SUKOB SLAVONSKIH JASTREBOVA

Zagreb Mar 11, 1998

AIM, ZAGREB, 11.3.1998. Skladni politicki brak dvojice najmocnijih Slavonaca - potpredsjednika Hrvatskog drzavnog Sabora, Vladimira Seksa i donedavnog zupana osjecko-baranjskog, a danas djelatnog visokog casnika Hrvatske vojske, Branimira Glavasa - cini se da je zapao u duboku, i po mnogo cemu bezizlaznu krizu. Poznata Glavaseva uzrecica da je "za ljubav potrebno dvoje" te da "povjerenje moze biti obvezujuce jedino ako je obostrano", koju je svojedobno odaslao na adresu hrvatskog predsjednika Franje Tudjmana, sada je, cini se, primijenjena i na njegove odnose sa Seksom. I Seks i Glavas spadaju medju osnivace slavonskog - kako su to cesto znali naglasavati - "izvornog jezgra HDZ-a", a koliko su na to ponosni nabolje svjedoci mramorna spomen ploca koju su sami sebi podigli i ponosno je postavili pored nogometnog igralista osjecke "Olimpije", gdje su se, u "doba mraka" ilegalno sastajali.

Njihov politicki put nakon pobjede HDZ-a na prvim visestranackim izborima u Hrvatskoj karakterizira Seksovo okretanje prema Zagrebu, dok se Glavas odlucio za guberniranje istocne Slavonije, odbijajuci u vise navrata razlicite ponude i primamljive polozaje koji su stizali iz hrvatske metropole. Seks je u Glavasu imao snazno uporiste "u bazi", dok je Glavasu trebala jaka zagrebacka veza, koju je, uglavnom, ostvarivao uz pomoc Seksa. Tako je to funkcioniralo godinama.

No, kad je pocetkom listopada prosle godine zbog tvrdokornog stava prema Srbima u hrvatskom Podunavlju, pod pritiskom medjunarodne zajednice morao odstupiti s mjesta osjecko-baranjskog zupana, Seksova pomoc nije bila na razini Glavasevih ocekivanja. Doduse, Glavasevu tvrdoglavost u Podunavlju, uz istodobno kidisanje na premijera Zlatka Matesu zbog dionica Slavonske banke namijenjenih za prodaju Europskoj banci, tesko da bi mogao braniti i netko daleko utjecajniji od Seksa. Ali Glavas je ocito ostao razocaran, vjerujuci kako ga je Seks ostavio na cjedilu ne ucinivsi sve sto je mogao da bi ga zastitio, narocito kad je u pitanju bila odluka vrha HDZ-a da se neposlusnog bivseg zupana na godinu dana iskljuci iz stranackog zivota. Za Glavasa je to doslo u najnezgodnijem mogucem trenutku, upravo u vrijeme unutarstranackih izbora, kada su se hvatale pozicije u stranci za naredne cetiri godine.

Da izmedju dvojice bliskih suradnika stvari ne stoje najbolje nagadjalo se unatrag nekoliko mjeseci, no ni Seks ni Glavas svoje nesuglasice nisu bili skloni javno pokazivati. Prvi javni znak pucanja ljubavi bio je Seksov pristanak da sudjeluje u svecanosti otvaranja nove robne kuce u Valpovu, koju je izgradio "Arcus", firma njemackog poduzetnika hrvatskog porijekla, Franza Weissenbergera. Glavas je svojedobno, u zanosu svoje borbe protiv kriminala u zupaniji kojom je upravljao, bio silno nasrnuo na Weissenbergera. Nazivao ga je "medjunarodnim kriminalcem i hohstaplerom" i na sve mu nacine zagorcavao zivot, ne bi li ovaj odustao od svojeg pilot projekta u kojem je kanio uloziti na desetke milijuna maraka u Valpovu i okolici. Cini se da je Weissenberger smetao Glavasu zbog toga sto se nije dao kontrolirati. Izbio je medjunarodni skandal, pa je hrvatska Vlada na kraju isplatila pozamasnu novcanu svotu njemackom poduzetniku, zbog steta koje je ovaj imao u sukobu s Glavasem. U cijeloj prici oko Weissenbergera cini se nije bezgresan bio ni Seks, no za razliku od Glavasa na vrijeme je shvatio odakle vjetar puse, pa mu nije smetalo doci na otvorenje Weissenbergerove robne kuce i ubrati tom prigodom koji politicki bod. Glavasa mora da je zasmetalo sto je Seks na otvorenju pohvalio Weissenbergera, rekavsi mu kako se mudro nosio s nepravdama koje su mu cinjene.

