TV Crne Gora
aim1/pod/pubs/zi
Prvi rezultati nove uredjivacke ekipe TV Crne Gore
STARA PRICA NOVO PAKOVANJE
Najvidljivije promjene u Crnoj Gori, nakon pobjede Mila Djukanovica na predsjednickim izborima, su one na drzavnoj televiziji. Prvo su uslijedile kadrovske smjene - bivsi glavni urednik Milorad Djurkovic vracen je na stari posao - sportskog komentatora, a na njegovo mjesto dosao je Velibor Covic. Covic je devedesete bio glavni urednik TV Crne Gore, koju je napustio kada je formiran JUTEL. Nakon raspada zemlje i Markoviceve televizije Covic je veoma aktivan u Liberalnom savezu, vodi imformativnu politiku ove stranke i jedan je od najblizih saradnika Slavka Perovica. Kasnije prelazi u Radio Slobodna Evropa.
U direktora televizije promovisan je Goran Rakocevic. Rakocevic je Djukanovicev intimni prijatelj, drug iz omladinskih dana, nekadasnji urednik "Mladosti" i dopisnik beogradske "Politike". Zbog tekstova koje je objavljivao u srpskom listu o liderima crnogorske opozicije ranih devedesetih javno se prosle godine izvinio u parlamentu. Rakocevic je to uradio nakon sukoba sa bivsim crnogorskim predsjednik Momirom Bulatovicem. Podsjetimo, Bulatovic je razlaz sa Djukanovicem najavio zahtjevom za smjenama u tadasnjoj Vladi - trazio je i glavu ministra kulture Rakocevica i dobio je. Rakocevic je tada smijenjen, ali sada ima sansu da Bulatovicu uzvrati udarac koji mu je ovaj nanio prosle godine. Jer, nema sumnje, dva mjeseca pred izbore kljuceve ko ce izgubiti a ko dobiti drzi i celni covjek televizije.
Nova uredjivacka ekipa iz temelja je uzdrmala ovu kucu. Sa TV ekrana nestala su poznata lica. Doskorasnji urednici dnevnika su na nekim manje vidljivim poslovima, a na njihova mjesta dosli su mladi ljudi, bez narocitog iskustva u novinarstvu. To vizuelno daje novi imidz, slika je bez sumnje modernija, ali je pitanje koliko ta nova lica u pazljivo odabranoj italijanskoj odjeci mogu iznijeti program. Glamur sa televizije veoma podsjeca na predsjednicku kampanju Mila Djukanovica, koju je kreirao upravo Rakocevic - i umalo sigurnu pobjedu pretvorio u poraz. Pitanje je da li ce taj TV sjaj biti adut Momiru Bulatovicu u njegovoj populistickoj kampanji protiv rasipnistva, bogacenja i kriminala. Koliko ce dobro nasminkanim voditeljima vjerovati osiromaseno biracko tijelo u Crnoj Gori?
Poznata americka organizacija Komitet za zastitu novinara pohvalila je novu uredjivacku ekipu drzavne TV da je prosirila svoje informativne izvore, ukljucila domace i medjunarodne agencije i dala mnogo vise prostora opoziciji. Ali u godisnjem izvjestaju Komiteta kaze se i da je televizija jos daleko od standarda slobodnog novinarstva - ima otvorenu prodjukanovicevsku orjentaciju. U udarnim terminima favorizuje se reformski kurs predsjednika Crne Gore i premijera. Opozicija je mozda dobila nesto vise prostora, ali je protjerana iz dnevnika - njihova saopstenja se citaju u posebnom informativnom bloku, nakon vremonske prognoze. Zbog toga je svog nekadasnjeg saradnika Velibora Covica zestoko napao lider Liberala Slavko Perovic. No, Perovic je u mnogo boljem polozaju nego Djukanovicev najeveci konkurent Bulatovic, koji je gotovo posve nestao sa ekrana iako je njegova stranka jedna od najacih u Republici. Tako osnivavacki kongres Bulatoviceve partije, nastale iz otcijepljenog dijela DPS-a, nije zasluzio ni minut u TV Dneviku, iako je formiranje Socijalisticke narodne partije jedan od najvaznijih politickih dogadjaja i ozbiljna prijetnja najavljenim reformama.
Slicno i zvanicnoj politici koja u susret paralamentarnim izborima koketira cas sa jednim, cas sa drugim dijelom birackog tijela Crne Gore, tako i drzavna Televizija, varira od emancipatorskih uzleta, do profesionalnih padova koji je vracaju na dane iz proteklih desetak godina. Tako, jedne veceri TV Crne Gore uprilici razgovor na temu rata i ratnih zlocina, gdje eeminentni sagovornici daju pravu sliku desavanja, dok par dana nakon toga, podilazeci zeljama tzv "srpskog" biralista, organizuju propagandnu emisiju sa akterima iz vremena ratnohuskacke politike i novinarstva.
Kada su u pitanju informacije koje ne gode aktuelnoj vlasti, nova, refromska i profesionalna garnitura, takodje, iz dana u dan sve vise podlijeze instrukcijama iz drzavnog vrha i filuje informacije po zelji naalogodavaca. Dok su, recimo, nezavisni mediji podizali tiraz zbog vijesti da je u Italiji uhapsen jedan od vaznih policijskih ljudi, zbog veza sa tamosnjom mafijom, TV Crne Gore je o ovom skandalu obavijestila javnost u kasnoj informativnoj emisiji kroz saopstenje Ministarstva policije u kome se gotovo nista ne otkriva.
Koncepcija drzavne TV u svemu se, dakle, poklapa sa politikom crnogorskih reformista - kritika totalitarnog rezima u Beogradu, promocija dijaloga na Kosovu, postovanje manjinskih prava, otvaranje prema svijetu, ali i zadrzavanje monopola unutar Crne Gore i zabrana informacija koje mogu "uznemiriti" javnost, ili bolje Djukanoviceve reformiste. No, i to je napredak u odnosu na godine kada je crnogorska televizija podsticala mrznju, pripremala naciju na rat, a mnoge pojedince na zlocin.
Milka Tadic (AIM Podgorica)