KRIVICA OPET OSTAJE "SIRACE"!

Skopje Mar 12, 1998

AIM Skopje, 12.03.1998

Ovih dana, dok glavni akter "Gostivarskog slucaja", gradonacalnik ovog grada, Rufi Osmani, ceka poziv za izdrzavanje zatvorske kazne, Anketna Komisija formirana sa ciljem da rasvetli tragicne dogadjaje iz devetog jula prosle godine, odnosno da otkrije eventualna prekoracivanja ovlascenja policije, kada je troje etnickih Albanaca poginulo a stotine ih je bilo povredjeno i uhapseno, konacno je objavila svoj izvestaj. Ova komisija, koju je Parlament Makedonije formirao 24 septembra 1997 godine, trebala je obaviti ovaj posao za mesec dana, medjutim ispostavilo se da je sedmoclanoj komisiji, sastavljenoj od poslanika tri partije koje cine koalicionu vladu, trebalo skoro sest meseci da bi njeni clanovi usaglasili licne ocene. Po izjavama njenih clanova neefikasnosti rada komisije je pridonela i nekooperativnost glavnih cinilaca u ovom poznatom slucaju koji je izazvao reakcije i u medjunarodnoj javnosti, pritom navodeci ime gradonacalnika Gostivara, Rufi Osmani, koji nije hteo da se sretne sa clanovima komisije.

Kada je izvestaj konacno objavljen, ispostavilo se da su ocekivanja koja je gajila celokupna javnost bila uzaludna jer u njemu nije sadrzano skoro nista novije od onoga sto je javnosti vec otprije bilo poznato. Pa ipak, ova Komisija ce verovatno biti upamcena po tome sto je "ipak" obavila svoj posao. U ovom kontekstu valja potsetiti da jedna slicna komisija formirana pre pet godina, nakon "Slucaja Bit-pazar" kada je poginulo cetvoro gradjana (troje Albanaca i jedna zena makedonske nacionalnosti koja je nastradala od policijskog rafala dok je spustala roletne u svom domu), do dan danas nije zavrsila svoj izvestaj. Verovatno iskustvo sa tom komisijom je bio jedan od razloga sto su o radu aktualne komisije bili zainteresovani i strani posmatraci koji su jasno porucili da im je to vazno kako bi se uverili u iskrenost makedonske vlade. Moze se cak reci da je do odredjivanja roka kada bi se morao objaviti izvestaj komisije doslo pod uticajem spoljnog faktora koji budno prati odnose dve najvece etnicke zajednice u Makedoniji - Makedonaca i Albanaca. O politickom kontekstu koji je sledio rad ove Komisije moze posvedociti i podatak da je pre njegovog objavljivanja doslo do nekoliko susreta izmedju lidera albanske partije u koalicionoj vladi (PDP) i lidera glavne makedonske partije u ovoj vladi (SDSM), koji je ujedno i prvi covek vlade. Tim vise, ovi susreti su rezultirali cak i odlozivanjima objavljivanja spomenutog izvestaja.

U citavoj prici je ipak vazno sto je izvestaj objavljen, medjutim sudeci po njegovoj sadrzini, tesko je ocekivati da ce on pridoneti stvarnom rasvetljavanju "Slucaja Gostivar". Kao ilustracija ovoj pretpostavci moze posluziti cinjenica sto izvestaj pocinje sa konstatacijom da je "policijska akcija bila zakonska obaveza za izvrsavanje odluke Ustavnog Suda". Istini za volju ova konstatacija je nesporna, ali je indikativno sto se ona pojavljuje na samom pocetku izvestaja iako sama legitimnost intervencije kao takve ni izdaleka nije bila glavna tema u vezi ovog slucaja. U ovom kontekstu je zanimljiv i deo izvestaja u kome se kaze da Komisija nije otkrila slucajeve izdatih naredjenja koja bi govorila o prekoracivanju ovlascenja, iako se citava javnost u Makedoniji (preko TV snimaka) mogla svojim ocima uveriti da su policajci prosto gazili ljude. TV kamere su zabelezile i to kako su policajci koji su po navodu komisije izvrsavali "zakonsku obavezu" udarali iznemogle starce sa uzdignutim rukama u znak predaje, a koji su ocigledno slucajno prolazili kroz "ugrozeno podruccje". Za odbelezavanje je da se ova komisija na neki nacin i sama ogradjuje od svoje ocene navodeci da "objektivno nije mogla doci do saznanja" o mogucim

