Lov na hobotnice

Podgorica Apr 10, 1998

aim/pod/pubs/zi

U Bariju, talijanska policija uhapsila sefa crnogorkse policije iz Bara

TXT: Vijest da su agenti DIE, italijanskog Centra za suzbijanje mafije, uhapsili u Bariju Vasilija Vasa Baosica, nacelnika Centra bezbjednosti u Baru, izazvala je, s razlogom, pravi sok u drzavnoj administraciji Crne Gore. Prema agencijskim izvjestajima, visoki sluzbenik crnogorske policije uhapsen je, zajedno sa svojim pratiocem, siroj javnosti nepoznatim Djurom Crnojevicem, dvadesetjednogodisnjim mladicem iz Bara, bez zaposljenja. Da se radilo o brizljivo planiranoj akciji ukazivao je sam nacin hapsenja. Specijalni agenti italijanskog policijskog odreda za borbu protiv mafije (DIA) ocigledno su bili informisani o datumu dolaska Baosica i njegovog saputnika Crnojevica, pa je hapsenje obavljeno cim su njih dvojica iz aviona krocili na teritoriju Italije.

Zamjenik tuzioca Barija, Djuzepe Selzi, tereti nacelnika Centra bezbjednosti Bara da je licno obezbjedjivao utociste italijanskim mafijasima koji su se od potjere italijanske policije sklanjali u Crnoj Gori. Pominje se suma od cak 50 miliona lira (oko 50 hiljada maraka) koju je navodno Baosic mjesecno dobijao od italijanske mafije "Sacra Corona Unita" (Sveta ujedinjena kruna) za usluge sklanjanja onih ljudi koji su bili na medjunarodnoj listi osoba za kojima traga Interpol. Prema pisanju italijanske stampe Baosic se, takodje, sumnjici da je u Crnoj Gori pruzao utociste italijanskim mafijasima visokog kalibra, poput brace Tomaza i Rafaela Laraspata, Djuzepea Kalamarea i Santa Bantagata. Drugi uhapseni, Djuro Crnojevic, tvrdi italijanska policija, vec tri godine je clan Svete ujedinjene krune i njegovo prisustvo na skupovima ove mafijaske organizacije italijanska policija je pomno pratila.

Sefovi crnogorske policije bili su, ocito, nepripremljeni za pravu reakciju. Saopstenje, objavljeno nekolika dana nakon hapsenja, nije pomoglo odgonetanju enigme da li je Baosic zrtva zavjere ili je zaista upleten u odnose sa italijanskom mafijom. "Sa indignacijom kao senzacionalizam i izmisljotine odbacujemo sve optuzbe i unaprijed donijete presude o Baosicevoj krivici radi navodne povezanosti sa mafijom. Uvjereni smo da ce sudski organi Italije to dokazati i da ce poslije ovog insceniranog slucaja ostati cista obraza, kakvog je i do sada bio", kaze se, izmedju ostalog, u saopstenju, bez pojasnjavanja ko je i na koji nacin iscenirao "slucaj Baosic".

Vise je razloga za emotivno reagovanje vrha crnogorske policije. Prvo, "afera Baosic" dolazi za crnogorsku vlast u nezgodnom casu - nepuna dva mjeseca pred parlamentarne izbora. Hapsenje visokog sluzbenika crnogorskog MUP-a savrseno se uklapa u pricu bivseg crnogorskog predsjednika Momira Bulatovica, koji vec mjesecima govori o aktuelnoj vlasti kao "mafijaskoj druzini koja se bavi svercom". Sada je Bulatovic dobio novu municiju za politicko razracunavanje sa aktuelnom crnogorskom vlascu.

Osim toga, medjunarodni incident vlastima u Crnoj Gori dolazi u vrijeme velike diplomatske inicijative i medjunarodnih priznanja za demokratizaciju drustva i najavljene reforme. Predsjednik Djukanovic boravio je tokom prosle nedjelje u Londonu, a uskoro ce i u Vasington, Bon i Brisel. Posljednja stvar koja mu je sada potrebna je da objasnjava i da se pravda vani da Crna Gora nije upletena u sumnjive poslove sa mafijom juzne Italije.

Prvi put u istoriji jedan crnogorski policajac, i to visoki funkcioner MUP-a, uhapsen je u inostranstvu. Ali, nije prvi put da se crnogorska drzava optuzuje za sverc i bliske odnose sa italijanskom mafijom. Sredinom 1992. godine, u vrijeme totalne blokade SRJ, patrola brodova NATO pakta nasilno je zaustavila tanker sa liberijskom zastavom koji je pokusao da svoj teret iskrca u luci Bar. Tada su vojnici NATO uhapsili posadu broda, medju kojima su bili, pokazalo se, i sluzbenici crnogorske sluzbe drzavne bezbjednosti, a tovar - oko 2.000 tona nafte - je zaplijenjen. Tek na intervenciju tadasnjeg ministra inostranih poslova, Miodraga Lekica, crnogorski policajci su, ipak, pusteni iz italijanskog zatvora u Bariju.

