REFERENDUM ZA OCUVANJE VLASTI

Beograd Apr 5, 1998

Srbija i Kosovo

Zahtevom da se gradjani Srbije izjasne o medjunarodnom posredovanju na Kosovu Miloseic ponovo postrojava narod iza svog nacionalnog barjaka i ujedno odlaze svaki konstruktivni korak u resavanju problema Kosova.

Referendum dum - dum - dum .. Tako je pre niz godina Indeksovo radio - pozoriste u Beogradu prokomentarisalo jedan od prvih referenduma Slobodana Milosevica. U slucaju najnovijeg izjasnjavanja gradjana Srbije na kojem bi oni trebalo da odgovore da li prihvataju strano ucesce u resavanju problema na Kosovu pomenuti dum dum aspekt izrazeniji je nego ikad.

Posto su vec u samoj referendumskoj inicijativi svi oni koji bi se eventualno izjasnili u prilog stranog ucesca prakticno proglaseni veleizdajnicima, ocigledno je da ce svaki oblik medjunarodnog posredovanja biti odbacen. Jednako je o igledno da referendumski manevar niukoliko nece pomoci nalazenju obostrano prihvatljivog resenja za uzareno Kosovo. Naprotiv.

Ideja predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Milosevica o raspisivanju referenduma, formulisana 2.aprila u pismu Milanu Milutinovicu, Mirku Marjanovicu i Draganu Tomicu, predsednicima Republike, Vlade i parlamenta Srbije, dosla je kao potpuno iznenadjenje, a trenutni efekat bio je skretanje politicke paznje sa sustinskog problema- sta uciniti na Kosovu- na pitanje odbrane nacije od spoljnih pretnji.

Medjunarodna kontakt grupa je, podsecamo, medju uslove koje Slobodan Milosevic treba da ispuni na Kosovu ako misli da izbegne nove sankcije, ubrojila i prihvatanje medjunarodnog posrednistava u pregovrima- ali to nije bio ni prvi ni najvazniji uslov( kljucno je otvaranje bezuslovnog dijaloga sa kosovskim Albancima i povlacenje specijalnih snaga srpske policije iz Pokrajine).  mH$         Û- ¿z ¿+ ³³³

Milosevic je svojim saradnicima, izmedju ostalog, napisao: 'Poznato je da smo odbili da prihvatimo ucesce stranih predstavnika u resavanju unutranjih pitanja nase zemlje, a pogotovu u resavanju problema na Kosovu i Metohiji koji predstavljaju unutrasnju stvar Srbije. Smatram da taj stav ima sustinski znacaj za ocuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta nase zemlje . . . Smatram da smo sve ovo vreme krize na prostorima prethodne Jugoslavije vodili narodnu politiku, a ne licnu politiku, pa  ak ni stranacku politiku. I da i u ovom slucaju nase odbijanje da strani faktor u estvuje u resavanju unutrasnjeg pitanja Republike Srbije- Kosova i Metohije predstavlja takodje narodnu politiku, a ne licnu ili stranacku politiku. Da li je to tacno ili nije, odgovor mogu dati samo gradjani . . . '  mH$         É  È     Í, n3 ¿9 #? ¬Q *` ­e Êk nü ¿c #ì ¬c *(r) ­| Ê| ² ² ² ² ² ² ² ² ² ² ² ² ² ² ² ²
Slobodan Milosevic, kao predsednik SRJ, razume se, uopste nije nadlezan da daje inicijative za referendum u federalnim jedinicama. On medjutim, ni u ovom- kao ni u bilo kom drugom- slucaju ne nastupa kao nosilac neke Ustavom definisane i ogranicene funkcije, nego kao narodni vodja. I zamisao vodje je munjevito prihvacena.

