QOSJA "SPASAVA" RUGOVIN DSK
AIM JUNIOR Pristina
Kao glavni dogadjaj na albanskoj politickoj sceni, u poslednjih nedelju dana bilo je formiranje Odbora za organizovanje Novog Demokratskog saveza Kosova, na cije celo je stao akademik Rexhep Qosja, nekada vrlo postovana licnost medju kosovskim Albancima, ali koji je "uspeo" da ga prati epitet jedne od najkontroverznijih intelektualaca, posebno nakon "blanko" podrske koju je dao neokoministickoj albanskoj Vladi Fatosa Nanoa.
U stvari, glavni ideolog ove frakcije u DSK, koja je nekoliko godina delovala unutar najvece partije na Kosovu je Hydajet Hyseni, bivsi potpredsednik DSK, koji je neumorno kritikovao rukovodstvo svoje partije, ali se nikada nije usudio da se izjasni protiv samog predsednika Ibrahima Rugove, kojeg sada naziva glavnim krivcem za "krizu u DSK". Sudeci po nekim procenama, izgleda da se za DSK vise ne moze reci da predstavlja "nacionalni pokret", kako su to godinama voleli da isticu neki njegovi clanovi, vec se "profilizirao", kako to ocenjuje sadasnje aktuelno rukovodstvo. I dok prvi, ponovo zele da ga reorganizuju kao nacionalni pokret, drugi nastvaljaju svoj rad, ali sada sa potpuno desnom orijentacijom.
U stvari, jasno definisanje dva najveca politicka bloka unutar DSK, degodilo se upravo na Trecoj izbornoj Skupstini ove partije, 25. februara ove godine. Obzirom da deo bivseg najviseg rukovodstva partije, nije uspelo da zauzme dovoljan broj mesta u Glavnom odboru DSK, povuklo je svoju kandidaturu, sledeci primer vodje "leve frakcije", gospodina Hydajeta Hysenija, koji se na pomenutoj Skupstini definitivno udaljio od Ibrahima Rugove, uz pretnju da "ce se boriti do kraja" citirajuci misli Platona pa se do Sartra. Posle Skupstine, na kojoj je pobedila "rugovosticka linija", porazeni gospodina Hysenija zatrazili su nastavak Skupstine, koju inace smatraju prekinutom, ali dr. Rugova ne samo da to nije uzeo u obzir, vec je nastavio sa konstituisanjem organa partije. U jednoj takvoj situaciji, gospodinu Hyseniju i njegovim istomisljenicima nije ostalo nista drugo, osim da preduzmu korak koji su planirali odavno da preduzmu - da utemelje jednu novu partiju. Medjutim, nova partija vodjena od Hydajeta Hysenija i njegovih istomisljenika, koji nose etiketu "leve provenijencije" tesko da bi se na Kosovu prihvatila i zato su oni do kraja odlagali izlaskom u javnost sa Odborom za organizovanje Novog Demokratskog saveza Kosova, iako su pripreme bile zavrsene jos pre skoro mesec dana.
Krugovi bliski ovom politickom bloku su znali da ce Hyseni, Hajrzi, Musmurati, Pajaziti, Buja, dvojica Kastratija i jos po neko nastojati da pridobiju clanstvo DSK upravo pozivajuci se na kontinuitet "nacionalnog pokreta", ocekujuci da im se najveci broj clanstva (broji oko 700 000) prikljuci, odnosno okrene ledja Rugovi i tako olako ponesu zastavu najvece i najuticajnije partije kosovskih Albanaca, koju su uspeli da "spasu". A da bi "ocuvali kontinuitet nacionalnog pokreta" posle brojnih konsultacija, stavili su na celo njihovog organizovanja akademika Rexhepa Qosju koji sebe rado voli da naziva "ocem nacije" i koji je ucinio bio uporan u nastojanjima (neuspela) za duhovnim ujedinjenjem Albanaca, formiranjem "Odbora za nacionalno pomirenje", "Foruma albanskih intelektualaca", "Udruzenje za nacionalno ujedinjenje" i mnoga druga udruzenja koja su pretendovala da se podignu iznad organizacionog i institucionalnog novoa Albanije i Kosova i to uvek bezuspesno. Tako se, "ljuti Maljisor" Rexhep Qosaj stavio na celo novog organizacionog Odbora Novog DSK da bi "sacuvao kontinuitet partije", ciji clan nikada nije bio i koju je najvise napadao i to upravo kada su u njegovom rukovodstvu bili Hyseni i njegovi istomisljenici. Qosjine kontradikcije su dostigle svoju kulminaciju u zenuitu previranja u Albaniji koja su pracena tragicnim bilansom, kada je to nazvao "demokratskom revolucijom". On je bio najvisa zvanica Fatosa Nanoa prilikom proslave Dana Albanije, 29. novembra, kada je u Valoni velikih tragedija Qosja rekao: "Srecan sam sto vidim radost na licima ovih ljudi". Ova izjava je na Kosovu ocenjena kao jos jedan "biser" u ogrlici "ljutog Malisora", koji je sada besneo protiv bivseg predsednika Berise, jer je bilo besmisleno videti radost na licima ljudi kojima je "demokratska revolucija" ubila i po nekoliko clanova porodice.