O vezama sa italijanskom mafijom i o velikom biznisu sa cigaretama nikada se u crnogorskom parlamentu nije povela rasprava, uprkos insistiranju opozicije. Tada jedinstveni DPS jednostavno nije zelio da javno prizna bliskost sa "sumnjivim licima" iz juzne Italije. U Crnoj Gori je, sredinom 1996. godine, u nekoliko navrata, boravila i inspekcija Interpola kako bi se crnogorske vlasti natjerale na kooperativnost sa medjunarodnom policijom.

Tek se oktobra 1996. godine hapsenje Antonija Tonija Pagana, jednog od sefova puljanske mafijaske organizacije "Sveta ujedinjena kruna" i covjeka koji je bio "na privremenom boravku" u Crnoj Gori pune dvije godine, donekle razoblicio lanac sverca na relaciji Crna Gora - Italija. Sveta ujedinjena kruna (Sacra Corona Unita) relativno je mlada organizacija, a za njenog osnivaca smatra se Djuzepe Ronjoli, porijeklom iz Brindizija. Vrijeme snazenja ove mafijaske porodice direktno je povezano sa procesom raspada bivse Jugoslavije i donosenjem sankcija prema Srbiji i Crnoj Gori. Bjezeci od italijanske policije, i potjernice koju je za njim izdao Interpol jos 1992. godine, Antonio Pagano je spas potrazio na drugoj obali Jadranskog mora

  • u Crnoj Gori. Neko se vrijeme skrasio u Baru. Bio je, izgleda, medju prvima koji su shvatili da se sankcije i izopstenost Crne Gore mogu dobro unovciti. Poceo je, uz koordinaciju svojih italijanskih prijatelja, ali i uz blagonakloni odnos crnogorske vlasti, da rukovodi mocnim svercom cigareta, koristeci crnogorske luke Bar i Zelenika.

Prema podacima italijanskog odjeljenja Interpola sverc cigaretama prilicno se razgranao. Procjenjuje se da je godisnji promet u 1995. godini, u vrijeme zestokih sankcija, iznosio najmanje 1.500 milijardi lira (oko milijardu i po maraka). I pored cestih urgencija i protesta italijanske policije, crnogorski organi reda toboze nikako nijesu uspijevali da ilegalnom biznisu udju u trag. A italijanski "mafiozi" nijesu se skrivali: bili su cesti gosti ekskluzivnih restorana, a njihovi petnaestak metara dugacki gliseri redovno su ukotvljavani u lukama Bar i Zelenika.

No, kako je Crna Gora lagano pocela da se uljucuje u medjunarodnu zajednicu, tako je i crnogorska policija bila prinudjena na saradnju. Vjerovatno nije slucajnost da su upravo nakon susreta i dugog razgovora izmedju Djukanovica i italijanskog ministra unutrasnjih poslova Djordja Napolitana (septembra 1996), poceli da se vide prvi rezultati italijansko - crnogorske "bilateralne" borbe protiv nafije. Krajem iste godine crnogorska policija je odjednom pocela da "prepoznaje" italijanske mafijase u Crnoj Gori. Italijanskoj policiji je isporucen Antonio Vitale, zvani "Marokanac", kao i Benedeto Stano, po mnogim pokazateljima cetvrti covjek "Svete ujedinjene krune". Prema raspolozivim podacima, lanac sverca sa Italijom gotovo da je prepolovljen u posljednje dvije godine.

Proslonedjeljno hapsenje Vasa Baosica pokazuje, medjutim, da nijesu nestale sve veze sa italijanskom mafijom. Sta je sve od navoda italijanske stampe i kontraargumenata crnogorske policije tacno u slucaju Vasa Baosica, utvrdice se ubrzo. Tek tada ce se dobiti odgovor na, mozda, kljucno pitanje: da li je Baosic nastradao zbog toga sto je obavljao poslove koji su mu bili u opisu radnog mjesta, ili, pak, zbog toga sto je italijanska mafija uspjela da ga potkupi?

Ostalo je takodje nejasno odkuda su italijanski "karabinjeri" imali sve potrebne podatke. Da li su im dostavljeni iz Jugoslavije? U Podgorici se ovih dana mogu cuti dvije dijametralno suprotne verzije. Prema jednoj, italijanska DIA dobila je podatke o imenima i broju Italijana u Crnoj Gori od savezne (citaj: srpske) tajne policije, u sklopu opsezne akcije koju Milosevic vodi protiv aktuelnog crnogorskog vrha, kako bi povratio kontrolu nad Crnom Gorom.

Prema drugoj varijanti, Baosic je "nastradao" zahvaljujuci podacima iz Crne Gore. Cinjenica je, naime, da lanac crnogorskog sverca nije centralizovan, vec da paralelno rade najmanje tri organizovane grupe, sve povezane sa drzavom. Prema ovoj verziji Baosic je "ocinkaren" kod Italijana samo iz jednog razloga

  • da bi se, kao jaka konkurencija, eliminisao iz igre.

U svakom slucaju, kredibilitet crnogorske vlasti dobrano je uzdrmana i tek ce naredni dani, ali i majski izbori, pokazati da li je i koliko "afera Baosic" uticala na slabljenje njenog rejtinga.

Marko VUKOVIC AIM Podgorica