SKIDANJE MUSAVE SMINKE
Vojvodina u Srbiji
Poziv autonomaske koalicije "Vojvodina" srbijanskim vlastima da otpocnu pregovore o polozaju Vojvodine ako i lici na parodiju scenarija po kojem vlast nastupa na Kosovu, vise je nego zestoka zaoka rezimu, cak i kad se - ili bas zato sto se - u svakodevnom podnevnom cekanju pregovaraca moze iscitavati doza ironije i lekovite provokacije
AIM, BEOGRAD, 14. 4. 1998.
Pocelo je u ponedeljak,u drugoj nedelji aprila. Predstavnici Koalicije "Vojvodina" - koju cine Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i Reformske demokratske stranke Vojvodine (RDSV), dve gradjanske stranke jakog autonomaskog naboja
- poceli su da cekaju predstavnike Republike Srbije na pregovore i (ili) razgovore o polozaju Vojvodine. Poziv je upucen u subotu, javno, sa konferencije za stampu. U utorak, posto je konstovano da niko, ponovo, nije dosao, najavljeno je da ce biti upucen pismeni poziv predsedniku Srbije Milanu Milutinovicu da ovlasti nekog da u njegovo ime pregovara sa Vojvodjanima. Ako do kraja sedmice niko ne dodje u Novi Sad, vojvodjanska autonomaska koalicija saopstice sastav svoje vlade u senci koja ce ponuditi koncept bolje Vojvodine i bogatijeg, makar virtuelnog, budzeta.
Istovremeno, slican poziv republickim vlastima uputile su i jedna politicka koalicije iz centralne Srbije ("Sumadija", Kragujevac) i gradjanske partije okupljene oko Koalicije "Sandzak" u Novom Pazaru. Sve tri politicke grupacije, zajedno sa Socijaldemokratskom unijom (Beograd) i Savezom vojvodjanskih Madjara (Subotica) cine Savez demokratskih partija (SDP) osnovan prosle jeseni.
Objasnjenje gesta se moze svesti na sledece: predstavnici Vlade Srbije uporno cekaju u Pristini da neko od predstavnika kosovskih Albanaca dodje na pregovore o polozaju Kosova; Koalicija "Vojvodina" nudi neuslovljen i otvoren razgovor predstavnicima Republike Srbije o pitanjima Vojvodine i njenog statusa u Srbiji. Saopsteno je da "prisustvo stranih posrednika", razgovorima o opstoj decentralizaciji vlasti i regionalizaciji Republike, "nije potrebno".
SKLAD NOVCA I POTREBA
Poziv koalicije "Vojvodina" srbijanskim vlastima da otpocnu pregovore o polozaju Vojvodine ako i lici na parodiju scenarija po kojem vlast nastupa na Kosovu, vise je nego zestoka zaoka rezimu, cak i kad se - ili bas zato sto se - u svakodevnom podnevnom cekanju pregovaraca moze iscitavati doza ironije i lekovite provokacije. Veoma efektno skida musavu sminku sa lica vlasti. Ne samo kroz demistifikaciju slike da u Pristini glumi dobru volju za dijalogom, a sa televizijskih ekrana agituje medju voljenim narodom za jos jedno drcno "ne" celom svetu, bez objasnjenja posto je to "ne".
Na pitanje - sta ocekuje od pregovora sa republickim predstavnicima, lider LSV Nenad Canak odgovara - odavno smo mi prestali da bilo sta ocekujemo, jer se prosjacenjem sloboda nikad nije stekla.
"Mi necemo ni da molimo, mi smo ozbiljni ljudi. Zato smo pruzili ruku dijalogu i razgovoru. Da je Vojvodina isto sto i Kosovo, onda bi bilo sasvim dovoljno opunomociti Ibrahima Rugovu da razgovara. Posto Vojvodina nema nikakve veze s Kosovom, osim sto je istorijsko utociste svih koji napuste Kosovo iz bilo kojih razloga, nasi razgovori su zamisljeni u potpuno drugim koordinatama. Mi hocemo pre svega da sebi izborimo pravo da zivimo u skladu sa svojim potrebama, svojim nacinom zivota, svojim civilizacijskim tekovinama i svojim ekonomskim zahtevima".
