Koalicija DPS,SDP,NS i SDA
aim/pod/pubs/zi
NN: NAJAVA STVARANJA REFORMSKE KOALICIJE
N: Sansa ili udes
PN: Pravilo je da koalicije onemogu}avaju "prosipanje glasova", ali izborni savez moze biti i svojevrsna zamka, ukoliko svi budu oslu{kivali samo interes svoje partije
tekst:
Jos krajem prosle sedmice bilo je gotovo sigurno: od reformske koalicije nece biti nista. Tako su se, barem javno, izjasnjavali oni od kojih je zavisila odluka o stvaranju saveza
- lideri vladajuceg DPS-a. Medjutim, ove nedjelje odrzana su dva sastanka predstavnika DPS-a sa liderima opozicije. Sastanci su obavljeni iza zatvorenih vrata. Daleko od ociju javnosti vlast i dio opozicije se pokusavaju dogovoriti o izbornom savezu. Po oskudnim vijestima koje su sa sastanaka procurile koalicija DPS sa SDP, Narodnom strankom i SDA gotovo izvjesna. Sa liberalima se pokusava potpisati akt o nenapadanju, a dvije albanske partije ce zbog specificnog izbornog sistema, najvjerovatnije, ostati van koalicije.
Ako ovaj dogovor prodje, politicka geografija Crne Gore bice posve izmijenjena, kao i pozicije politickih stranaka u izbornoj utakmici koja je prakticno vec pocela.
Prije ovih sastanaka niko, sa sigurnoscu, nije znao da odgonetne hoce li biti koalicije demokratskih snaga, potpisnica jesenjeg Sporazuma Vlade i demokratske opozicije. Jasno je jedino bilo da su se liberali, posto nijesu dobili "ozbiljnu ponudu od DPS-a", odlucili na samostalan nastup, dok su socijaldemokrate i narodnjaci mnogo prije raspisivanja izbora pozivali na zajednicki nastup. Protivnici koalicije spocitavali su im slabost i strah od kraha u maju, a prvaci NS i SDP-a upozoravali su da je njihov jedini motiv stvaranje fronta protiv crveno-crne koalicije iz Beograda i unitarizacije zemlje, koja je saveznistvom Milosevica i Seselja objelodanjena kao zvanicna politika Srbije.
Na upozorenja o neophodnosti koalicije prvaci DPS-a se nijesu narocito osvrtali. Oni su samouvjereno govorili o snazi svoje partije. Cak se od Svetozara Marovica cula nevjerovatna informacija da je DPS-u "vjerno" vise od 50 odsto biraca. Samostalan izlazak na izbore, uz takvu podrsku, prosto je bio gotova stvar. Milica Pejanovic-Djurisic to je najavila vise puta, kao i drugi aktivisti DPS-a. Miodrag Vukovic je samostalan nastup i teoretski obrazlozio. "Ako bi sada formirali koaliciju, to bi znacilo ujedinjavanje svih stranaka, potpisnica Sporazuma u jednu partiju. To bi morao da prati jedinstveni politicki program, a mi nijesmo konsolidovali biracko tijelo da bi ga sada cijepali", konstatovao je Vukovic, nagovjestavajuci tako da u njegovoj partiji, ipak, preovladjuje volja onih koji su protiv koalicije.
Izgleda, medjutim, da se volja vecine u DPS-u preko vikenda naprosto izmijenila u korist zajednickog nastupa, sto je lidere DPS-a sada, dva mjeseca pred izbore, natjeralo da sjednu sa opozicijom za pregovaracki sto i razgovaraju o koaliciji? Po svemu sudeci, nije u pitanju svijest da jedino blok demokratskih snaga moze iznijeti reforme i uvesti drustvo u mirnu tranziciju ka demokratiji. Jer, da je te svijesti zaista bilo, ne bi se od predsjednickih izbora i krhke pobjede svih potpisnica Sporazuma vrijeme uludo gubilo, na pokusaju ponovnog stvaranja jednopartijskog monopola. Predstavnici vlasti bavili su se smjenama po opstinama, organizovanjem partijskih celija u preduzecima i umivanjem drzavnih medija koji sada na nesto suptilniji nacin propagiraju politiku vladajuce elite. Umjesto ucvrscivanja saveza protiv Milosevica na demokratskoj platformi, DPS je cinio sve da povrati poljuljane partijske pozicije, da sto vise oslabi Bulatovica, ali i partnere iz Sporazuma.
