"MILOSEVIC SE BORI ZA SEBE,A NE ZA SRBIJU"

Pristina Apr 5, 1998

Dobre poznavaoce jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica nije zacudio njegov poslednji politicki "manevar"- inicijativa za odrzavanje Referenduma u Srbiji posredstvom kojeg bi srpski narod trebao da odluci o angazovanju medjunarodne zajednice u albansko-srpskim razgovorima oko resavanja pitanja Kosova. Odnosno, nije ih toliko iznenadio sam predlog koliko njegova otvorena drskost u odnosu na trenutni tragican ekonomski i politicki polozaj njegove zemlje. Uprilicen dalji scenario, koji je i ovoga puta Milosevic izrezirao po ustaljenom redosledu, ponovo je predstavljen sirom Srbije. Svesrpski skupovi po Evropi i mediji, njegovo su glavno oruzje. Ako ovi prvi imaju minimalni uticaj ili ga uopste nece imati na promenu misljenja Vlada zapadnih zemalja, mediji su ovoga puta "uznapredovali" u propagiranju svega onoga sto Milosevicu padne napamet. Osim gradjana koji se u "montiranim" anketama izjasnjavaju u prilog odrzavanja Referenduma, kao i tokom proslog meseca u prilog brutalne policijske intervencije na Kosovu, ovoga puta znacajni termini u udarnim informativnim emisijama "prepusteni" su poznatim sportistima, glumcima, pevacima..., koji objasnjavaju "neukom" narodu da obavezno treba reci "ne" svetu, jer je Kosovo unutrasnje pitanje Srbije. Zbog cega impliciranje licnosti iz javnog kulturnog i sportskog zivota? Da li Milosevic i njegovo okruzenje smatraju da ideja o referendumu, posle cetvorogodisnjeg rata i mnogih zrtava koje su podnele srpske porodice i najzad posle izbora koje su socijalisti dobili na jedvite jade i zamora Srba da u kutije ubacuju glasove, a da nemaju pravi uvid u stvarne "igre", moze da bude mac sa dve ostrice? Da li je posle svega ovoga i uspostavljenih novih kaznenih mera prema Jugoslaviji, zatim devalvacije monete i okretanje ledja Milorada Dodika jugoslovenskoj inflaciji, ova vlast resila da u igru mora da uvede do sada javno "neukaljane" licnosti i podigne moral gradjanima zbog onoga sto ih ocekuje. Ono za sta ce sami glasati, za sankcije jos teze, a koje ce ponovo svi uglas nazivati "nepravednim". Milosevic i ovoga puta zeli da barem pred svojim narodom, jer mu niko vise ne veruje, sebe da predstavi kao "Vozda" koji na politickoj sceni nastupa sa "karizmom mirotvorca i narodnog coveka".

Ova inicijativa Slobodana Milosevica o odrzavanju Referenduma, na Kosovu je ocenjena kao novi izazov medjunarodnoj zajednici. Lider kosovskih Albanaca dr. Ibrahim Rugova je istakao da je Miloseviceva inicijativa neozbiljana i da je jedini njegov cilj blokiranje resavanja pitanja Kosova na medjunarodnom nivou. U tom okviru se ocenjuje da pozivom na Referendum Milosevic zapravo zeli da jos vise odugovlaci proces dijaloga, jer kako se ovde kaze on moze da politicki prezivi samo "stvaranjem novih problema". "Kako se drugacije moze objasniti cinjenica, podsecaju neki analiticari, da je ovo prvi put da glavni akter Dejtona trazi misljenje svog naroda oko jednog problema"!

U tom smislu, Albanska Demohriscanska partija Kosova ocenjuje da je Milosevic "brojne velike poslove zavrsio sam, bez konsultacija sa svojim narodom, dok je odluke donosio sa svojom elitom koja je uvek isla na stetu citavoj Jugoslaviji". Potpredsednik Parlamentrane partije Kosova Bajram Kosumi ide dalje i kaze da je "Kosovo i na osnovu Ustava iz

  1. godine, ali i na osnovu sadasnjih politickih dostignuca, ustavno politicki i pravni entitet". Po Kosumiju je upravo ovo osnovni razlog zbog cega se ne moze organizovati referendum van ovog entiteta i odredjivati njegova sudbina. "Ako treba neki referendum, on se treba organizovati na Kosovu i da gradjani Kosova, a ne oni iz Srbije, oduce o ovakvim stvarima. Zbog ovih razloga, za Albance na Kosovu i sa politickog i sa pravnog aspekta ovaj Referendum je bezvredan", zakljucuje Kosumi.