Milutinovic (koji takodje nije nadlezan za referendume) je 'u punoj meri 'podrzao referendum, Tomic ga je podrzao 'iskreno', a Vlada je jednoglasno usvojila inicijativu predsednika SRJ. Narodna Skupstina ce u utorak 6. aprila razmotriti Predlog odluke o raspisivanju republickog referenduma radi izjasnjavanja gradjana Srbije da li prihvataju ucesce stranih predstavnika u resavanju problema na Kosovu i Metohiji. S obzirom da su ideju o referendumu podrzale tri najvece parlamentarne stranke- Socijalisticka Partija Srbije, Srpska radikalna stranka i Srpski pokret obnove, predlog ce u Skupstini naravno biti prihvacen, a onda ce referendum biti sproveden najmanje za 30 najvise 60 dana, od dana raspisivanja.

U javnosti se vec postavljaja pitanje da li ce referendum uspeti, odnosno da li ce na njega izaci vise od polovine biraca u Republici. Naime, trecinu birackog tela u Republici predstavljaju nacionalne manjine, a one po svoj prilici nece glasati.

Kosovski Albanci su to vec saopstili, a njihov lider Ibrahim rugova nazvao je referendum neozbiljnim i da ima za cilj da blokira resavanje kosovskog problema. Celinici nekoliko vojvodjanskih stranaka (Dragan Veselinov, Narodna seljacka stranka, Nenad Canak, Liga socijaldemokrata Vojovodine) su se izjasnili protiv referenduma dok je Savez vojvodjanskih Madjara saopstio da podrzava raspisivanje referenduma i predlaze biracima da svojim glasom ne pruze podrsku politici izolacije od sveta. Koalicija Sandzak je takodje saopstila da poziva  lanove i simpatizere da ne ucestvuju u referendumu, jer ne zele da daju pokrice za politicke promasaje Slobodana Milosevica.`

Uz to, dva ranija referenduma u Srbiji 1992.(o drzavnim simbolima i prevremenim parlamentarnim izborima) propali su zato sto nije izasao dovoljan broj biraca. Ovde je, medjutim- kako kaze Milosevic - rec o krupnim stvarima kao sto su integritet i suverenitet pa nije nemoguce da i izadje dovoljan broj gradjana, a ako i ne izadje, namicanje koje stotine hiljada nedostajucih glasova se dosad nije pokazao kao veci problem za vlast u Srbiji.

No, zadrzimo se za trenutak na atmosferi koja se u Srbiji stvara povodom referenduma. Vlast puca iz
teske verbalne artiljerije.Ja sam licno ubedjen da ce ogromna vecina gradjana Srbije plebiscitarno odbaciti bilo kakvo strano mesanje u procesu resavanja nasih unutrasnjih problema rekao je potpredsednik Vlade Srbije i vodja Srpske radikalne stranke Vojislav Seselj. `Ovakav odnos prema Kosovu i Metohiji kao neotudjivom i integralnom delu Srbije predstavlja izraz odgovornosti prema nasim vitalnim nacionalnim i drzavnim interesima i zastitu drzave od spoljnog mesanja,' kaze se u saopstenju SPS.

Jugoslovenska levica, koju vodi supruga jugoslovenskog predsednika dr Mira Markovic smatra ovako: Odnos prema nasem stavu da sami bez stranog resavamo svoje probleme je negativno primljen od strane mocnika koji su razbili prethodnu Jugoslaviju, koji zele da razbiju ovu Jugoslaviju i koji zele da diktiraju celom svetu kako ce da zivi.

Drzavni mediji po receptu overenom tradicijom, obelodanjuju opstenarodnu podrsku predsedniku i njegovom patriotizmu. Tako Politika citira telegram podrcke Opstinskog odbora SPS Apatina u kojem se Milosevicu porucuje da je u prelomnim istroijskim trenucima za Srbiju i Jugoslaviju u poslednjoj deceniji donosio hrabre i mudre odluke. I ova Vasa odluka da se gradjani Srbije izjasne o odbrani teritorijalnog integriteta Srbije i Jugoslavije dokaz je da nikad niste zanemarili volju naroda.Pomenuti list prenosi i telegram Nove komunisticke partije Jugoslavije gde se kaze da zapadne sile, u prvom redu SAD, uz pomoc domace 'pete kolone 'pokusavaju da nasoj drzavi nametnu diktat koji je sracunat na razbijanje Srbije i Jugoslavije u cilju etapnog stvaranja fantomnske separatistice tvorevine na nasoj teritriji, koja bi predstavljala odskocnu dasku za instaliranje baza okupacionih NATO snaga na Kosmetu.