No, iako je Seksova aluzija bila vise nego jasna, tada jos nije izgledalo da ce zahladjenje odnosa izmedju Glavasa i Seksa jos poprimiti razmjere sukoba. Ono sto se u "slucaju Weissenberger" dalo tek nazrijeti, postalo je mnogo jasnije u vrijeme unutarstranackih HDZ-ovih izbora. Kad vec ne moze aktivno sudjelovati u stranackom zivotu, Glavas je svoj utjecaj u zupanijskom HDZ-u namjeravao zadrzati uz pomoc sebi odanih ljudi. Zorana Kovacevica, anonimnog HDZ-ovog "trecepozivca" iz Koske, sela nadomak Nasica na celno mjesto zupanijskog HDZ-a instalirao je upravo Glavas. No, kad je bivsi zupan smijenjen, Zoran Kovacevic, zajedno sa svojim bratom Draganom (kojeg je Glavas postavio na mjesto direktora IPK Osijek, nekad po snazi drugog hrvatskog poljoprivrednog kombinata, te mu omogucio da udje u Sabor i postane predsjednik Odbora za gospodarstvo) polako je poceo otkazivati poslusnost svom nekad mocnom politickom mentoru. Glavas ga je zato nastojao svim silama maknuti s tog polozaja i progurati svog covjeka, Berislava Smita, direktora osjecke "Gradnje". Ta firma pomogla je Glavasu da janjevacki tajkun Josip Gucic kupi profitabilno "Slavonija osiguranje" i Medijski centar "Glas Slavonije", kojeg Glavas vidi kao glavnu polugu svoje politicke promidzbe. Ranije, Glavas je pomogao Gucicu kupiti najuspjesniju slavonsku firmu, "Pivovaru Osijek", te robnu kucu "Supermarket" u sredistu Osijeka po iznimno povoljnoj cijeni.

Zahvaljuju}i Dragi Krpini i Ivanu Valentu koji su brojali glasove na zupanijskoj izbornoj skupstini HDZ-a u Osijeku, Zoran Kovacevic ostao je na celnom mjestu lokanog HDZ-a. Dobio je 19 glasova, u odnosu na 17 koliko je imao Glavasev favorit Smit. Bilo je vrlo tijesno, jer da je kojim slucajem rezultat glasovanja bio nerijesen, predsjednik bi postao Smit, buduci da je u izboru za zupnijsku skupstinu HDZ-a dobio vise glasova od Kovacevica. Takav rezultat glasanja potaknuo je price kako su Valent i Krpina cak falsificirali izborne listice da bi Kovacevicu omogucili pobjedu i na taj nacin eliminirali Glavasev utjecaj u stranci. Nastala je prava pobuna u redovima Glavasevih pristalica koji su zatrazili primanje u sredisnjici stranke u Zagrebu, nastojeci ondje isposlovati smjenu, po njima, nelegalno izabranog Kovacevica. No, u tome nisu uspjeli. Bivseg zupana i tom je prilikom, navodno, razljutilo ponasanje Seksa koji je bio na izbornoj skupstini u Osijeku, ali znajuci za raspolozenje Zagreba, nije zelio stati na Glavasevu stranu.

