ALBANIJA: WIND OF CHANGE
Devet meseci posle dolaska na vlast, albanski premijer Fatos Nano se obrusio burom kritika na vladu na cijem je on celu, najavljujuci promene u ministarskom sastavu i redukciju kabineta. U njegovom poslednjem govoru u Savetu ministara, albanski premijer je priznao da postoje veliki problemi u koordinaciji izmedju pet partija koalicije i da su mnoge strukture vlade bile neefikasne u njihovom radu, radici po zastarelim metodama. "U ovoj zemlji koju treba temeljito izmeniti, konstatujem da i vi, a posebno aparati do lokalne vlasti, sve se vise vracate u stari ambijent i klimu, dakle na logiku primanja plata ne proizvodeci nista. Cak i ne samo primanja plata, vec i razaranja javnih finansija na skandalozan nacin", rekao je Nano svom kabinetu.
Premijerov poziv za promenama dolazi u vreme kada su cene svakodnevnih proizvoda povecane za preko 50 odsto, kada jos uvek gine oko 100 osoba nedeljno i kada se Albanci sve vise osecaju razocarani zbog premijerovih obecanja o vracanju izgubljenog novca u piramidalnim shemama. Sada nije samo opozicija bivseg predsednika Salji Berise ta koja svakodnevno odrzava konferencije za stampu anatemisuci rad vlade i zahtevajuci prevremene parlamentrane izbore. Sami clanovi i simpatizeri Socijalisticke partije koja je formirala vladu su nezadovoljni svojim ministrima. Militanti u bazi Socijalisticke partije u svim okruzima Albanije, isto tako su pozvali na izmene ministarskog sastava, optuzujuci ih za birokratiju i ravnodusnost prema problemima ljudi.
Samo pre izvesnog vremena, duhovni lider Socijalisticke partije, poznati pisac i parlamentarac Dritero Agolli, optuzio je premijerove ljude i neke od ministara za nedostatak principa i ideala. On je rakao da je stvoren veliki jaz izmedju rukovodstva i baze i da vladini cinovnici, obuhvatajuci tu i premijera, vise misle na uzivanja i skupe restorane nego na brige Albanije. Agolli je jos jednom podsetio premijera da nije odrzao obecanje o zaposljavanju 200 hiljada osoba i za vracanje novca. Iako je jezik Agollija veoma ostar i folkloran, on je imao velikog efekta u bazi partije, koja je u iscekivanju nekog duhovnog podstreha, kako bi zapocela napad protiv svoje vlade. I Republikanska partija, partija desnog spektra, koja je odbila koaliciju sa Berisom i koja se istovremeno uzdrzavala od napada na aktulenu vladu, u poslednje vreme je pocela da trazi prevremene izbore u roku od tri meseca, ako vlada u medjuvreemnu ne bude uspela da uspostavi red i zaustavi drastican pad privrede. Njen predsednik Fatmir Mehdiu je rekao da ako Socijalisticka partija nije sposobna da vlada, njegova partija se nece usaglasiti ni oko tehnicke vlade, a ni oko koalicine vlade, vec ce snazno zahtevati prevremene izbore, kako bi se uspostavila neka vlada desnog centra.
Napadi dolaze i od strane samih partija u vladinoj koaliciji. Ministar unutrasnjih poslova i predsednik Partije demokratske alijanse Neritan Ceka je rekao da ima dovoljno dokaza o svercu i o implikacijama politicke klase u njemu.
Suocivsi se sa svim ovim malim potresima sa sviju strana, kritikovan od strane konzervativaca za liberalizam i od strane liberala za neodlucnost, cini se da premijer Nano nastoji da izvrsi kozmeticke promene u vladi. Medjutim, ni kozmetika u ovom slucaju nije laka. Ostale partije u vladinoj koaliciji su najavile da ce istupiti iz koalicije ako se smene njihovi ministri, cak one zahtevaju vece ucesce u upravljanju zemljom. U medjuvremenu, clanovi Socijalisticke partije u okruzima zahtevaju vece predstavljanje njihove partije, navodeci veoma male procente koje su ostale cetiri partije dobile na proslim izborima. Koordinacioni sekretar Socijalisticke partije Gramoz Ruci, najavio je da su socijalisti spremni da vladaju i sami.
Vreme pokazuje da vecinu glasova koje su socijalisti dobili prosle godine nisu bili glasovi koje su oni dobili, vec su to bili glasovi protiv Berise. Posle devet meseci vladavine, cini se da su najnezadovoljniji socijalisticki militanti ili ono sto se moze nazvati glas za Nanoa, koji se osecaju nenagradjenima, ali i siromasnijima nego ranije. Cini se da oni nisu spremni da trpe dugo i da se dozivotno zrtvuju u ime socijalitickog militantizma. Medjutim, nezadovoljni su i oni koji su glasali za socijaliste, jednostavno zbog toga sto su bili protiv Berise i prirodno je da oni zahtevaju druge alternative.
Sada faktor Berisa, kao sto je rekao i sam Nano, ne moze vise predstavljati razlog za opravdavanje teskog stanja, vec samo povod. U stvari, Berisa isto tako ne ugrozava vlast Nanoa, da ne kazemo suprotno, da je potomaze. Nano sada vec ima Trojanskog konja unutar svoje partije i unutra vladine koalicije. Strah u porastu da se Berisa moze ponovo vratiti na vlast cini uzdrzanim sve protivnike Nanoa, kako unutar partije tako i unutar vladine koalicije.
U ovim uslovima, premijer mora sacuvati ravnotezu unutar partije i vladine koalicije. Alternatva koja manje kosta je reducirana kozmetika: smena ministara Socijalisticke partije, ali ne i vladine koalicije. Medjutim, ni ovaj put nije gladak. U eri promena, kljucnu ulogu ima i predsednik Republike Rexhep Meidani, covek koji zakonski ima pravo da potpise kako smene tako i imenovanja ministara. Meidani, za razliku od njegovog prethodnika Berise, nastoji da izgradi instituciju koja ce biti sto nezavisnija od vlade i nije od onih balkanskih zvanicnika koji svaki posao zavrsava samo jednim telefonskim razgovorom sa premijerom. On je javno odbio smenu ministra unutrasnjih poslova Neritan Ceke i obecao je da nece potpisati najavljene promene od strane premijera, ako one ne budu argumentovane i u skladu sa postignutim sporazumima sa saveznicima posle izbora.
Izmedju potrebe za promenama i opasnosti koju moze izazvati moguca smena koalicionih saveznika, Nano ce morati da izvrsi jedan veoma tezak izbor. Vetar promena vec duva, ali promene mogu doneti i nove nepredljive vetrove.
AIM Tirana Andi BEJTJA