politiari i novinari
Novinari i politicari
KO CE KOGA
Za razliku od zvanicne Srbije u kojoj premijer Marjanovic optuzuje nezavisne medije da su, prvo, krivi za monetarni haos, a onda i za sukobe na Kosovu, u Crnoj Gori je situacija obrnuta. Dok predsjednik Djukanovic izjavljuje da su nezavisni mediji vazni u doba najave reformi i demokratije, a Vujanoviceva Vlada saopstava da ce drzava pomagati nezavisna glasila, ovdasnji stranacki lideri optuzuju upravo nezavisne da su se toliko osilili da razbijaju citave partije ili koalicije.
Prvo su liberali Slavka Perovica optuzili urednika RFI Stanka Cerovica da je zloupotrijebio funkciju novinara, posto je u svojoj radio-emisiji kazao za liberale da svojom strategijom samostalnog nastupa na predstojecim parlamentarnim izborima smanjuju sanse reformskog bloka, idu direktno na ruku Milosevicu. Na red je, potom, dosao sef dopisnistva "Dnevnog Telegrafa" iz Podgorice Drako Sukovic. Taman kad su iz Bulatoviceve partije prekinuli svaku saradnju sa njim (nezadovoljni brojkom mitingasa u njegovim izvjestajima), na njega su udarili liberali, opet preko drzavne TV. Povod su bile spekulacije oko sastava nove crnogorske Vlade i eventualnog ucesca liberala u njoj. Dopisniku Sukovicu je zamjereno anticrnogorstvo i saradnja sa vladajucim strukturama.
Ni DPS Milice Pejanovic-Djurisic nije sjedjela skrstenih ruku. Podgoricki Opstinski odbor odjednom je poceo da se bavi istrazivackim novinarstvom, pa je kroz svoj skener propustio reviju "Istok" i "Glas Zete", magazine bliske Bulatovicevoj politickoj partiji. Dijagnoza je poznata - nijesu na liniji. Kad su liberali u crnogorskom parlamentu izdvojili svoj poslanicki klub, dotadasnji sef poslanicke grupe koalicije "Narodna sloga", preko drzavne TV odrzao je javnu lekciju novinaru nezavisnog dnevnika "Vijesti", okrivljujuci ga da nije shvatio sta je bio neposredan povod za formiranje ovog kluba.
Onda se oglasio Harun Hadzic, predsjednik SDA Crne Gore. On je optuzio nezavisnog novinara Sekija Radoncica da svojim tekstovima u sarajevskom "Avazu", "podmuklo" razbija njegovu stranku. S druge strane, i stranka Momira Bulatovica ima ambiciju da kreira uredjivacku politiku. Potpredsjednik Predrag Bulatovic nije dosao u studio privatne televizije "Skaj sat", jer se nije slozio sa izborom urednika emisije tema i njegovog sagovornika.
Otkuda odjednom lavina optuzbi na rad nezavisnih? Ukoliko je i priblizno tacno da neki nezavisni novinar moze svojim tekstom u vremenu visepartizma da razbije ovu ili onu stranku, onda se logicno namece pitanje - kakva je to partija? Bice, ipak, da se radi o necem drugom. "U procesu zauzimanja pozicija za predstojece prijevremene parlamentarne izbore, partijski vrhovi postali su preosjetljivi na svaku vrstu primjedbi, pa svojim ishitrenim reagovanjima pokusavaju da u javnosti stvore sliku da je kod njih sve u najboljem redu komenatrise Srdjan Darmanovic, politicki analiticar iz Podgorice i zakljucuje - S druge strane, kad se jednom nekome nalijepi etiketa, unaprijed se pod sumlju dovodi njegovo buduce pisanje".
"Nema nista neobicnog ni u tome sto partije nastoje da kontrolisu kreiranje javnog mnjenje. Ali, ne moze biti zdravo za neku demokratsku zemlju da partije imaju monopol javnosti, jer se javni zivot ne iscrpljuje samo posredstvom stranaka" - ocjenjuje prof. dr Milan Popovic, sa podgorickog Pravnog fakulteta.
