SKUPSTINA DSK: FINALE PRE FINALA
AIM TIRANA Pristina
Izbori u najvecoj partiji, Demokratskom savezu Kosova zavrseni su u gotovo svim ograncima na Kosovu. Medjutim, iako je jos ranije predsednik ove partije dr. Ibrahim Rugova izjavio da ce se Treca izborna Skupstina DSK odrzati do 31. decembra 1997. godine, a najkasnije u prvoj polovini januara ove godine, u toku je druga polovinu februara i niko u ovoj partiji ne moze da kaze tacan datum odrzavanja njihove dugo ocekivane Skupstine. Visoki funkcioneri DSK imaju razlicita misljenja u vezi samog odrzavanja Skupstine, u zavisnosti kojem krilu pripadaju. Tako, oni koji su poznati kao bliska linija predsedniku Rugovi, zadovoljno trljaju ruke izjavljujuci da se Skupstina moze ubrzo odrzati, naravno nadajuci se apsolutnoj pobedi. S druge strane, krilo bivsih politickih zatvorenika koji su imali vecinu u Glavnom odboru tokom prothodnog cetvorogodisnjeg perioda, ne kriju svoj skepticizam da ce se Skupstina zaista i odrzati, potkrepljujuci ovo "velikim neregularnostima" u ogranku u Prizrenu, Kosovu Polju i jos uvek neodrzanim izborima u ogranku DSK u Svedskoj. Oni takodje isticu da ce se zahtevati i javno prezentiranje finansijskog izvestaja za poslednje cetiri godine, dodajuci da ovoga puta nece dozvoliti da se ponovi "propust" poput onog, na popularno medju njima nazvanoj , "SHOW Skupstini" 1994. godine (naziva se tako zbog toga sto je odrzana u lokalima restorana "SHOW-club" nadomak Pristine), kada finansijski izvestaj uopste nije procitan. Za neponavljanje "gresaka" sa prethodne "ShOW Skupstine" zalazu se i delegati "Rugovine linije", koji podvlace da nece dozvoliti zloupotrebe koje vrse bivsi politicki zatvorenici, a koje oni pravdaju "kompjuterskim greskama" i drugim zloupotrebama.
Procedura odrzavanja Izborne skupstine DSK, bez obzira na to kada i gde ce se odrzati, predstavljace veoma znacajno pitanje oko kojeg se ocekuju i nova suceljavanja izmedju frakcija unutar partija. Pod procedurom se pre svega misli na ono sto se naziva Dnevni red. Tako, kako doznajemo iz dobro informisanih krugova, ocekuje se da se u Dnevni red prvo uvrsti biranje clanova Glavnog odbora DSK, kao najviseg organa partije izmedju dve Skupstine. Ova tendencija, kazu neki funkcioneri u DSK koji ne kriju svoj kriticki stav prema dr. Rugovi, sigurno je da ce biti inicirana i podrzana od strane "prorugovista" , koji ce prvenstveno zeleti da zavrse "posao" oko izbora, dok ce se finansijski izvestaj i razmatranje uvazavanja izbornih procedura u izborima po ograncima, gde je bilo primedbi, ostaviti za kasnije. S druge strane, krilo dosadasnjih "antirugovosta" pokusace da se izbore da izbor clanova Glavnog odbora bude poslednja tacka Dnevnog reda, a da se na pocetku razmotre svi moguci izvestaji-pored finansijskog i izborima po ograncima i izvestaj o radu predsednistva partije... Svi su izgledi da ce upravo to doprineti lomljenju koplja i ne ocekuje se da se kao u prethodnim prilikama, zbog ocuvanja jedinstva u partiji nacine popusti, posto je kako se cini DSK odlucio da napokon ojaca njene redove sa autoritativnim ljudima, ali i sa intelektualcima koji mogu da daju svoj doprinos. Naposletku, sadasnja pozicija DSK nije tako jaka kao pre sest godina, kada su odrzani parlamentrani i predsednicki izbori i zato je vodjstvo ove partije svesno da sebi ne moze dozvoliti takvu komotnost.
