UGLJANINOVA DIKTATURA PLURALIZMA

Beograd Feb 21, 1998

Raskol u Musilmanskom nacionalnom vijecu Sandzaka

AIM, BEOGRAD, 21. 2. 1998.

Raskol unutar SDA Crne Gore nastao zbog odbijanja njenog predsjednika, Haruna Hadzica, da ucestvuje u formiranju nove crnogorske Vlade doveo je i do ozbiljnih pomjeranja unutar samog Muslimanskog nacionalnog vijeca Sandzaka (MNVS) i, sva je prilika, do njegovog svodjenja na nekolicinu satelitskih SDA, bespogovrnih vrsilaca duznosti ocuvanja "lika i djela" Sulejmana Ugljanina.

Da podsjetimo, Harun Hadzic, predsjednik SDA Crne Gore, oznacio je ponizavajucom ponudu Prelazne vlade Filipa Vujanovica smatrajuci da su Ministarstvo ekologije, dva pomocna i tri savjetnicka mjesta nedovoljni za ovu stranku. Takvog misljenja nisu bili i potpredsjednik SDA, Rifat Veskovic, i poslanik Orhan Sahmanovic koji su odluku predsjednika Hadzica oznacili njegovim licnim stavom, ali ne i stavom vecine clanova Glavnog odbora stranke s obrazlozenjem da je odbijanje ucesca u novoformiranoj Vladi izolacionisticki i potez stetan po interese bosnjackog naroda u Crnoj Gori i da je dirigovan od strane "retrogradnih snaga" iz MNVS-a, odnosno samog Ugljanina. "Svako ima svog Slobodana" - rekao je tom prilikom poslanik Veskovic, istakavsi da SDA ima samo tri poslanika i da se od formiranja Kraljevine Jugoslavije nije desilo da nekoj bosnjackoj partiji, bilo na teritoriji Srbije, bilo Crne Gore, pripadne jedno ministarstvo.

Ovaj sukob zavrsio se tako sto je predlozeni ministar ekologije Salija Adrovic polozio zakletvu i usao u sastav novoformirane Vlade. U ratu saopstenjima, koji je potom nastao, Rifat Veskovic je, po vec oprobanom receptu, proglasen za izdajnika bosnjackog naroda koji ce, ukoliko se ne izvini zbog pocinjenih gresaka, biti "osudjen od strane istorije i stavljen na zasluzeni stub srama". U MNVS su isticali da Bosnjaci treba prvo da rijese svoj nacionalni status, pa tek onda da razmisljaju o ulasku u bilo kakvu vladu, i da se, zarad ministarske fotelje, ne bi smjeli prodavati nacionalni interesi.

U lokalnim "Sandzackim novinama", koje izlaze pod okriljem MNVS-a, Hadzic je izjavio da Bosnjaci ne zele da ih se tretira vjerskom skupinom i da nece da "ciste smece po Crnoj Gori". Na optuzenickoj listi, pored Veskovica, Sahmanovica i Adrovica, nasao se i novinar "Monitora", Seki Radoncic, i, za svaki slucaj, a u ulozi glavnog koordinatora ovog "neuspjelog pokusaja razbijanja bosnjackog pokreta", Rasim Ljajic. Poslanici Veskovic i Sahmanovic su reagovali saopstenjem u kojem su iznijeli niz optuzbi na racun MNVS-a a posebno zbog njegovih poziva Bosnjacima da ne izlaze na posljednje predsjednicke izbore u Crnoj Gori cime je direktno pomagana politicka opcija Momira Bulatovica. Saopsteno je da, zapravo, "MNVS vise ne postoji" jer su clanice ovog Vijeca odavno istupile iz njega i da se "MNVS sveo na dvije licnosti, Sulejmana Ugljanina i Haruna Hadzica". Za Ugljanina je, izmedju ostalog, napomenuto da je on, uz Kostunicu, jedini opozicioni lider iz Srbije koji nije prisustvovao inauguraciji Mila Djukanovica na Cetinju.

Povodom ovih dogadjaja reagovale su i Reformsko demokratska stranka Sandzaka i Liberalno-bosnjacka organizacija, inace, obe clanice MNVS-a, i, sto je posebno interesantno, pruzile podrsku ulasku Bosnjaka u Vladu Crne Gore, a taj cin oznacile kao doprinos punoj afirmaciji i "pobjedi proklamovanog reformskog kursa u Crnoj Gori". Tako su price o krizi u MNVS dobile i svoj konkretan obrazac. Na racun MNVS-a stigla je i optuzba od koalicije "Sandzak" Rasima Ljajica koji je dao punu podrsku novoformiranoj crnogorskoj Vladi, a posebno odluci Bosnjaka da uzmu ucesca u njoj. Za sukobe unutar SDA kaze da se radi o "krupnim koncepcijskim razlikama" i da na jednoj strani stoji politicka opcija "koja nastoji da cuva, njeguje i razvija nacionalni identitet Bosnjaka, ali i da ucestvuje u procesima demokratizacije Crne Gore" a da je, na drugoj strani, "izolacionisticka opcija diktirana iz MNVS-a koja polazi od sintagme 'sto gore to bolje'".

Aktuelna politicka situacija u Sandzaku bila je i povodom zasijedanja Glavnog odbora SDA Sulejmana Ugljanina, a odrzana je i sjednica IO MNVS-a na kojoj je ocijenjeno da iza svih dogadjanja u SDA stoji rezim koji pokusava da preuzme ovu stranku i stavi je pod svoju kontrolu. Nijedna organizacija - receno je na sjednici

  • nema pravo da zbog licnih interesa, poslanickih beneficija i ministarskih plata ostavi nerijesen nacionalni status Bosnjaka. Sulejman Ugljanin je, tom prilikom, podsjetio i na svoje "najbolje dane" rekavsi da "se u MNV Sandzaka ne ulazi niti izlazi jer je to definisano najvise politicko tijelo bosnjackog naroda", sto bi se moglo prevesti i zeljom da se zataskaju novonastale razlike unutar stranaka koje objedinjava MNVS, te da se ovo politicko tijelo podigne na nivo apstrakcije u ciju ispravnost i moralno-politicki kredibilitet se ni u snu ne smije posumnjati.

Smisao za demokratiju i pluralizam politickih ideja Ugljanin je potvrdio i izjavom da " svaka stranka kod donosenja odluka od znacaja za bosnjacki narod mora traziti saglasnost MNVS". Najavljena je i dugo odlagana promjena imena MNVS u Bosnjacko nacionalno vijece Sandzaka i posjeta delegacije ovog vijeca Sarajevu sto jeste pouzdan znak da su posljednji dogadjaji u Crnoj Gori izazvali daleko dublje podjele nego li se to zeli prikazati. Pogotovu stoga sto su upravo iz Sarajeva emitovani jasni signali da centrala podrzava politicku opciju Mila Djukanovica sto je, takodje, potvrdjeno i u saopstenju MNVS-a. Medjutim, ostaje nejasno kako se mogu podrzavati demokratski procesi u Crnoj Gori i reformski kurs Mila Djukanovica, a direktno raditi u korist njegovih protivnika i, narocito, kako se moze rijesavati nacionalni status Bosnjaka u Sandzaku a istovremeno, i u serijama, donositi takve politicke odluke koje ne samo da ne doprinose poboljsanju njegovog i onako teskog polozaja, vec ga i pogorsavaju.

Enes Dazdarevic (AIM)