Zato se ne treba iscudjavati sto su se stranke slozile da prilikom donosenja novog Zakona o informisanju u taj posao ne ukljucuju novinare, niti njihove asocijacije. Nijesu, recimo, prihvatili sugestiju OEBS-a da u Savjet za zastitu slobode javnog informisanja koji Zakon uvodi, udju i predstavnici Udruzenja profesionalnih novinara Crne Gore (koje okuplja i novinare drzavnih glasila)a vec pet godina je clanica Medjunarodne federacije novinara. Zna se i zasto: bice lakse odlucivati o profesionalnoj etici bez njihovog prisustva i prava novinara na odbranu.
A kada pocnu trvenja, kao rezultata obostranog nezadovoljstva politicara i novinara, onda se iznose i stvari na koje sira javnost ranije ili nije obracala paznju ili nije ni bila upoznata sa njima. Tako je ovo razvrgavanje braka izmedju liberala i nezavisnih medija, izbacilo na povrsinu i cinjenicu, da neki od novinarskih kriticara Perovicevog LSCG, nekada bili clanovi te stranke - Nebojsa Cagorovic, dopisnik Rojtersa za Crnu Goru (bivsi sekretar za medjunarodne odnose ove stranke), Miodrag Vukmanovic, uvodnicar "Monitora" (bivsi potpredsjednik ove stranke), Zoran Ljumovic, direktor radija "Antena M" (bivsi sef poslanickog kluba ove stranke u crnogorskom parlamentu), i Slobodan Rackovic (istaknuti aktivista LSCG), dopisnik sarajevskog "Oslobodjenja"...
"Dok smo bili na pozicijama Perovica, a uz to jos i clanovi LSCG u vremenu rata i opste hipokrizije, lider nije ironisao sa nasom nezavisnoscu. Sada je, izgleda, druga pjesma. Da li samo zato sto procjene i stavovi nekad "casnih intelektualaca" nijesu identicni sa onim sto rade liberali", pita se jedan od prozvanih, Zoran Ljumovic, direktor Radija "Antena M"?
Liberali su, ocito, najotvorenije usli u razracunavanje sa novinarima, posebno sa onima koji su, do juce, bili u njihovim stranackim redovima. Ostale stranke, posebno vladajuca, kao da su shvatile da sa novinarima treba gajiti dobre odnose. Pametnije ih je, a i lakse, pridobiti, nego od njih praviti neprijatelje. Tako akteulna vlast, nakon promjene politike i zaokreta ka reformskom programu, trazi, kroz razne vidove angazmana, uglavbnom nezavisne novinare. Ugalvnom se radi o profesionalnim angazmanima u drzavnim medijima, ali ima i slucajeva propagandnog djelovanje bivsih nezavisnih, kroz medija pul vladajuce partije. Svi oni odbijaju da se formalno vezu za stranke, ali uredjivacke koncepcije tih medija ih uglavnom guraju u tom pravcu.
Vladajuca partija je karakteristicna po tome sto i dalje bastini relikvije iz prethodnog sistema i svog djelovanju - institut postavljanja na vodeca mjesta medija visokih partijskih funkcionera. Najeklakantniji primjer je dnevnik "Pobjeda", ciji je direktor Dragan Djurovic, istovremeno i sef poslanickog Kluba DPS-a, a glavni urednik Slobodan Vukovic, clan i aktivista te stranke.
Kilibardina Narodna stranka ima svog clana Mica Kovacevica na mjestu pomocnika glavnog urednika Radija Crne Gore, dok je potpredsjednik SDP Rifat Rastoder, dugogodisnji novinar pomenute "Pobjede".
"Ranije, u komunistickom periodu, u novinarsku struku su regrutovani uglavnom neuspjeli politicari, dok se danas desava obrnut proces - u politicare idu manje ili vise uspjesni novinari. Ono sto je, medjutim, karakteristicno za oba perioda, i jednostranacje i visepartizam, je pritajena zelja novinara da jednog dana postanu politicari" - primjecuje dr Milan Popovic.
Branko VOJICIC AIM Podgorica