LIBERALIZACIJA ILI GENERALNI REMONT
Prema kome se otvara sandzacko bosnjacko nacionalno vijece
AIM, BEOGRAD, 15. 4. 1998.
Pred sam kraj svog predsednickog mandata lider Bosnjackog
nacionalnog vijeca Sandzaka Sulejman Ugljanin najavio je ovih
dana zajedno sa celnicima svoje partije Liste za Sandzak
velike promene u nacinu partijskog rada i ponasanja u vrhu
stranke. Na nedavno odrzanoj javnoj tribini u Novom Pazaru u
organizaciji koalicije Liste za Sandzak- Sulejman Ugljanin,
faktickog pobednika na poslednjim lokalnim izborima u ovom
regionu posebno je privukla paznju ideja o uspostavljanju
institucije okruglog stola kako bi se svim politickim partijama u
Sandzaku pruzila sansa
da ucestvuju u rijesavanju bosnjackog
nacionalnog pitanja. Nakon dramaticnih zbivanja i podjela u
Stranci demokratske akcije Crne gore, koji su ozbiljno uzdrmali
partijsku monolitnost centrale i baze, pervi put je pomenuta
potreba da se BNVS liberalizuje. Najavljene su izmene i dopune
statuta ovog politickog tela i raspisivanje izbora za
predsjednika Vijeca, posto ugljsninu istice mandat u maju ove
godine.
Da li zbog unutrasnjih slabosti i raskola ili zbog najavljene demokratizacije u radu ovog puta su lideri procesljali najakutelnija piliticka zbivanja u Srbiji, Sandzaku, Kosovu, Crnoj Gori.
Inicijativu predsjednika SRJ, Slobodana Milosevica, za raspisivanjem referenduma Vijece je ocijenilo kao jos jednu u nizu manipulantskih odluka vladajuceg rezima kojom se krivica za sve posljedice vodjenja jedne pogubne politike zeli prebaciti na narod. prateci politiccka dogadjanja i sandzacki politicki establisment je, formirao Savjet za pregovore o Kosovu sastavljen od "najkompetentnijih politickih, kulturnih i naucnih radnika iz reda bosnjackog naroda koji zivi na Kosovu" koji ce voditi razgovore sa legalnim albanskim rukovodstvom i sa predstavnicima drzavnih organa na Kosovu. Zbog, ovdje, izrazenog straha od marginalizacije sandzackog pitanja, veoma znacajnim se ocenjuje nastojanje da se sva pitanja rijesavaju u kontinuitetu Medjunarodne konferencije o bivsoj Jugoslaviji, i da ce se sandzacko pitanje rijesiti onda "kada ova drzava zatrazi prijem u medjunarodnu zajednicu".
Povodom odbijanja, od strane republickog parlamenta,
prijedloga poslanika "Liste za Sandzak" za formiranjem komisije
koja bi ispitala slucajeve otmica Bosnjaka iz pribojske i
pljevaljske opstine, Dzemail Suljevic, predsjednik SO Sjenica je
rekao da "u normalnim drzavama kad nestane majmun iz zooloskog
vrta obavijesti se javnost i pokrenu sluzbe da se ovaj pronadje i
vrati, a ovdje se ne postavlja pitanje kada je rijec o ljudima,
gradjanima ove drzave". Suljevic je politiku SPS-a nazvao
apsurdnom ilustrujuci to, izmedju ostalog, i primjerom sjenicke
opstine koja je vodila apsolutno identicnu politiku kakvu je
vodilo i rukovodstvo u Novom Pazaru, a u Sjenici nije uvedena
prinudna uprava?! Inace, ovaj narodni poslanik siroj javnosti
postao je poznat od slucaja kada nije izglasan za predsjednika
Odbora za urbanizam zato sto je "Musliman, nacionalista": Meni
nisu omogucili da budem predsjednik srpskog odbora pod optuzbom
da sam "Musliman, nacionalista". Ispada da Seselj nije
nacionalista, a ja jesam. A on moze da bude i potpredsjednik
Vlade.
