"MATEMATIKA" ISKLJUCILA SDA

Podgorica Apr 9, 1998

aim/pod/pubs/zi

Koalicija "Za bolji zivot"

PN: Stvaranjem sirokog reformskog bloka Bulatoviceva SNP gotovo da ne bi imala sansi. Ovako, Bulatovicu je podstaknuta nada. A prica o velikom demokratskom bloku i reformama pricace oni koji prezive izbore. Jer, kao i uvijek, ovdje je prvo bitna - vlast

TEKST:

Karte su, pedesetak dana pred izbore, izgleda podijeljene: mukotrpni pregovori o stvaranju izbornog saveza prakticno su okoncani i od proslogodis njeg velikog reformskog bloka knjiga je "spala na tri slova". Ukoliko ne bude novih spektakularnih preokreta, sto se ovdje nikada ne moze iskljuciti sredinom iduce nedjelje predstavnici Demokratske partije socijalista, Narodne stranke i Socijaldemokratske partije Crne Gore obznanice formiranje trojne koalicije, pod izbornim sloganom "Za bolji zivot". Nece, vjerovatno, biti razloga za otvaranje sampanjca kao jesenas. Sedam partija, potpisnika jesenjeg Sporazuma o minimumu uslova za uspostavljanje demokratske infrastrukutre u Crnoj Gori, koje su zajednickim snagama i omogucile pobjedu Mila Djukanovica na predsjednickim izborima, nijesu, dakle, mogle ponoviti stvaranje sireg antimilosevicevskog bloka u Crnoj Gori.

Vise je razloga za takav rasplet. Izostanak iz najavljene koalcije partija koje okupljaju Albance u Crnoj Gori (DUA i DS) bio je ocekivan i logican: novim izbornim zakonom i stvaranjem posebne izborne jedinice na teritoriji koju nastanjuju pretezno Albanci, gotovo je garantovano prisustvo pet poslanika ovih partija u republickom parlamentu. Na njihovu saradnju u vrhu DPS, NS i SDP racunaju kao "gotovu stvar", ali nakon izbora.

Najjaca opoziciona stranka, potpisnica jesenjeg Sporazuma - Liberalni savez Crne Gore - takodje je ostala van izbornog saveza. Tesko da je bilo ko, nakon izjava vrha LSCG u posljednja dva-tri mjeseca, ocekivao predizbornu saradnju liberala sa DPS-om. Uostalom, LSCG je jesenas nevoljno potpisao Sporazum Vlade Crne Gore i parlamentarnih stranaka. "Liberalni savez je imao drukciju ideju oko svega ovoga. Trazili smo da se predsjednicki i palamentarni izbori odrze zajedno u decembru. Tako ne bi dozvolili ni jednoj strani u DPS-u da se konsoliduje i potpuno zagospodari svim neformalnim centrima moci, koji su dosad bili u njihovim zajednickim rukama", govorio je politicki lider LSCG Slavko Perovic, okrivljujuci tadasnjeg koalicionog partnera Novaka Kilibardu da je sprijecio pojavljivanje zajednickog opozicionog kandidata na predsjednickim izborima.

Kasnije je Perovic svojski ispostovao odredbe Sporazuma. Sto na terenu - sto posredstvom TV, uvjerljivo je objasnjavao biracima zasto je vazno da u drugom krugu novembarskih predsjednickih izbora podrze Djukanovica. No, vec u decembru na Konvenciji LSCG u Budvi, najavljen je samostalan nastup liberala na majskim izborima. Zvanicno je to obrazlozeno, kao sto se i sada obrazlaze, nedostatkom "konkretne ponude od DPS-a", najavljujuci jedino mogucnost postizbornog saveza. Liberali, uz objasnjenje da tek na osnovu izbornih rezultata zele participirati u vlasti, nijesu usli ni u visestranacku Vladu Filipa Vujanovica.

Prosto govoreci: ocito je da liberali nece patiti sto nijesu u savezu sa DPS-om. Nakon iskustva koalicije Narodna sloga i teskog pristajanja da svoje glasove "pozajme" Djukanovicu, Perovic sada hoce da provjeri "da li u maju ruze cvjetaju" i koliko je zaista jak Liberalni savez. Ako izborni rezultati pokazu da se nova Vlada ne moze sastaviti bez LSCG, politicki lider ove stranke bice taj koji ce diktirati uslove. Ukoliko, pak, trojna koalicija bude u stanju da, zajedno sa DUA, DS i SDA, konstituise Vladu, Perovic gubi priliku da postane "balkanski Kinkel", odnosno odlucujuci tas na vagi vlasti.