Incijativa o odrzavanju referenduma nije iznenadila ni albanske politicke krugove, jer navodi se "od Milosevicevog rezima nije se moglo ocekivati nista bolje, jer je on toliko zaglibio u militaristickoj politikci, toliko je duboko uvukao srpski narod u rat sa drugim narodima, da se ovaj rezim drugacije ne moze izvuci, vec samo gubeci".

Tako Demacijevi parlamentarci smatraju da "srpska Vlada, bila ona u Srbiji ili u jugoslovenskoj federaciji, na celu sa Milosevicem predstavlja samo ratnu masineriju. To je Vlada koja se oslanja samo na vojsku i policiju, Vlada koja zivi od rata i zato ce ona uciniti sve da ratove izazova". Oni takodje navode da je posredovanje trece strane u albansko-srpskom dijalogu, nije niti poziv na rat niti mrznja prema srpskom narodu, vec oni garantuje mirno resenje pitanje Kosova i ostvarivanje dogovorenog, dodajuci da je posredovanje dobro i za albanski i za srpski narod.

"Ovo sto sada zahteva Milosevic, kazu demohriscani jeste nastojanje da se obmane i svetska javnost sa njegovim spekulacijama u vezi sa pitanjem Kosova, odnosno on sada misli da ce prevariti i Kontakt grupu i Savet bezbednosti "obecanjima" da ce upravo sada zapoceti istinske pregovore sa Albancima, ali da naravno treba da pita svoj narod u vezi sa posredovanjem medjunarodnog faktora".

Ono sto je sigurno je da Milosevic i ovoga puta pokusava da "kupi" vreme. Srpski zakon o Referendumu predvidja da "od momenta predloga pa do njegovog organizovanja ne sme proci manje od 30 dana ni vise od 90 dana". Zvanicnom Beogradu je ostao rok kraci od tri nedelje da bi ispunio zahteve Kontakt grupe, jer u suprotnom on zna sta ga ceka- nove sankcije. Medjutim, neki intelektualni krugovi na Kosovu tvrde da ni to za samog Milosevica nece predstavljati neki problem. "Kada je Srbija i Jugoslavija u pitanju - ni jedan Zakon ne vredi, jer je on u stanju da koristi sve moguce mahinacije", kazu oni i dodaju da Zahtev za Referendumom nece funkcionisati, jer "medjunarodni faktori i citav svet zna da Milosevic manipulise pitanjem Kosova". Uostalom brojni medjunarodni emisari koji poslednjih dana dolaze u Beograd i Pristinu, da prenesu odluke Kontakt grupe i upozoravaju da nece sve ostati samo na recima ukoliko se one ne budu ispunile do odredjenog roka, pokusavaju da pronadju prostor za hitno uspostavljanje dijaloga. Tokom svojih susreta sa Milosevicem i Rugovom i posebni izaslanik predsednika Fnrancuske Zaka Siraka, Zan Blo je podvukao da se dijalog mora odmah otpoceti "bez ikakvih novih preduslova bilo koje strane". Ali, o ostrim kritikama koje su ovih dana upucene na racun inicijative o Referendumu od strane medjunarodne zajednice, izlisno je govoriti. Milosevic u igru uvodi svoj narod, a kako rekose radikali "da vidimo ko ce osuditi citav jedan narod".

Ipak, kosovski analiticari su misljenja da covek koji je tokom 11 godina svoje vladavine nastojao da stvori imidz da navodno vodi politiku u sluzbi naroda, ovim postupkom zeli i definitivno da se posluzi svojim narodom. "Milosevic je bio taj koji je kao predsednik Srbije odlucio, i to bez ikakvog Referenduma o sudbini SRJ i svih Srba. Sada, kao formalni predsednik Jugosavije, Milosevic nastoji da arbitrira sudbinu Srbije i da nadje spas za sebe, a ne za Srbiju i za Kosovo.

Otuda, Miloseviceva inicijativa za Referednum predstavlja jedan od njegovih najdrskijih "manevara", koji ako nista drugo najavljuje "nove igre" do poslednjeg daha. Njegovi potezi u dobijanju u vremenu vec su poznati. Sporazum o albanskom obrazovanju na albanskom jeziku to dokazuje na najbolji nacin. On je samo jednim svojim potpisom, bezbolno "kupio" skoro dve godine...

AIM Pristina Besim ABAZI