SUDAR NA NOVINARSKU LJEVICI
Skandal oko navodne ljubavne afere 81-godisnjeg makedonskog predsjednika Gligorova i dvostruko mladje namjestenice u njegovom kabinetu mogao bi samo jos dublje gurnuti ovdasnje medije u zivi pjesak politike.
AIM, Skopje 25.04.1998
Enormni porast tiraza makedonskih novina poslednjih mjeseci sam od sebe postavio je pitanje da li ovdasnje novinarstvo koraca ka zamisljenom profesionalnom cilju i da li je konacno steklo neophodno povjerenje citalacke publike do mjere u kojoj jutarnji kontakt sa favoriziranom novinom postaje nezaobilazna kulturna potreba? Ili, pak- u svom kolebanju izmedju vremena u kome su novinari bili produzena ruka preko koje je vlast modelirala i kontrolisala javnost i dostojanstvene pozicije u kojoj su mediji, kao dio organizovane javnosti, samo jedan od modaliteta za kontrolu te iste vlasti - makedonsko novinarstvo pjeva labudovu pjesmu. Drugacije, da se iznova sunovracuje u bezdan u kome osim politike nema nikakve druge sudbine. Samozaljubljeni dio ovdasnjeg zurnalistickog korpusa, bez krzmanja ce se opredijeliti za ovo prvo. Oni oprezniji medju novinarima, stidljivo iskazujuci krhku nadu da mozda i ne mora biti bas potpuno tako, blizi su ovome drugom.
Dva primjera, koja su poslednjih nedjelja najvise intrigirala makedonsku publiku, vise su nego indikativni. Najprije je zbog jedne, u drugacijem ambijentu marginalne politicke stvari - fudbala, zamalo dosla u upit vladajuca makedonska koalicija. Lokalna skopska televizija "Sitel" objavila je jednu nedolicnu diskvalifikaciju Miodraga Mickovica, inace urednika sportske rubrike najuticajnijeg ovdasnjeg dnevnika "Nova Makedonija". Ovaj je prethodno, doduse sa nevidjenim entuzijazmom, pisao o devijacimama u najpopularnijem sportu, na cijem se celu nalazi Ljubisav Ivanov-Zingo, predsjednik koalicione Socijalisticke partije, ali i vlasnik korporacije "Sileks", ciji je dio i pomenuta televizija. Izvjesnu sjenku na Mickovicev profesionalni angazman bacala je cinjenica da je ovaj novinar svojevremeno bio uticajni clan makedonske fudbalske nomenklature i da je Ivanovljevim predsjednikovanjem odstranjen sa tog prestiznog, i vjerovatno profitabilnog, polozaja. Sumnjicenja u vezi sa osobnim motivima Miodraga Mickovica, uzgred dobitnika najviseg makedonskog novinarskog priznanja za proslu godinu, naveli su redakciju "Sitela" na pravu hajku koja je kulminirala jednom degutantnom "storijom" ciji je sadrzaj pun uvreda i diskvalifikacija i njeno visestruko opetovanje, neodoljivo podsjecalo na istinsku potjernicu.
Medju brojnim tekstovima kojima je maticna kuca, s manje ili vise utemeljenosti, pokusala odbraniti svog novinara, pojavio se i jedan komentar odgovornog urednika "Nove Makedonije" u kome se niko do Ljubisav Ivanov, znaci covjek koji, u krajnjem, nije ni morao znati za "Sitel"-ove "ekskurzije u proslost" optuzuje za "fasisoidnost". Na stranu pitanje o odgovornosti za javno izgovorenu rijec koje se u Makedoniji zapravo i ne postavlja, ostaje utisak da se radi o istovjetnoj ideoloskoj matrici. Ljubisav Ivanov, sa svoje strane, reagovao je tako sto je, medju brojnim mjerama koje kani preduzeti, sugerisao i preispitivanje odnosa u vladajucoj koaliciji, buduci je najveca novinska kuca u Makedoniji jednom svojom trecinom u drzavnom vlasnistvu, a vlada joj je nedavno dala znacajne subvencije. Prema Ivanovljevom tumacenju, uredjivacka politika ove kuce je pod kontrolom najznacajnije partije u koalicionom bloku, Socijaldemokratskog saveza, pa je samim tim partnerstvo dovedeno u upit.