Medjutim, Bulatovic i njegova stranka nijesu sjedjeli skrstenih ruku, sto je najbolje pokazao osnivacki kongres SNP-a u prepunoj dvorani sportskog centra "Moraca". Vidjelo se da je patriotski blok, okupljen oko bivseg predsjednika Republike, tesko razbiti. Gotovo sve ankete pokazuju da Bulatovic vodi najjacu stranku u Crnoj Gori. Samouvjereni javni nastupi prvaka DPS-a ocito se tope pred upozoravajucim rezultatima agencija za ispitivanje javnog mnjenja. Analize pokazuju da je DPS uspio da donekle stabilizuje vlast, nakon sloma partije prosle godine, ali ne i da povrati znatan broj biraca. Po sondazama prethodnih mjeseci Djukanovic jeste najpopularniji politicar u Crnoj Gori, ali je od njegove partije jaca za nekolika procenta stranka Momira Bulatovica.
Doduse, za Bulatovicevu partiju bi danas glasalo znatno manje biraca od onog impresivnog broja koji je zaokruzio bivseg predsjednika na oktobarskim izborima. Stoga, Bulatoviceva SNP vjrovatno nece moci da samostalno obrazuje Vladu, odnosno gotovo da nema sansi da zadobije apsolutnu vlast u parlamentu. Ali, najjaca stranka nakon izbora daje mandatara i nije tesko pretpostaviti koliko bi se iskomplikovala politicka slika Crne Gore, ako bi buduci mandatar bio Momir Bulatovic ili neko od njegovih ljudi. A i prica o reformama time bi bila zavrsena.
Po sadasnjim sondazama javnog mnjenja reformska koalicija sastavljena od DPS-a, SDP-a, NS i SDA potukla bi Bulatovica na izborima, cak i bez LSCG, DUA i DS. A u postizbornom savezu sa liberalima i albanskim partijama, koji se cini i prirodnim i mogucim, velika koalicija bi dominantno vladala parlamentom i Vladom. Bulatovic bi, dakle, bio samo respektabilna opozicija.
Ovu racunicu, koju su jasno prepoznale SDP i Narodna stranka, u vrhu DPS-a tek odnedavno priznaju. Na promjenu stava, pored neuspjeha da se marginalizuje Bulatovic, uticali su vjerovatno i stavovi medjunarodne zajednice. Brojni diplomatski predstavnici, koji su posljednjih nedjelja pohodili Podgoricu, sugerisali su Djukanovicu da jedino skupa sa opozicijom moze tuci Bulatovica i Milosevca i da je Zapad voljniji da podrzi demokratski blok, nego jednu partiju. Uostalom, iskustva postkomunistickih zemalja govore da je tranzicija ka demokratiji jedino moguca kroz savez svih demokratskih snaga.
Hoce li biti izbornog bloka i ko ce unutra uci znace se, vjerovatno, do kraja nedjelje. Koalicija bi mogla biti velika sansa Crne Gore, ako oko nje uspiju da se dogovore predstavnici DPS-a i opozicije. Pravilo je da koalicije onemogucavaju "prosipanje glasova", sto je od znacaja u Crnoj Gori, u kojoj je biracko tijelo nakon politickih lomova usitnjeno. Ali, izborni savez moze biti i svojevrsna zamka, ukoliko svi budu osluskivali samo interes svoje partije. Pregovori upravo stoga i idu tesko. Uostalom, sjetimo se, ovdje je jedan pokusaj da se napravi velika opoziciona koalicija propao zbog svadje oko nekolika poslanicka mandata. Ako se istorija ponovi, onda ovdje reforme moraju sacekati, neke bolje i pragmaticnije ljude.
Milka Tadic AIM Podgorica