Upravo pokusajem da oko Qosjinog imena okupe clanstvo, Odbor za organizovanje Novog DSK, odnosno kako vole da kazu "spasavanje DSK", napravljena je elementrana greska. Ovaj novi politicki blok, ako se izuzme pokusaj preuzimanja sadasnjeg DSK, mogla je uistinu da predstavlja pozitivnu novinu na politickoj sceni Kosova, ali ne stavivsi na njeno celo razruseni autoiritet. Qosjina licnost koje je za neke Albance na Kosovu predmet divljenja, a danas za mnoge predmet zgrazavanja, tesko da bi mogla biti produktivnija od albanskog simbola otpora Adema Demacija, cijim je dolaskom na celu Parlamentarne partije Kosova gotovo srozao imidz jedne "ostre i simpaticne opozicije" koju je nosila ova partija, kada ju je vodio Bajram Kosumi, sadasnji potpredsednik.
Novi DSK jos u startu se izlaze ozbiljnoj opasnosti da se pretvori u autokratsku partiju. S druge strane, iako za mnoge podzemni, poljuljani odnosi izmedju Hysenija i Demacija zadobili su tezak udarac postavljanjem Qosje u ulozi vodje, posto se i Demaci pokazao veoma osetljivim kada je rec o Qosjinoj saradnji sa Vladom Fatosa Nanoa. Upravo je Demaci, zbog susreta sa Nanoom smenio sa funkcije nekoliko clanova svoje partije.
Program Odbora za organizovanje Novog DSK ne razlikuje se od postojeceg programskih orijentacija DSK, ali zato pokusaj ove frakcije da "spasi DSK" moze biti atraktivan samo za deo populacije koja je nezadovolnja politikom dr. Rugove. Mehmet Hajrizi, sekretar Odbora za organizovanje NDSK, kaze: "Programskih razlika nema, jer su i poneki od nas bili medju autorima programskih dokumenata DSK. Razlike postoje u principima organizovanja, u sadrzaju, u karakteru i moralu ovog organizovanja". Dobri poznavaoci politickih kretanja smatraju da se ovde ne radi ni o kakvim demokrastkim i moralnim principima, vec o iskljucivo borbi za vlast.
S druge strane, DSK jos uvek nije izasla sa javnim stavom u vezi sa ovim pitanjem, jer izgleda da se uopste ne osecaju ugrozenim. Naim Jerliu, novi potpredsednik DSK kaze: "Grupisanje i politicko organizoavnje je gradjansko pravo svakoga. Iako je za trenutak u kojem se nalazi Kosovo potrebno vise nego ikada jedinstveno sudelovanje i izbegavanje bilo kakvih i novih podela, formiranje jos jednog novog politickog organizovanja zelim da shvatim samo kao novu nijansu u sirokom spektru politickog organizovanja na Kosovu". Najmladji u novom rukovodstvu DSK, gospodin Jerliu podvlaci da ne zeli da "opravdava sklonosti da se realnost gleda samo u kategorijama crno-belo", ali je izrazio duboko ubedjenje "da ce svojim angazovanjem, sa svojim politickim potencijalima, organizacijom i svojim mehanizmima, DSK vodjen od strane predsednika Rugove, bez sumnje i dalje ostati u vodecoj ulozi".
Svakako, prve ocene govore da Novi DSK, koji se na ovim prostorima naziva i partijom porazenih u DSK i predsednistvom Foruma albanskih intelektualaca, izgleda da nece uspeti nista vise osim da zaista postanu samo jedna opoziciona partija dr. Rugovi i bez izgleda da uradi nesto vise od Parlamentrane partije Adema Demacija.
AIM Pristina Rrahman PAQARIZI