanjem da uzme ucesce u Vladi Filipa Vujanovica i procjenom da ce samostalnim nastupom postici bolji izborni rezultat liberali su se izlozili brojnim vjetrometinama: besparici, medijskom marginalizovanju, raznim politickim intrigama...Ipak, nadaju se uspjehu a svoj optimizam temelje "na devetogodisnjoj principijelnoj i postenoj politici".
"Nasa ponuda gradjanima Crne Gore je postena. Kad se stvore demokratski uslovi LSCG ce sa gradjanima i za gradjane Crne Gore na referendumu traziti dvotrecinski potvrdni odgovor na pitanje
- da li zele svoju kucu", otkriva predizbornu platformu svoje stranke Ranko Djonovic, predsjednik LSCG. Ciljna grupa liberala, ocito, nije promijenjena: to su prevashodno gradjani koji su opredijeljeni za suverenu Crnu Goru.
I SDA Crne Gore racuna da ce uci u crnogorski parlament. Takav optimizam rukovodstvo stranke gradi na dosljednosti svojih glasaca, greskama politickih protivnika, te na otvorenoj podrsci zvanicnog Sarajeva.
"Mi smo jedina stranka koja je imala uvijek krajnje iskren odnos prema nasem narodu. Nasi glasaci i simpatizeri znaju kako se prema nasem narodu ponasala vladajuca partija, kako liberali, koji nazalost nikada nijesu u crnogorskom parlamentu imali niti jednog poslanika iz naseg naroda, kako su lideri Socijaldemokratske partije izjednacavali Karadzica i Izetbegovica, sta je radio Momir Bulatovic", izjavio je u subotnjem intervjuu "Pobjedi" novi predsjednik SDA CG Rasim Sahman. Izborno geslo te stranke "Ostajte dosljedni reformi i demokratiji - glasajte za SDA", govori da ce ta stranka poslije izbora cvrsto stati uz Djukanovica.
Dvije albanske partije, Demokratski savez i Demokratska unija Albanaca, bile su ubijedjene da su posebnom izbornom jedinicom ogradile svoj politicki atar. No, vladajuci DPS, bas kao i u slucaju liberala i SDA , upada u saveznicki politicki prostor. Tim povodom Demokratski savez u saopstenju za javnost konstatuje da "medjusobni fer plej nije bas zadovoljavajuci", jer "DPS ne bira sredstva za prodor u albansko biracko tijelo". Teziste protesta Demokratski savez stavlja na konspirativan i ogovaracki rad "nekadasnjih komesara", tacnije: tajne policije.
Medjupartijski predizborni rat jos nije buknuo mozda i zbog toga sto ucesnici predizborne borbe procjenjuju da su im pozicije dobre: Bulatovic je ubijedjen da ce osvijiti 51 odsto, Djukanovicev tim smatra da ce imati mnogo vise od njega, liberali racunaju na najmanje cetvrtinu birackog tijela, radikali i Bojovicevi narodnjaci na po desetak odsto, SDA takodje... Necije iluzije ce se sigurno razbiti poslije 31. maja.
Seki RADONCIC AAIM podgorica