  • usmenim naredjenjima!? Ovaj navod komisije otvara jedno novo pitanje, koje se samo po sebi namece zbog prizora torture od strane policije koji su dokumentovani TV kamerama. Naime, postavlja se pitanje da ako policijske staresine nisu izdavale takva naredjenja onda na osnovu kojih naredjenja su policajci postupali onako grubo kako su postupali, koristeci nesrazmerno veliku represiju, koju su kasnije priznali i sami visoki pretstavnici vlade?

Sto se tice trojice poginulih u "Gostivarskom slucaju", u izvestaju Anketne komisije se jedino navodi od kakvih rana su oni poginuli, pritom ne navodeci nijedan detalj koji bi govorio o pokusaju da se rasvetle okolnosti, odnosno eventualni krivci. Nista vise se ne navodi ni o slucajevima kada su policajci neovlasceno ulazili po kucama, pritom maltretirajuci citave porodice, iako su na taj nacin krsili jedno od osnovnih ustavnih odredbi o nepovredljivosti privatnosti. Istini za volju, u jednoj recenici se kaze da su "primeceni primeri prekoracivanja ovlascenja od strane nekih pripadnika policije i nepostupanje u suglasnosti sa sa zakonskim odredbama", ali se otkrivanje ovih pojedinaca elegantno ostavlja "na savest" MUP-a.

Cini se da je najzanimljivije u citavom izvestaju to sto se na kraju daje "predlog o pet predlog-merama" koje bi, izgleda, trebalo da pomognu u razresenju ovog slucaja koji je svojevremeno ocenjen kao opasnost za stabilnost zemlje. Medjutim, na osnovu ovih predloga je tesko otkriti kako bi oni mogli da obave funkciju za koju su zamisljeni. Naime, ispada da su oni vise u funkciji reformi MUP-a Makedonije koje je u toku, nego u funkciji rasvetljenja spomenutog slucaja, odnosno otkrivanja konkretnih prekoracivanja sluzbenih ovlascenja policajaca. Kao ilustracija moze posluziti prva recenica prve tacke predloga u kojoj se kaze da komisija predlaze "Intensifikaciju i brze privrsavanje organizacionih, funkcionalnih i kadrovskih reformi u MUP-u...". Iako je opravdanost ovog predloga nesporna, ostaje nejasno sta je navelo komisiju da se prioritetno bavi pitanjima za koja nije bila ovlascena, istovrmeno zanemareci pitanja za koja je i bila formirana.

Citava prica oko Anketne komisije Parlamenta Makedonije mozda bi se najbolje mogla opisati jednom balkanskom uzrecicom koja kazze da "krivica uvek ostaje sirace". Naime, zna se da ona postoji, t.e. da ju je neko napravio, ali se ne zna ko ju je napravio. Posto autori izvestaja, (u svom cetvrtom predlou) sugerisu da "kompetentne sluzbe" trebaju intenzivirati aktivnosti u pravcu otkrivanja "nosilaca nepozeljnih pojava" u vezi sa dogadjajima od 9 jula u Gostivaru, ostaje da se vidi kako ce te "kompetentne sluzbe" obaviti deo posla koji nije obavila sama Anketna komisija. Medjutim, polazeci od poznatih cinjenica u vezi rada spomenutih "kompetentnih sluzbi", tesko je verovati da ce se takvo nesto ikada dogoditi.

AIM Skopje

IBRAHIM MEHMETI