KONTINUITET STABILNE VALUTE

Sarajevo Apr 20, 1998

Monetarna politika

* Pokusaj da se politickim marketingom u startu obezvrijedi nova moneta u Bosni i Hercegovini - konvertibilna marka, nije uspio x Zamjena bosanskohercegovackih dinara za konvertibilne marke trebala bi da tece bez ikakvih problema, jer postoji potpuna devizna pokrivenost nove valute x Sta ce u BiH biti sa hrvatskom kunom i jugo dinarom?

AIM, SARAJEVO, 18.04.98. Kada u prvoj polovini maja ove godine u BiH bude pustena u opticaj konvertibilna marka (KM) bice to - nakon profunkcioniranja zeljeznickog saobracaja i formiranja jedinstvenog zeljeznickog preduzeca - jos jedan iskorak u ekonomskoj (ovaj put i monetarnoj) reintegraciji drzave. BiH ce, napokon, dobiti jedinstven novac (i to konvertibilan) kojim ce se moci placati u svim dijelovima drzave. Bice to, nakon gotovo sedam godina, prilika da se novac iz dvije susjedne drzave (kune i jugoslovenskog dinara) postepeno povuce iz masovnog opticaja iz BiH u domicilne drzave. Jer, ne treba zaboraviti da je novac proteklih godina bio jedan od sredstava okupacije, razbijanja i podjele BiH.

No, da stvari i dogadjaji koji idu u prilog reintegraciji ratom razorene i napacene drzave ne bi tekle u planiranom i normalnom smjeru, pobrinuli su se isti oni koji su cijelo vrijeme rastakanja BiH davali ritam dogadjajima. Odmah poslije potpisivanja protokola o stampanju KM sa najvisim francuskim predstavnicima u Sarajevu oglasio se Boro Bosic, kopredsjedavajuci Vijeca ministara BiH, tvrdeci da je Narodna banka BiH izvrsila upad u platni sistem drzave u iznosu od 30 miliona DEM i da je te (1996) godine pred izbore dostampavanjem novca u ovom iznosu Vlada u Sarajevu spasavala socijalni mir isplacujuci penzije i plate. Kredit ove namjene navodno dobijen je od Centralne banke BiH. Ovakvom odlukom Upravni odbor Narodne banke BiH prekrsio je Daytonski sporazum i Zakon o Centralnoj banci BiH, tvrdi Bosic dodajuci kako je Narodna banka na osnovu toga kao ziralno sredstvo placanja uvela konvertibilnu marku za koju nije imala pokrice. Poruka cijele price kopredsjedavajuceg Vijeca ministara je da je ovim postupkom obezvrijedjena KM za 10 odsto i to prije nego sto je nova valuta i postala sredstvo placanja. Posto je tih 30 miliona DEM potroseno u dijelu drzave gdje dominiraju Bosnjaci, Bosic smatra da ovaj postupak ne mogu da prihvate Republika Srpska i dio Federacije u kome zive Hrvati, trazeci da nastalu stetu namire oni koji su pomenuti novac i potrosili.

Ovim tvrdnjama pridruzila se i druga strana - hrvatska, pa se oglasio Nikola Grabovac, zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijecu ministara BiH isticuci kako kao zalog vracanja pomenutog duga Bosnjaci nude i samu zgradu Centralne banke (Narodne banke BiH), a to je nedopustivo buduci da svoj udio u ovom objektu imaju i preostala dva naroda u BiH.

Da se u monetarnu aferu pokusava uvuci i cista politika, nije tesko odgonetnuti. Medjutim, jasno je da iza ovih prica stoji namjera da se KM (i prije samog njenog pojavljivanja u opticaju) obezvrijedi kako bi monetarni haos i dalje ostao prisutan u BiH, a time bilo omoguceno da i dalje u ovoj drzavi kolaju valute susjednih drzava sasvim ravnopravno. Interesantno je da su price o upadu u platni sistem drzave bile prisutne i nakon sto ih je opovrgao clan Upravnog odbora Centralne banke Jure Pelivan (inace hrvatski predstavnik), ukazujuci kako sporni kredit nece uticati na platni promet i konvertibilnost nove valute posto za svaku otiskanu novcanicu postoji pokrice u njemackim markama.