S druge strane ono sto je u Srbiji ostalo od demokratske opozicije pokusava da u celu pricu unese neki glas razuma, pa tako Gradjanski savez Srbije kaze da bi najbolje bilo da se u nasoj zemlji raspise referendum o katastrofalnoj politici Slobodana Milosevica i njegovom opstanku .Demokratska stranka saopstava da je rezim Slobodana Milosevica dosad svojim ponasanjem, neustavnim i nedemokratskim delovanjem samo pruzio razloge za strano mesanje koje je uvek na kraju sam dozvoljavao a, Demokratska stranka Srbije je misljenja da Milosevic podmece kuakvicije jaje srpskom narodu koji bi na referendumu trebalo da odluci o jednom aspektu kosovskog problema koji nije nevazan, ali je to samo jedno pitanje.

Strani faktor se listom negativno izrazio o Milosevicevom referendumu. Generalni sekretar NATO Havijer Solana ocenio je da je rec o samo jos jednoj gresci' predsednika SRJ. Portparol Stejt de partmenta Dzejms Rubin kaze da se pokazuje da Milosevic ostaje nevoljan da prihvati minimalne uslove koje postavlja svetska zajednica i da sekocka sa buducnoscu svoje nacije.' Bronislav Geremek, predsedavajuci OEBS ponovio je stav da je ucesce trece strane neophodno u smirivanju situacije na Kosovu i Metohiji. Nemacki ministar inostranih poslova Klaus Kinkel preporucio je Milosevicu da odustane od referenduma i da to nije nista drug do proceduralni trik sa ciljem da se odbaci verodostojan, bezuslovan dijalog sa kosovskim Albancima uz medjunarodno posmatranje.

Dakle, sta Milosevic hoce sa referendumom osim da navuce nove medjunarodne sankcije naciji, koja tesko da ih vise moze izdrzati. Najpre, hoce da izazove nacionalno patriotski naboj kod Srba i da ih postoriji iza zastave koju naravno, on nosi. Verovatno bi, bio sretniji da moze, kao krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih, da racuna na masovno izlivanje naroda na ulice u znak podrske njegovoj politici,( ako bi opet vikali hocemo oruzje tim bolje), ali taj naboj jednostavno vise ne postoji cak ni po pitanju Kosova, kao kvintesenciji srpskih nacionalnih emocija.

Referenudum je zato drugo najbolje resenje da se potvrdi jedinstvo naroda i rukovodstva, odnosno podrska Milosevicu kao neprikosnovenom vodji.

Drugo, posto Srbija ostaje pri poptuno nepopustljivom stavu da se pitanje Kosova resava bez ikakvog medjunarodnog posrednistva i iskljucivo u okviru Srbije (a ne Jugoslavije, kako to hoce Albanci) sve je izvesnije da ce Jugoslaviji krajem aprila biti uvedene nove ekonomske sankcije. Ukoliko uspe referendum, Milosevic moze mirno reci:trazili ste trpite. Sankcije bi mu uostalom odlicno dosle jer bi predstavljale i pokrice za totalni ekonomski slom, koji Jugoslaviji sa ovakvom politikom neminovno predstoji, cak i da se sankcije zvanicno ne uvedu.

Trece, cekanje na ishod referenduma sjajan je izgovor za odlaganje bilo kakvih ozbiljnijih pregovara sa kosovskim Albancima. Slobodan Milosevic, u skladu sa svojim poznatim majstorstvom na tom polju, manevrisace na kratke staze da bi sacuvao, i po mogucstvu konsolidovao, nesumnjivo poljuljanu vlast. Da je ikad hteo nesto da pita narod, pitao bi kad je ulazio u predhodna tri rata. Odnosno, sad bi postavio sustinsko pitanje- da li ste za to da se Kosovu i Metohiji da veci stepen autonomije.

Ovako, mirno resenje za Kosovo nije ni za korak blize, a agonija Srbije i Jugoslavije pod Slobodanom Milosevicem neometano se produzava.

Roksanda Nincic (AIM)