Ni u vrhu Demokratske partije socijalista ne tuguju sto ce Perovic i njegovi partijski drugovi izostati sa predizbornih skupova koalicije. Mada zvanicno cute, lideri DPS-a ocito nemaju zelje za pogadjanje sa LSCG. Niz konkretnih optuzbi iz redvoa LSCG na ponasanje aktuelne vlasti, koje su se cule posljednjih mjeseci, ali i u saopstenjima LSCG, cini se da je potrlo bilo kakvu volju za pregovorima. Ima tu i "strategijskih" razloga: borcima za preporod i reforme u Jugoslaviji saradnja sa liberalima ocito je bila, sa pozicije uskopartijskih interesa, nuzno zlo prosle godine.

Sve se to, poznajuci mehanizam partijskog djelovanja, ali i ambicije partijskih lidera moglo ocekivati i prije konkretnih razgovora o stvaranju "reformsko- demokrfatske" koalcije. No, vijest od juce, da da je u koaliciji vec vidjena i najavljena Stranka demokratske akcije, ipak, ispala iz tih kombinacija - bila je za mnoge neociekivana. Rifat Veskovic, potpredsjednik SDA, bio je iskreno zacudjen."Na cetinjskom sastanku je konstatovano da su nase cetiri partije voljne da zajednicki idu na izbore. Od tada nijesmo imali nikakvih kontakata, i ako su vijesti o trojnoj koalciji tacne, onda je to dogovarano iz nasih ledja" rekao je u izjavi za podgoricke "Vijesti".

Ocigledno se i radilo iza ledja. Izvrsni odbor DPS-a, "poslije krace i konstruktivne rasprave", jednostavno je iskljucio SDA iz koalicione kombinatorike. Prethodno je, u samom vrhu DPS-a, bila vec donesena odluka, kojoj je kasnije IO samo dao legitimitet. Razlozi nijesu zvanicno saopsteni, ali tesko se mogu sakriti. Prvaci DPS-a jednostavno su racunali da im se proslogodisnje etikete za predsjednickog kandidata ("Milo Turcine" i slicno) mogu ponoviti. Sada se tek vidi da je odavno pripremljena taktika usmjerena na otimanje srpskog (citaj: Bulatovicevog) glasackog korpusa. Otuda i trosatna prezentacija mitropolita Amhilohija na drzavnoj televiziji. Cak je u aranzmanu DPS-a i vojvoda Seselj imao priliku da gostuje na drzavnoj i lokalnim televizijama, ne bi li se i tako, pa makar i na racun podizanja radikalskog rejtinga sto otrglo od Bulatovica. U pohodu na razbijanje Bulatovicevog glasackog tijela, DPS se odlucio da zaboravi principe jesenjeg Sporazuma. Zaboravljena je i bezrezervna podrska vodja SDA reformskom okupljanju. Kada je, svojevremeno, preuzimana TV od Bulatovicevih ljudi odlucujuci glas u Upravnom odboru bio je onaj Rifata Veskovica. Sredinom novembra prosle godine niko od refomista, ako pamcenje sluzi, nije prebrojavao nacionalnost onih, skoro 12 hiljada, glasova iz Rozaja. Naprotiv, takva prebrojavanja iz Bulatovicevog tabora nazivali su sovinizmom. A sada ih, kao kuzne, nekako treba ukriti. Novom rukovodstvu SDA prakticno je, sedam nedjelja pred izbore, gurnut vruc krompir u ruke, pa ce morati da objasne, ne samo clanovima stranke, kako su to, odjednom, postali nepozeljni. Istina, na sastanku sa liderima DPS Veskovic je dobio "cvrsta uvjeravanja" da koalcija nece raditi protiv njegove stranke, ali nije poznato kako ce to biti odradjeno na terenu.

Vodjeni, dakle, surovom predizbornom matematikom lideri DPS-a zaigrali su igru sa mnogo nepoznanica. Ne treba smetnuti s uma da u birackom tijelu Muslimana u Crnoj Gori ima izmedju 11-12 odsto. Da je formirana koalcija sa SDA, nema nikakve dileme, izborni savez bio bi znatno ojacan. Ovako, muslimanski glasovi bice rasporedjeni na cetiri strane - prema SDA, LSCG, reformskoj koalciji i novoformiranoj Hadzicevoj partiji. Drugim rijecima: jedan, za sada nepoznati procenat glasova, najvjerovatnije ce biti "prosut", ili sistemom ponderisanja biti ustupljen stranci koja osvoji najvise glasova.

Stvaranjem sirokog reformskog bloka Bulatovicevi socijalisti gotovo da ne bi imali sansi. Iako se javno nije oglasio, predsjedniku SNP Momiru Bulatovicu sada je podstaknuta nada. A pricu o velikom demokratskom bloku i reformama pricace oni koji prezive izbore. Jer, ovdje je izgleda najvaznija vlast i partijski interes, narocito onima koji su vladali svih ovih godina.

Drasko DjURANOVIC AIM Podgorica