No, ono sto se u ta dva slucaja dalo tek nazrijeti postalo je vise nego ocito u Glavasevu sukobu s drugim od dvojice brace Kovacevic, direktorom IPK Osijek. U potrazi za novim osloncem u Osijeku, Seks mora da je ocijenio kako mu je Kovacevic bolja uzdanica od Glavasa. Zato ga i je vodio po raznim izbornim skupstinama HDZ-a na terenu, racunajuci da mu Kovacevic od velike koristi moze biti i u Saboru, gdje je Seks ponovno dobio toliko zeljenu ulogu vodje parlamentarne vecine. Glavas je dosao u sukob i s Draganom Kovacevicem, jer se kao predsjednik Nadzornog odbora (u kojem je clan i Seks) usprotivio njegovu modelu privatizacije tog nekoc mocnog industrijsko-poljoprivrednog kombinata. Cini se da je Glavas namjeravao pomoci Gucicu da ovlada najprofitabilnijim dijelom IPK i na taj nacin jos dublje udje u Osijek.

Zanimljiva politicko-poslovna veza Glavasa i Gucica toliko je postala napadna da se Osijek vec smatra "Gucicevim gradom". Kovacevic je zelio - a u tome je cini se imao i svesrdnu Seksovu potporu - privatizirati IPK na nacin da ga kupe mali dionicari i menandzment firme, s tim sto bi kasnije dionice malih dionicara otkupila sadasnja uprava na celu s Kovacevicem. Glavas je tada, u svom poznatom stilu, nasrnuo na Dragana Kovacevica. Uspio je isposlovati da dva njemu odana clana uprave podnesu ostavke, kako bi Kovacevica ostavio na brisanom prostoru. No, na nedavnom zagrebackom sastanku s vlasnicima IPK Osijek (Privredna i Slavonska banka, Hrvatski fond za privatizaciju i Mirovinski fond) bilo je dogovoreno da zajedno s Kovacevicem odstupi i Glavas s mjesta predsjenika nadzornog odbora. Na Glavasevo mjesto trebao je zasjesti Seks i s te pozicije utjecati na izbor novog direktora, ali kasnije i nadzirati privatizaciju te jos uvijek mocne slavonske tvrtke. Cinilo se kako su svi vjerovali u postignut dogovor, a na dan odrzavanja sjednice nadzornog odbora na kojima je trebalo prihvatiti Glavasevu i Kovacevicu ostavku, Seks je u "Vecernjem listu" zadovoljno izjavio: "Ove promjene nisu u funkciji politickih konflikata i stvaranja politickih bastiona u nekoj buducoj borbi za vlast, nego u funkciji vrlo razvijenog osjecaja odgovornosti Dragana Kovacevica i Branimira Glavasa za ozdravljenje IPK-a Osijek".

No, na sastanku nadzornog odbora, proslog petka, Glavas nije podnio ostavku, sjedeci na sjednici tik do zabezeknutog Seksa. Tako je sukob izasao na vidjelo i u javnosti i on ce, sada kad je dosao do tocke s koje vise nema povratka, zacijelo dalje eskalirati. Po Osijeku se prica kako je Glavas vec poslao financijsku policiju u Slavonsku banku da ispita nikad do kraja razjasnjene okolnosti svojedobne afere, kada je Seks za smijesne novce kupio velebni stan u Zagrebu, pravdajuci se da je ostavio svoj u Osijeku. Glavas ocito skuplja papire i ne treba sumnjati da ce ih i iskoristiti bude li Seks vratio pljusku koju mu je Glavas u Osijeku javno opalio. Sto se Glavasa tice njegova je politicka opcija oduvijek bila zasnovana na sukobima, u kojima suparnike nije birao po tome jesu li mu nekoc bili prijatelji ili neprijatelji. On o Seksu zna vrlo mnogo, ali i Seks je dobro obavijesten o Glavasu. Zato bi i ishod bitke dojucerasnjih bliskih politickih suradnika mogao zavisiti o tome u cijoj je ladici - Glavasevoj ili Seksovoj - vise kompromitirajuceg materijala o onom drugom.

DRAGO HEDL