Kod pomnijih pratilaca politickih zbivanja u BNVS, ipak, najvece interesovanje izaziva jos uvijek aktuelna situacija u SDA Crne Gore. Naime, smijenjeni predsjednik crnogorske SDA, Harun Hadzic, najavio je formiranje nove SDA. Kako u tome nije naisao na podrsku od centrale u Sarajevu zbog parcelisanja interesa koje u ovom momentu moze biti veoma stetno za demokratske procese u Crnoj Gori", Hadzic je osnovao Internacionalnu demokratsku uniju i najavio aktivno ucesce pred nove crnogorske izbore. Kako SDA Crne Gore, sa novim predsjedikom na celu, Rasimom Sahmanom, izlazi sama, opravdano se strahuje da bi Bosnjaci na predstojecim izborima mogli da dozive i totalni fijasko. U najmanju ruku cudno zvuci najnovija izjava Sulejmana Ugljanina da javnost ne bi trebalo "mnogo zamarati po pitanju SDA Crne Gore", i da je daleko va.nije pitanje polozaja BNVS. Inace, da ne bi bilo nedoumica Ugljanin je potvrdio da BNVS podrzava novi demokratski i reformski kurs Mila Djukanovica.
Cijelu stvar dodatno komplikuje i "neobjasnjiv" izostanak sa tribine samog aktera rascijepa crnogorske SDA, Haruna Hadzica. Pogotovu nakon izvjesnih "saputanja" da je vidjen u Novom Pazaru. Logicno pitanje je kome odgovara da se o jednoj svima poznatoj stvari kao sto je, recimo, slucaj sa uvodjenjem prinudne uprave u Novom Pazaru (za koju i vrapci znaju da predstavlja jedan antidemokratski cin), raspravlja od jutra do sutra, a da se zataskavaju dogadjanja u Crnoj Gori koja se, koliko sutra, mogu odraziti na sudbinu cijelokupnog naroda u cije ime se nastupa? Hadzic je, vrijedi podsjetiti, svoju odluku da ne prihvati ponudu prijelazne Vlade Crne Gore pravdao i time kako Bosnjaci "nece da ciste smece po Crnoj Gori"! A pobjednici na lokalnim, novembarskim izborima, "Lista za Sandzak", za sedam mjeseci rukovodjenja novopazarskom opstinom i sami su isticali da su njihove ingerencije male i da se, prakticno, svode na komunalije?! Izgleda da su razlike po pitanju ove svojevrsne politicke higijene pogoleme.
Nista manje nevolja ne zadaju ni odnosi na relaciji BNVS i Mesihat Islamske zajednice. Procena Ugljanina, koji inace vec duze vreme nema dobre odnose sa Mersihatom, je da SPS "trazi medju ulemom nekoga ko ce da kaze mi smo Srbi islamske vjeroispovijesti, nas zanimaju dzamije, plata od 1200 DM i nista vise". Ostale nesuglasice, konflikte i dileme rijesio je kratko rekavsi da Mesihat ne postoji, a najvise predstavnike Islamske zajednice, kojima je sam BNVS dao legitimitet, nazvao budalama pa, bogme, i idiotima. Vrlo interesantan doprinos liberalizaciji u radu BNVS.
Nisu bili postedjeni ni bosanskohercegovacki mediji kod
kojih Ugljanin ocigledno nema takvu "prodju" kao, recimo, kod
"Sandzackih novina".Lider Bisnjaka doslovce kaze da to nisu BH
mediji vec da su to Vestendorpovi mediji i da tamo rade ljudi
kojima pase svaka kapa
. Ukratko, "tajna sluzba sa tajnom
sluzbom, brate, pa koga DB pusti, tome ide informacija".
Po svemu sudeci, BNVS se nasao u najvecoj krizi od svojeg formiranja. Njemu ne samo da predstoji najavljena "liberalizacija" vec, ako njegovi predstavnici doista misle da se "zrtvuju za narod", i generalni remont.
Enes Dazdarevic (AIM)