Sama recenica izrecena od strane jednog visokog funkcionera DSK da "oni koje vi nazivate Rugovinom linijom ne zele njemu vise dobro nego mi", kazuje i o novom prestrojavanju i o jednom novom repozicioniranju frakcija u DSK. Ono sto je u svemu ovome esencijalno jeste cinjenica da u takvoj situaciji apsolutnog jacanja pozicija dr. Rugove kao licnosti koju su njegovi sunarodnici izabrali za predsednika Kosova i DSK, niko i ne sumnja da bi mu neko mogao ugroziti poziciju predsednika partije. Zbog takvog odnosa snaga i sva pozicioniranja idu u tom pravcu, dakle svi sada postaju prorugovistima, cak i njegovi najveci kriticari. Gledano sa ovog aspekta, upravo dr. Rugova ce biti covek koji ce odluciti po "kratkom postupku". S druge strane, kako doznajemo iz izvora bliskih DSK, posle zavrsetka izbora u ograncima na citavom Kosovu i u dijaspori, priblizni odnos snaga izmedju delegata prorugovista i oni koji su ga do sada kritikovali je 55 odsto u odnosu na 20 odsto, ne racunajuci tu i 25 odsto novoizabranih ljudi, za koje se zna kojoj od frakcija i pripadaju. Na jacanju krila dr. Rugove u velikoj meri je uticalo evidentno slabljenje pozicija Parlamentarne partije Kosova, koja je imala simpatizere medju Rugovinim kriticarima, posebno nakon dolaska Adema Demacija na celu ove partije. O jacanju navedenog krila i podrsku koju imaju od samog predsednika, govori pozdrav koji je ovaj poslao Skupstini DSK u Nemackoj, gde je kako je poznato pobedila prorugovosticka linija, koja je u biti nacionalisticka.
Jedno drugi znacajano pitanje na Trecoj izbornoj Skupstini DSK bice i izbor clanova Glavnog odbora partije, jer ce oni doneti odluku koji ce se ljudi kandidovati za poslanike za najavljene parlamentarne izbore za 22. marta ove godine. Dakle, iako DSK tokom izbora na nizim nivima nije odredila nikakvu izbornu platformu prema kojoj bi trebalo da se biraju delegati za izbornu Skupstinu, dobija se utisak da je ova partija u velikom meri konsolidovala svoje redove neutralizujuci u dobroj meri brojne frakcije unutar same partije. S druge strane, nedostatak jedne izborne platforme i jasnog odredjivanja programske orijentacije partije, verovatno ce izazavati velike probleme i tokom narednih godina.
Svakako, DSK kao partija koja ce zasigirno ponovo dobiti vecinu mesta u parlamentu, koji ce se mozda i konstituisati, vise svakako nece dozvoliti dominiranje frakcija koje vise nego svoju, podrzavaju opozicione partije. Na kraju krajeva, ocenjuju u DSK i premijer Bukosi je bio clan DSK, (on je to i sada), pa ipak najveci razdori postoje izmedju Bukosija i DSK. Treca izborna Skupstina DSK ocekuje se da ce jasno definisati nacionalisticke orijentacije s jedne i moderirane s druge strane. Ocenjuje se da je jedan od razloga odlaganja odrzavanja Skupstine i onemogucavanje stvaranja takvih jakih blokova koji bi ugrozavali DSK na parlamentarnim izborima. Medjutim, ako izgube bivsi politicki zatvorenici unutar DSK, koji podrzavaju politiku Adema Demacija predsednika jedne druge partije, onda postoji mogucnost da se oni pridruze Demajucu i da tako ojacaju politicki blok koji sledbenici dr. Rugove nazivaju "levim blokom".
Ostalo je vise od mesec dana od predsednickih i parlamentarnih izbora na Kosovu. Skupstina najvece partije na Kosovu se ocenjuje kao finale pre finala...
AIM Pristina Rrahman Pacarizi