Ni ovo nije bilo dovoljno za stisavanje nepotrebno podignute bure oko KM sve dok se u javnosti nije oglasio guverner Centralne banke BiH, Peter Nichool, razjasnivsi da je bilo nemoguce da Narodna banka vladinim institucijama odobri zajmove prije 1996. uz odobrenje Upravnog odbora Centralne banke BiH jer je Centralna banka pocela sa radom tek 11. avgusta

  1. godine. Prema tome, Centralna banka BiH nije mogla ni odobriti zajam od 30 miliona DEM Narodnoj banci BiH. Guverner je ujedno osporio i glasine da je KM obezvrijedjena za 10 odsto: "To jednostavno nije tacno. KM nije obezvrijedjena. KM nece biti obezvrijedjena. Njen kurs je odredjen Zakonom o Centralnoj banci i to u odnosu jedna KM za jednu DEM. Ovakav kurs je na snazi jos od osnivanja Centralne banke BiH i kao takav ce ostati", kaze guverner.

Objasnjavajuci stanje u Narodnoj banci BiH, Peter Nichool kaze da preliminarna revizija, koju je obavila kompanija "Arthur Andersen" ukazuje da je monetarna aktivnost Narodne banke BiH manja od njene monetarne pasive zbog zajmova koji su odobrenije prije 1996. godine. Posto je utvdjeno da Narodna banka BiH ide u likvidaciju (taj posao ce obaviti likvidator William Dudley iz SAD), to ce ovu cinjenicu potvrditi likvidator i predloziti rjesenje. Naravno, rjesenje ne podrazumijeva finansiranje pomenute dubioze iz Centralne banke BiH vec iz drugih izvora.

Dakle, dizanje bespotrebne prasine oko navodnog obezvredjivanja KM pokazalo se neproduktivnim, pa je monetarna reintegracija BiH vec u maju izvjesna, a posao oko onemogucavanja ovog procesa svakako izlisan.

Sta to znaci za hrvatsku kunu i jugo dinar koji sada kolaju u prometu u BiH? Nista drugo nego njihovo postepeno povlacenje sa bosanskohercegovackog terena, sto ce oznaciti monetarnu suverenost i nezavisnost BiH. Svjesni su toga i politicari u dvjema susjednim drzavama te zato i pokusavaju napraviti monetarni haos u BiH kako bi suverenije njihov novac kolao i dalje van njihovih drzava.

Neke pouke u vezi sa ovim moguce je izvuci i iz nedavnih razgovora Petera Nichoola u Zagrebu oko zamjene kune za KM. Guverner Centralne banke BiH - kako izvjestavaju mediji - vratio se iz Zagreba neobavljena posla, jer u glavnom gradu Hrvatske nisu htjeli ni cuti o zamjeni kune za KM uz posredovanje DEM. Hrvatska strana ostala je uporna u tome da se devizno pokrice za kunu u BiH obezbijedi iz kredita Medjunarodnog monetarnog fonda u iznosu 90 miliona USD, koji ce BiH dobiti nakon potpisivanja Stand by aranzmana. Slijedeci ovu logiku, kreditna sredstva dobivena od Medjunarodnog monetarnog fonda valjalo bi dati i Republici Srpskoj kao deviznu podlogu za jugo dinar. Naravno, vlasti u Sarajevu odbijaju takvu mogucnost i kad je rijec o kuni i jugo dinaru, posto niko drugi sem njih nije ulozio realna sredstva, dok bi kredite, koje bi druge dvije strane u BiH ulozile, vracali svi.

Iz svega recenog jasno je da ce Sarajevo monetarnu stabilnost, postignutu jos u ratnim godinama, uz pomoc medjunarodnih finansijskih institucija, uspjeti zadrzati i nakon pustanja u opticaj KM. Zamjena bosanskohercegovackog dinara za KM trebala bi zato da tece bez ikakvih problema, jer postoji potpuna devizna pokrivenost nove valute u BiH.

Hoce li, medjutim, problema biti u BiH sa hrvatskom kunom i jugo dinarom prilikom njihove zamjene za KM, saznacemo uskoro. Najbitnije je, kako upozoravaju bankari, da do poplave ove dvije valute iz susjednih drzava nece doci, buduci da ce biti uspostavljen takav sistem koji ce to sprijeciti.

Raif CEHAJIC (AIM, Sarajevo)