Lice i naliƒje reformista

Podgorica Mar 29, 1998

aim/pod/pubs/zi

Dvostruko lice reformista

ZAVADI PA VLADAJ

TXT: Kako se i ocekivalo, predsjednik Republike Milo Djukanovic raspisao je vanredne parlamentarne izbore za 31. maj, nagovjestavajuci time burno proljece u Crnoj Gori. U narednih 60-tak dana vodice se bespostedna borba za 78 poslanickih mjesta u republickom parlamentu. Prethodno su visestranacke radne grupe, iako uz dosta varnica, usaglasile izborna pravila, u skladu sa jesenjim sporazumom vecine opozicionih partija i Vlade Crne Gore.

Iza zavjese izbornih pravila i uslova, medjutim, unutar Crne Gore vodi se borba bez skrupula, u kojoj nema mnogo osvrtanja na zakone i druge drzavne propise koje je nedavno usvojio republicki parlament. Na meti svih parlamentarnih stranaka prevashodno je - kontrola nad birackim spiskovima. Sef racunskog centra Vlade Crne Gore, Branimir Gvozdenovic, najavio je da ce za majske izbore biracki spiskovi biti kompletirani i da nece biti razloga za proteste. Situacija na terenu, medjutim, navodi na sumnju da je posao evidencije biraca zaista okoncan. Naprotiv, u posljednja dva mjeseca bukti pravi rat za lokalne organe uprave. Dosadasnji izbori su pokazali da opstinske vlasti mogu imati znacajan uticaj na konacan izborni rezultat: u njihovoj nadleznosti je imenovanje izbornih komisija, birackih odbora, one kontrolisu lokalne medije...

Kakva je borba za partijsku prevlast za opstinske vladavinu pokazuje i to sto Crna Gora ima dvadeset i jednu opstinu, a dvadeset i tri "legalno" izabrana gradonacelnika! Iako je krajem januara potpisan "sporazum o nenapadanju" dva krila nekada jedinstvenog DPS-a, ni jedna strana se ne pridrzava potpisanog dogovora.

Nastupajuci sa pozicije apsolutne kontrole republickih drzavnih institucija DPS Milice Pejanovic Djurisic prva se odlucila za obracun na lokalnom nivou. Tako su u glavnom gradu Podgorici i trecem po velicini Bijelom Polju, uz podrsku Narodne stranke, SDP i partija koje okupljaju Muslimane i Albance u Crnoj Gori, "reformisti" uspjeli da imenuju nove gradonacelnike. Slicna se strategija primjenjuje, sa manje ili vise uspjeha, i u drugim crnogorskim opstinama. Tamo gdje su "pobijedili" predstavnici DPS-a policija se postarala da se obezbijede uslovi za preuzimanje vlasti. Ocito je da - gdje god za to ima uslova - DPS naprosto "zaboravlja" proslogodisnji Sporazum i price o demokratizaciji izbora, te se svojski trudi da formira jednopartijeske (citaj: svoje) opstinske izborne komisije, kao sto se i desilo u Budvi i na Cetinju.

Nije se, pri tom, mnogo vodilo racuna o zakonitosti. Na nedavnom zasijedanju Skupstine Crne Gore predstavnici Liberalnog saveza ostro su kritikovali postupak smjene gradonacelnika, a narocito aktivnosti policije. Ranko Djonovic, predsjednik LSCG, navodi da su clanove njegove partije, odbornike u opstini Podgorica, "obradjivali" pripadnici tajne policije da bi se postigao potreban broj glasova za imenovanje novog gradonacelnika. Liberali su, takodje, zestoko optuzili i dojuserasnje partnere iz koalicije Narodna sloga - Kilibardine narodnjake - da su pogazili koalicioni dogovor i u Podgorici falsifikovali pecat LSCG da bi "odradili posao za DPS".

Najzesci u optuzbama za nezakonitost smjena u Podgorici i Bijelom Polju bili su, kako je i ocekivano, predstavnici Bulatoviceve novoimenovane Socijalisticke narodne partije. Oni smatraju da je drzavna bezbjednost stavljena potpuno u sluzbu jedne politike - Djukanoviceve i Maroviceve partije. "Umjesto da radi svoj posao, policija se ukljucila u tek zapocetu izbornu kampanju. Ona vrbuje odbornike u nelegalnoj smjeni predsjednika opstina. Ona ulazi u glavne odbore parlamentarnih stranaka potkupljujuci ili zastrasujuci one koji nijesu za takozvani reformski policijski kurs", kaze se u saopstenju Bulatoviceve partije.