Jos neprijatnije propadanje makedonskog novinarstva u zivi pjesak politike oznacen je najnovijim skandalom u vezi sa navodnom ljubavnom avanturom predsjednika Kire Gligorova sa vlastitom savjetnicom za kulturu Katarinom Kocevskom. Privatni nedjeljnik "Denes", naime, pozivajuci se na neimenovanog clana "uze porodice" tvrdi kako je sezdesetogodisnji brak 81-godissnjeg Gligorova u krizi i kako je, zbog mogucih Predsjednikovih poteza u vezi sa afektivnim zivotom, ugrozeno porodicno nasljedstvo. Redakcija pomenutog nedjeljnika potrosila je sve strane namijenjene za politiku i humoristicki dodatak da "rasvijetli" pozadinu i posljedice ovoga slucaja. Prema njihovoj interpretaciji, izazovna Kocevska, bivsa glumica koja je ostvarila nekoliko zapazanih uloga, dovedena je u predsjednicki kabinet na inicijativu rukovodstva Socijaldemokratskog saveza kako bi lakse kontrolisali Gligorova i istovremeno ga ucjenjivali u vezi sa njegovim buducim koracima oko izbora. Novinari dalje sugerisu kako je covjek koji nije sposoban da sredi stvari u vlastitoj porodici, nekompetentan da vodi drzavu, sto naravno podrazumijeva Gligorovljevu abdikaciju. Jedna privatna bracna kriza, naravno ukoliko ona uopste i postoji, prerasla je tako u krizu citavog sistema, a iz toga glasaci imaju izvuci pouke na jesenjim izborima. Demanti koji je uslijedio od strane bracnog para Gligorov pokazao je da je zabrinuti clan "uze porodice" ustvari supruga Nada koja je, prema vlastitom priznanju, imala "neformalni" razgovor sa jednim "Denes"-ovim urednikom i da nije ocekivala kako ce taj "djzentlmen" zloupotrebiti njeno povjerenja.
U odbranu predsjednikovog ugleda i privatnosti digli su se i novinari medija koji se obicavaju zvati "drzavni". Razumljiva potreba za odbranu privatnosti i nesumnjivog ugleda koji Kiro Gligorov uziva i principijelno prihvatljiva rasprava o medjuodnosu interesa javnosti i javnog interesa, pretvorila se, medjutim, u novo politiziranje i etiketiranje. Kao inspirator "brukanja" predsjednika Gligorova imenovan je Stojan Andov, jedan od lidera najvece parlamentarne opozicione partije LDP i donedavna predsjednikov najblizi saradnik. Andov je, navodno, bio motiviran osvetom zbog odstranjivanja iz vlasti i osobnim predsjednickim ambicijama. Ovaj je, sa svoje strane, najavio tuzbu protiv generalnog direktora "Nove Makedonije", a na sud ce, kaze, kao svjedok biti pozvan i sef drzave. Nije iskljuceno da slicne poteze povuku jos neki prozvani u vezi sa ovom aferom.
U nekolicini tekstova objavljenih ovim povodom i komentara u elektronskim medijima, potegnuta su i brojna pitanja tipa: ko koga finansira, ko iza koga stoji, ko je od koga sta dobio, ciji je brak takodje u krizi, ko je sklon kocki, alkoholu ili cije je dijete narkoman ili homoseksualac. Naravno u ovo vrzino kolo upetljani su i teski idoloski arsenali vezani uz istinoljubivost, patriotizam, rusenje drzave i izdaju. Valja znati kako urednicki sastav "Denes"-a, najvecim dijelom, sacinjavaju prebjezi iz "Nove Makedonije" i kako ta cinjenica garantuje da dvije strane, potekle iz istog okruzenja, jedna o drugoj imaju bezbroj kompromitantnih informacija. Sudeci po trenutnom raspolozenju ne bi bilo nikakvo iznenadjenje da se stranice novina ubuduce pune pikanterijama iz privatnog zivota ovdasnjih novinara. Rubikon je, uostalom, predjen i vise na tom planu nema nikakvih iznenadjenja.
Slicna iskustva iz drugacijih politickih ambijenata postoje. Stavise vrlo su svjeza. Tamo niko ne spori pravo politickim protivnicima da u vlastite svrhe upotrebljavaju cinjenice koje su objelodanili novinari. Ovdje je, na zalost, obrnut slucaj. Politicari dopinguju novinare da trce njihove "derby"-e. Kad se utrka zavrsi, politicari ce doci na svoje. Jedni ce osvojiti vlast, a drugima ce ostati nada za naredni put. A ova ce sirota profesija i dalje ostati ovisnik od politickih stimulativnih sredstava. Slomljena njihovom prevelikom upotrebom gubice ugled i uticaj i produziti da tavori u raljama politike iz kojih se bazmalo oslobodila.
AIM Skopje
BUDO VUKOBRAT