Ekonomski zahtevi mogu se citati brojkama. Prostor na kojem zivi 23 odsto stanovnistva Srbije, daje 32 odsto nacionalnog dohotka Srbije i treba da daje 42 odsto budzeta Srbije, glavnom gradu Vojvodine ostaje samo 5,8 odsto novca koji se u Novom Sadu prikupi od poreza na promet. N. Canak tome dodaje
- hrani tri cetvrtine izbeglica koje je Milosevic proizveo svojim ratovanjima i "daje vojsku za njegove budalastine" sto je podsetnik da je 72 odsto vojnika koji su ucestvovali u ratu u Hrvatskoj bilo iz Vojvodine.
Zar je separatizam zahtev da se u sopstvenoj kuci odlucuje barem o tome koliki ce procenat onoga sto se ovde stvara ovde i ostajati; kakva je to sebicnost? Tim pitanjima Canak ogovara kriticarima ciji se dezurni argument protiv autonomistickih ideja u Vojvodini svodi na reci "separatizam" i sebicnost", a pricu da ne moze biti siromasan onaj ko ima naftu i hranu kao Vojvodina smatra cistom lazi, jer kaze da Vojvodina nema naftu i hranu. Ona je samo proizvodi, a imaju je lopovi iz crveno crne koalicije na vlasti.
"Milosevic se ponasa kao klasican okupator koji ne veruje da ce ostati na okupiranom prostoru, pa gleda da pokrade sve sto moze dok sve ne dodje na svoje mesto".
KONTROLA VLADANJA
Poslanik saveznog parlamenta koji je na celu vojvodjanskog "pregovarackog tima" Mile Isakov upozorava da Kosovo nije jedina pokrajina u Srbiji, niti je samo Kosovo nezadovoljno svojim polozajem u Srbiji. Njegova tvrdnja da vecina Vojvodjana nije zadovoljna polozajem pokrajine temelji se na podacima istrazivanja javnog mnjenja koji govore da samo petina stanovnika Vojvodine nije prosle jeseni imala primedbi na stepen autonomije, a ima nagovestaja da se taj procenat smanjuje; godinama unazad, oko dve trecine anketiranih u slicnim istrazivanjima, smatra da Vojvodina zasluzuje veci stepen autonomije. On kaze: "Ocekujemo da ce Vlada Srbije, koja toliko insistira na pregovorima o Kosovu, pokazati istu spremnost za pregovore o autonomiji Vojvodine".
Mile Isakov dobio je, pre desetak dana, mandat da formira vojvodjansku vladu u senci koja bi trebalo da ponudi razradjen koncept funkcionisanja pokrajine koja bi imala stvarnu, a ne fiktivnu kakva je sada, autonomiju u Srbiji. On obecava vladu strucnjaka, uglednih licnosti iz politickog, naucnog, kulturnog i javnog zivota Vojvodine. Budzet koji ona sastavi bice projekcija onog sto bi Vojvodina mogla da ima, ali nema. Razlog za "nema" autonomasi vide u neprirodnoj centralizaciji Republike.
Najspektakularniji dogadjaj koji se zbio u zgradi zvanicne Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine na cijem je celu socijalista Bosko Perosevic, je modna revija beogradske kreatorke Verice Rakocevic. Trebalo je da bude humanitarni gest prikupljanja novca za izgradnju novosadskog porodilista, a novosadskim bebama je obecan, cim se pojavi, parfem "VR" sto ce biti da je jedini drzavni doprinos borbi protiv bele kuge koja hara u 38 od 45 opstina u Vojvodini.
Sve sto se, u medjuvremenu desavalo - eskalacija nasilja na Kosovu, zahtev iz sveta da se pocne odgovarati na more pitanja koja se kriju u sintagmi "kosovski problem", signali o potrebi sadrzinskog popunjavanja autonomija Kosova i Vojvodine, insistiranje OEBS na vracanju misija ove organizacije u obe pokrajine, ozvanicenje zajednickog vladanja socijalista i radikala kroz sastav Vlade Srbije - proslo je mimo vojvodjanske vlasti. Paradigmatican je odgovor jednog od novosadskih celnika Socijalsiticke partije Srbije (SPS) povodom dogadjaja na Kosovu - on je otprilike rekao-nemojte mene pitati, o tome ce vam reci Glavni odbor moje partije.
Tu je i sva sustina autonomnog statusa iz sadasnjeg Ustava Srbije: ne pitajte ovde, svi odgovori su, zajedno s novcem, u Beogradu.
Milena Putnik (AIM)