KADA NEMA POSLA - DA LI IMA PRAVDE!?

Skopje Feb 27, 1998

AIM JUNIOR Skoplje

Proslog meseca, makedonsku javnost je uznemirio strajk gladju radnika fabrike u bankrotsvu POS "Kuprom", jedine u zemlji koja se bavi preradom obojenih metala. Prema recima strajkaca, do strajka je doslo posto privatno preduzece SOP "Donev", koja je trenutno "formalni vlasniK" ove fabrike i posle zavrsetka odredjenog roka nije ispunila zahteve radnika. Istovremeno, ovo preduzece, tokom procesa falimentacije "Kuproma", pruzilo je program za finansijsku konsolidaciju fabrike i sudskom odlukom dobilo je pravo njenog kreditora (davaoca garancija), cime je prekinuta procedura falimentacije i zapoceo proces njene transformacije u privatno vlasnistvo. Medjutim, prema programu, ovo preduzece je bilo obavezno da u roku od 60 dana od donosenja sudske odluke izvrsi isplatu zakasnelih plata radnicima, kao i njihovu reintegraciju i radni proces.

Prema Draganu Kacunovskom, radniku u ovoj fabrici, problema je bilo i oko ponudjenog programa. "Kada nam je ponudjen program preduzeca Jovana Doneva, mi smo ga odbili posto se tim programom priznaje samo sedam zakasnelih plata koje je trebalo isplatiti u roku od tri godine, a nama je pripadalo 15 plata", kaze on, potencirajuci da i posle nastojanja da se sa Donevim postigne sporazum i intervencije Unije nezavisnih sindikata Makedonije kod sudskih organa, da se u programe uvrste i zahtevi radnika, oni ostaju isti. Ova ravnodusnost je dovela do spomenutog strajka gladju, koji se zavrsio policijskom intervencijom, gde je kao metod "dijaloga" upotrebljena sila. "Iako je nas strajk bio najavljen, legalno, samo posle nekoliko dana dosla je policija i silom nas isterala"-kaze Isa Selmani, radnik u ovoj fabrici, koji svojom platom (neisplacenom) izdrzava sestoclanu porodicu. O tome kako je doslo do policijske intervencije govori advokat kojeg su radnici "Kuproma" angazovali, Ico Kolevski, koji podvlaci da je organe MUP-a izmanipulisao Jovan Donevski, oslanjajuci se na svoj program. "Organima MUP-a Donev je dao svoj program kao valjani dokument, kojim je stekao pravo na rad, ali koji jos uvek nije usvojen od strane sudskih organa, te je zato i njihova intervencija bila bez legalne osnove"-istice on.

Da ovaj slucaj dobija tragikomican epilog, potpomogla je i poslednja sudska seansa, na kojoj je trebalo da se glasa o programu Doneva (iako ga radnici ne prihvataju), da se definitivno i "legalno" odluci o vlasnistvu nad fabrikom. I uprkos insistiranju advokata "Kuproma" da se zbog neregularnosti tokom seanse i citavog procesa ona obustavi, sudija Dejan Kostovski nastavio je sa glasanjem, izjavljujuci da je za njega jedno te isto kako ce ovaj slucaj zavrsiti. Iz bliskih izvora, doznali smo da iza programa Doneva stoji gradjevinsko preduzece "Ilinden", koje preko Doneva zeli da unisti fabriku i da na njeno mesto izgradi stanove za prodaju. Isto tako, pretpostavlja se da i samoj drzavi ne odgovara postojanje ove fabrike zbog toga sto dosadasnji uvoz obojenih metala ne bi imao pokrice te se zato i slucaj "Kuprom" toliko prolongira, dok radnici ostaju bez posla i u milosti vremenu.

AIM Skoplje Suzana AHMETI