I Slavko Perovic, politicki lider Liberalnog saveza, smatra da se narusava proklamovana jednakost partija u predizbornoj kampanji. U otvoremom pismu koje je uputio Filipu Vujanovicu, predsjedniku crnogorske Vlade, Perovic trazi da se odmah pozovu predstavnici OEBS, kako bi se preduprijedili prigovori o regularnosti majskih izbora. Lider liberala upozorava na "spremnost odredjenih struktura u Demokratskoj partiji socijalista da se i ovi izbori tretiraju na vec vidjeni nacin" i navodi da su "protivno duhu i sustini zakona o izboru odbornika i poslanika U Budvi, Cetinju, Zabljaku, Mojkovcu, Danilovgradu i Bijelom Polju formirane jednostranacke, nadstranacke ili komisije bez predstavnika Liberalnog saveza". Perovic, takodje, tvrdi da policija "lobira za odredjenu politicku grupaciju" i napominje da su drzavni i lokalni mediji "stavljeni u sluzbu stvaranja prestiza aktuelne vlasti".

Na otvoreno pismo Perovica predsjednik Vlade Crne Gore za sada se nije udostojio odgovoriti. Premijer je, ocito, zaposlen predizbornim aktivnostima. Samo tokom ove nedjelje predsjednik Vlade ce obici Berane, Andrijevicu, Plav i Rozaje i, nema dileme, da ce sa pozicije predsjednika Vlade poraditi i na jacanju pozicija partije kojoj pripada. A da je izborna kampanja uveliko otpocela zaista pokazuje i rad TV Crne Gore, koja iz dana u dan forsirano prati skupove na kojima drzavni funkcioneri u ime vladajuce partije obilaze opstine ili mjesne zajednice. Izvjestaji sa tih sastanaka u prvim su minutima Dnevnika, dok je, na primjer, informacija o osnivackom kongresu Bulatoviceve SNP emitovana u "Stranackom ogledalu", dodatku koji se prikazuje tek nakon Dnevnika 2 TV Crne Gore.

Ne treba sumnjati da ce se u naredna dva mjeseca sa medjusobnim partijskim optuzbama nastaviti i da ce se, kako se priblizava dan izbora, korsititi sva sredstva. Prema dosadasnim istrazivanima najvece sanse za uspjeh na vanrednim parlamentarnim izborima daju se Djukanovicevom DPS- u i Bulatovicevom SNP-u. I prve predizborne aktivnosti pokazuju da ove dvije partije imaju najveci broj pristalica.

Pitanje je, medjutim, da li ce Crna Gora, kao za prethodne predsjednicke izbore, biti ostro podijeljena u dva rova. Ocito je da se nekadasnji saveznici, potpisnici "Sporazuma za demokratsku Crnu Goru" sada tesko dogovaraju. Jedan od razloga je i ocito nastojanje DPS da sto sam ojaca, pa cak eventualno i povrati raniji jednostranacki monopol.

Slicno je i sa Bulatovicevom SNP. Novcano i medijski pomognuta iz Beograda, SNP je vec formirala razgranatu mrezu za logisticku podrsku na terenu. Naime, sa pozicije saveznog ministra odbrane Pavle Bulatovic je, za svega dvadesetak dana posmjenjivao sve (Djukanoviceve) nacelnike podrucnih organa odbrane u crnogorskim opstinama, postavljajuci na ta mjesta pripadnike svoje stranke. Tako je Branko Bujic, clan GO SNP, postavljen za nacelnika u Baru, Dragan Braunovic, takodjer visoki funkcioner SNP, u Podgorici... Slicno se dogodilo u Zabljaku, Kotoru, Plavu, Rozajama. Bulatoviceva partija je na taj nacin izgradila solidni infrastrukturu i na raspolaganju su im, opstinske prostorije za rad stranke, mocni uredjaji veze, specijani telefoni, kao i sluzbeni automobili. Predsdnik SNP je na nedavnoj promociji u okolini Podgorice najavio da ce se aktivisti njegove stranke "povuci u ilegalu", da ce stranka organizovati "seminare za obuku clanova" kako bi se sprijecila izborna kradja.

Na ruku prisalicama SNP svakako ide i ponasanje konkurentske DPS koja pokusava da samostalno osvoji vecinu u buducem parlamentu, ne birajuci pri tom sredstva i stvarajuci sve vise politickih protivnika. Gledajuci uske partijske interese, i u zelji da osvoji sto veci dio kolaca vlasti, DPS se do sada nije obazirao na ponude za stvaranja koalicionog bloka. Samo, vrijeme mocnog i jedinstvenog DPS-a je proslost a pokazuje se da Demokratska partija socijalista nema ni politicke snage ni volje da dijeli vlast, sto bi, kako to ocjenjuju i strani posmatraci, bio preduslov stvarne demokratizacije u Crnoj Gori. Kada to shvate i u DPS moze biti kasno i za reforme u Crnoj Gori.

Drasko DjURANOVIC (AIM Podgorica)